Koncentrator tlenu – wynajem czy kupno sprzętu?

2021-04-30
Koncentrator tlenu MediStuff

Koncentrator tlenu to urządzenie, które w dobie pandemii COVID-19 okazuje się być szczególnie przydatne dla wielu chorych; ułatwia on oddychanie, niejednokrotnie umożliwiając łatwiejsze przejście choroby i zwiększając bezpieczeństwo. Koncentratory tlenu cieszą się w ostatnich miesiącach zainteresowaniem na tyle dużym, że wiele osób decyduje się na ich zakup. Warto jednak pamiętać, że koncentrator – koncentratorowi nierówny! Jak na tle innych modeli wypada popularny koncentrator Konsung KSOC-5? Odpowiedź na to pytanie poznacie, czytając nasz tekst!

Koncentratory tlenu – jak działają i czemu wykorzystuje się je przy COVID-19?

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które może pochwalić się wieloletnią historią. Wynalezione na początku lat ’70, od ponad połowy wieku sprawdzają się w szpitalach, przynosząc ulgę i zapewniając bezpieczeństwo chorym z wieloma schorzeniami obejmującymi układ oddechowy. Stanowią przy tym bezpieczniejszą alternatywę dla butli tlenowych, wykluczając ryzyko ewentualnego wybuchu, pożaru czy konieczność uzupełniania znajdującego się w butlach tlenu.

Działanie współczesnych koncentratorów tlenu jest zasadniczo bardzo proste: aparat pobiera powietrze z otoczenia, a potem oczyszcza je z niepożądanych gazów, filtrują i dostarczając do organizmu użytkownika tlen o wysokim stężeniu, przekraczającym 90%.

Technologia rzecz jasna nie stoi w miejscu – współczesne koncentratory, zminiaturyzowane i wydajne, stanowią sprzęt nie tylko szpitalny, ale nadający się również do domowej terapii tlenem.

Kiedy używać koncentratora tlenu?

O samej tlenoterapii mieliśmy okazję pisać wcześniej – to metoda dostarczania do organizmu tlenu, wykorzystywana głównie w przypadkach wykrycia niedotlenienia. Z tlenu i koncentratorów korzysta się także w przypadku szeregu różnorodnych chorób płucnych.

Dobrym przykładem mogą być w tym przypadku: przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma, nowotwór płuc czy właśnie zakażenie wirusem COVID-19. Oprócz tego tlen wykorzystuje się także w leczeniu problemów związanych z sercem i krążeniem. Zauważa się jego pozytywny wpływ na chorych w trakcie rehabilitacji, zmniejsza także objawy alergii czy menopauzy.

Należy jednak pamiętać o tym, by z koncentratora tlenu zawsze korzystać po konsultacji z lekarzem, który ustali odpowiednie dla chorego stężenie tlenu, dawkę i czas podawania gazu.

Jak używać koncentratora tlenu – główne zasady tlenoterapii

Działanie koncentratora tlenu jest bardzo proste – zamawiając go w Medistuff, wypożyczalni sprzętu medycznego, można liczyć na to, że nasi wykwalifikowani dostawcy na miejscu przeszkolą z zasad używania urządzenia.

Jak wspominaliśmy wcześniej, koncentrator tlenu to urządzenie proste w obsłudze, dlatego jego użytkowanie nie będzie stanowiło problemu dla nikogo.

Przygotowując koncentrator do użytkowania, należy:

  • podłączyć urządzenie do źródła zasilania
  • do zbiornika nawilżacza wlać wodę
  • ustawić zalecony przez lekarza przepływ tlenu
  • rozpocząć inhalację po założeniu wąsów lub maski!

Pamiętać trzeba, że zakres stężenia tlenu oraz czas terapii ustalić należy z lekarzem, pod opieką którego pozostaje chory. W niektórych przypadkach zaleca się nawet kilkunastogodzinny  czas przeprowadzania terapii – w innych wystarczy sporadyczne korzystanie z aparatu, np. w momentach zaostrzenia problemów oddechowych.

Dodatkowo, uzupełniając  zbiornik nawilżacza wodą, warto wybierać wodę destylowaną, która wyeliminuje ryzyko odkładania się kamienia w urządzeniu.

Koncentrator tlenu – wynajem czy kupno?

W MediStuff oferujemy naszym klientom możliwość wypożyczenia lub zakupu koncentratora tlenu. Decydując się na jedną z dwóch opcji, należy wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, które pozwolą na łatwe dokonanie wyboru.

Wypożyczenie koncentratora to rozwiązanie dobre dla osób, które potrzebują urządzenia na krótki okres, na przykład w ramach wspomagania rehabilitującego się chorego. Z drugiej strony pamiętać należy o tym, że w okresie epidemii COVID dostęp do wypożyczanego sprzętu jest bardzo ograniczony; wiele osób decyduje się wypożyczać koncentratory na wiele miesięcy, co sprawia, że nie zawsze dostępne są „wolne” egzemplarze.

Alternatywą jest zakup nowego, atestowanego koncentratora sprzętu posiadającego pełną gwarancję – w MediStuff długo szukaliśmy modelu, który spełniałby wymagania nawet najbardziej wybrednych klientów; ostatecznie nasz wybór padł na koncentrator KSOC-5, od firmy Konsung.

Konsung KSOC-5 – cechy koncentratora

Koncentrator tlenu KSOC-5 łączy w sobie najlepsze cechy wschodniej oszczędności i zachodniej myśli technologicznej. Produkowane w Azji urządzenie korzysta bowiem z wielu elementów . W schludnej, estetycznej obudowie znaleźć można podzespoły pochodzenia Europejskiego i Amerykańskiego. Za dobry przykład mogą posłużyć sprowadzane z Francji sita molekularne, czy Amerykański system PSA, który pozwala na pozyskiwanie tlenu o wysokiej koncentracji.

Przekłada się to na niezawodność i wydajność koncentratora, który charakteryzuje się niskim poziomem głośności pracy (48dB) i wysokim poziomem koncentracji tlenu, osiągającym według producenta do 93%. Postanowiliśmy osobiście sprawdzić tę kwestię, w szczególności, że tańsze modele bardzo często kuleją właśnie na tym gruncie – efekt naszego testu zobaczyć można na poniższym filmie!

 

Jak widać, koncentracja tlenu w modelu KSOC-5 faktycznie waha się w zakresie, którym chwali się producent, utrzymując się na poziomie powyżej 90% niezależnie od aktualnie ustawionego przepływu.

Atestowany koncentrator KSOC-5 zapewnia bezpieczeństwo na dwóch płaszczyznach – z jednej strony oferuje 2 letnią, producencką gwarancję, a z drugiej – rozbudowany system alarmów bezpieczeństwa. Alarmy informują o wszystkich ewentualnych niebezpieczeństwach i awariach, ostrzegając na przykład przed problemami ze zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniem lub zablokowanym wlotem powietrza.

Oprócz tego antybakteryjne filtry gwarantują filtrację ponad 99.9% bakterii obecnych w powietrzu, które pobiera koncentrator, a nowoczesny, bezolejowy kompresor umożliwia obsługę 24 godzinnego trybu pracy ciągłej.

Wszystkie wymienione powyżej zalety gwarantują, że koncentrator tlenu KSOC-5 od firmy Konsung to bardzo dobry wybór, łączący w sobie jakość i stosunkowo niską cenę.


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej