Aktywność fizyczna osób starszych

2019-05-20
Osoby starsze ćwiczące we wodzie

Proces starzenia się to moment w życiu każdego człowieka – dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Jakiś czas temu mogliście czytać nasz artykuł dotyczący diety osób w podeszłym wieku, tym razem zdecydowaliśmy się poruszyć temat aktywności fizycznej wśród osób starszych. Zapraszamy do lektury!

Proces starzenia się to bez wątpienia okres, który wcześniej czy później dotykać będzie każdego. Dlatego warto zadać sobie pytanie o to, od czego w zasadzie zależy samo starzenie się. Jest kilka czynników, które wpływają na tempo tego procesu. Zalicza się do nich:

  •  styl życia, odpowiednią dietę, warunki pracy i wypoczynku, miejsce zamieszkania i jego wpływ środowiskowy
  •  uwarunkowania genetyczne oraz zmiany w organizmie (jako, np. wynik chorób)[1]

Jak łatwo ocenić, na część czynników odpowiadających za starzenie się możemy mieć wpływ. W jaki sposób ćwiczyć, by móc cieszyć się dobrą kondycją niezależnie od wieku?

 

Wiek a aktywność fizyczna

Wraz z wiekiem chęć do podejmowania się aktywności fizycznej wyraźnie słabnie – jest to niepokojąca tendencja z więcej niż jednego względu. Ruch to jeden z czynników, który potrafi nie tylko przedłużyć życie, ale także poprawić jego jakość. Dlatego właśnie Światowa Organizacja Zdrowia wyszczególnia reguły, które powinny spełniać programy aktywności fizycznej dla osób starszych, które powinny służyć za doskonały przykład tego, jak podchodzić do kwestii ruchu w podeszłym wieku:

  • powinno stosować się różnorodność ćwiczeń, ze szczególnym uwzględnieniem rozciągania oraz ćwiczeń aerobowych
  • zestawy ćwiczeń powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb osoby podejmującej się ich wykonywania
  • ćwiczenia powinny rozwijać wszystkie partie mięśni, obejmując trening równowagi i wytrzymałości
  • powinny być prowadzone regularnie[2]

 

Popularne rodzaje aktywności seniorów

Istnieje wiele sposobów na to, by zaktywizować się fizycznie w czasie jesieni życia. Dużym plusem prozdrowotnych treningów jest to, że można je dopasować do indywidualnych potrzeb i chęci. Do najpopularniejszych aktywności zaliczyć należy te, które minimalizują ryzyko jakichkolwiek urazów czy kontuzji. Na pierwszy plan wyraźnie wybijają się tutaj spacery, w tym popularny ostatnimi czasy nordic walking, który dzięki użyciu kijków zapewnia stabilność oraz uczy prawidłowej postawy podczas chodu. Niezastąpione są także wizyty na basenie, a w szczególności aqua-aerobik. Aktywność fizyczną bardzo łatwo połączyć także z przyjemnością psychiczną, płynącą ze zdrowego współzawodnictwa – tu z pomocą przychodzą rekreacyjne formy gimnastyki, takie jak chociażby krokiet czy mini-golf.[3] Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także gimnastyka różnego rodzaju, w tym między innymi joga.

 

Plusy aktywności fizycznej wykonywanej przez seniorów

Korzyści, które przynosi umiarkowany wysiłek, w matuzalemowym wieku są nieprzebrane: zmniejsza on drastycznie ryzyko zapadnięcia na wiele różnorodnych jednostek chorobowych, w tym między innymi choroby układu oddechowego[4], poprawia wytrzymałość, siłę oraz pracę układu krążenia i metabolizmu. Co szczególnie ważne, aktywność fizyczna ma również znaczenie w przypadku profilaktyki upadków – osoby starsze, które aktywizują się fizycznie, zdecydowanie lepiej znoszą upadki.[5] Koryguje także wady w układzie ruchu, zapobiegając ich powstawaniu. Mówiąc krótko, ruch to zdrowie nawet w późnym wieku!

W tym miejscu należy także podkreślić szczególnie pozytywny wpływ ćwiczeń na psychikę osób starszych. Potwierdzone jest, że aktywność fizyczna łączy się bezpośrednio z wyższą samooceną[6] oraz ogólnym lepszym samopoczuciem seniorów, nie tylko w sensie czysto fizycznym.

Trzeba jednak pamiętać, by szczególnie w podeszłym wieku do sportu i treningów podchodzić ostrożnie i z głową. Informacji na temat aktywności fizycznych, które warto wykonywać udzieli bezpośrednio lekarz, lub fizjoterapeuta, którzy będą w stanie dopasować ćwiczenia do indywidualnego przypadku oraz podzielić się cennymi radami czy uwagami. W przypadku pytań – rehabilitanci MediStuff służą pomocą również i w tym temacie!

 

 

[1] J. Rottermund, A. Knapik, M. Szyszka, Aktywność fizyczna a jakość życia osób starszych [w:] Społeczeństwo i Rodzina, nr 42, s. 82.

[2] M. Kaczmarczyk, E. Trafiałek, Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie [w:] Gerontologia Polska, tom 15, nr 4, s. 117.

[3] D. Gębka, K. Kędziora-Kornatowska, Korzyści z treningu zdrowotnego u osób w starszym wieku [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, r. 2012, 93(2), s. 259.

[4] K. Prączka, T. Kostka, Aktywność ruchowa a występowanie infekcji górnych dróg oddechowych u osób w starszym wieku [w:] Gerontologia Polska, tom 13, nr 3, s. 199.

[5] D. Gębka, K. Kędziora-Kornatowska, Korzyści z treningu zdrowotnego u osób w starszym wieku [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, r. 2012, 93(2), s. 259.

[6] A. Knapik, E. Saulicz, R. Plinta, M. Kuszewski, Aktywność fizyczna a zdrowie kobiet w starszym wieku [w:] The Journal of Orthopedis Trauma Surgery and Related Research, s. 32.


PawelKurzynskiMedistuff

Paweł Kurzyński

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej