Chociaż o ogólnie rozumianą sprawność fizyczną możemy dbać – nie przed każdą chorobą czy problemem zdrowotnym możemy uchronić się regularnymi ćwiczeniami. Oprócz tego, także i wiek wpływa na fizyczne możliwości organizmu; wraz z przybywaniem lat zmniejsza się sprawność oraz zwiększa ryzyko nabawienia przykrych kontuzji czy dolegliwości. W pokonywaniu barier tworzonych przez wiek i choroby pomaga specjalistyczny sprzęt – w tym na przykład balkoniki i chodziki. Czym różnią się od siebie i w jakich sytuacjach warto rozważyć ich wypożyczenie?
Balkonik inwalidzki i chodzik rehabilitacyjny – co to takiego?
Kiedy samodzielne poruszanie się zostaje utrudnione – warto sięgnąć po odpowiednie narzędzia, które powstały właśnie po to, by umożliwić pokonywanie podobnych ograniczeń. Chociaż kule bardzo często stają się pierwszym wyborem w przypadku radzenia sobie z kontuzjami ograniczającymi sprawność ruchową, warto pamiętać, że wymagają one nie tylko sprawnych kończyn górnych, ale także koordynacji, która należy wyrobić ćwicząc chodzenie o kulach.
W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym rozwiązaniem mogą okazać się chodziki i balkoniki, z których korzystać mogą osoby w każdym wieku.
Balkonik inwalidzki to rodzaj chodzika, który charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją. Dzięki temu, że używająca go osoba opiera swoje dłonie na bocznych podpórkach, które dodatkowo zabezpieczają przed utratą równowagi – stanowi bardzo bezpieczny sprzęt, polecany osobom starszym. Regulowana wysokość i antypoślizgowe uchwyty wraz z czterema punktami podparcia – gwarantują wysoką stabilność, która ułatwia poruszanie się. Dzięki temu, że balkonik jest bardzo lekki – łatwo jest przestawić go do przodu, a potem, podpierając się o jego uchwyty, wykonać stabilny krok do przodu.
Chociaż chodzik rehabilitacyjny to narzędzie skonstruowane w oparciu o podobne zasady, różni się on od balkonika kilkoma cechami. Przede wszystkim jest to sprzęt polecany w ramach rehabilitacji, a w szczególności – w ćwiczeniach mających na celu powtórną naukę chodzenia. Także jego konstrukcja odzwierciedla przeznaczenie sprzętu medycznego – zamiast czterech nóżek, chodzik posiada kółka oraz system ręcznych hamulców w rączkach, a także oparcie dla ciała oraz – w przypadku niektórych modeli – siedzisko, kosz lub torbę, w której użytkownik może przechowywać drobne przedmioty osobiste czy zakupy.
Chodzik rehabilitacyjny czy balkonik? Jakiego sprzętu medycznego używać
Sprzęt ułatwiający poruszanie się powinien polecić lekarz lub fizjoterapeuta, w oparciu o aktualny stan zdrowia oraz możliwości chorego. Co do zasady będzie kierował się on przesłankami podanymi powyżej; chodziki rehabilitacyjne poleca się osobom, które powtórnie uczą się chodzenia, lub potrzebują aktywizacji mięśni i mobilizacji organizmu do pracy w ramach pionizacji i przemieszczania. Z chodzika mogą jednak korzystać także osoby, które wymagają pomocy w poruszaniu się z powodu podeszłego wieku; od indywidualnej sytuacji użytkownika zależy to, czy wybrać jeździk, czy balkonik.
Chodzik rehabilitacyjny, balkonik – wypożyczyć czy kupić?
Kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z pomocy w chodzeniu, należy rozważyć dwie opcje nabycia chodzika lub balkonika – kupno oraz wypożyczenie.
W tym celu należy przyjrzeć się bliżej cenom omawianych sprzętów. W przypadku balkonika, koszt najtańszego modelu to około 150 złotych. Za modele lepszej jakości zapłacimy zdecydowanie więcej, bo aż do 500 złotych i więcej. Za chodzik rehabilitacyjny zapłacimy co najmniej 250 złotych – koszt modeli wyższej klasy jest oczywiście odpowiednio większy.
Alternatywą dla zakupu nowego chodzika i balkonika jest rynek wtórny – w tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę na to, że dostęp do sprzętu bywa utrudniony. Potrzeba zakupu chodzika lub balkonika może pojawić się nagle, w obliczu urazu czy operacji – w takiej sytuacji nie zawsze da się czekać na to, aż sprzęt z drugiej ręki będzie dostępny do kupienia. Drugim problemem jest oczywiście wyeksploatowanie używanego sprzętu medycznego. Jeśli nie istnieje możliwość samodzielnego obejrzenia chodzika czy balkonika, należy zwrócić szczególną uwagę na dokładne zdjecia zamawianego produktu, aby w efekcie nie musieć martwić się o ukryte wady czy uszkodzenia.
Innym wyjściem jest oczywiście wypożyczenie sprzętu medycznego. Jest to rozwiązanie opłacalne szczególnie w przypadku chodzików rehabilitacyjnych, których przydatność może ograniczać się do okresu, w którym chory będzie przechodził fizjoterapię np. po przebytej operacji. Jeśli chodzik lub balkonik ma być wykorzystywany jedynie przez miesiąc czy dwa – wypożyczenie go to doskonała opcja, gwarantująca sprawny sprzęt za ułamek jego ceny w sklepie.
Chodziki i balkoniki Medistuff
W Medistuff wypożyczyć można zarówno chodziki rehabilitacyjne, jak i balkoniki. Dbamy o to, by sprzęt naszej wypożyczalni po każdym wypożyczeniu przechodził serwis oraz dezynfekcję, dzięki czemu gwarantujemy w pełni działające i higieniczne produkty dostarczane bezpośrednio do miejsca zamieszkania klienta.
Balkoniki dostępne w MediStuff to składany sprzęt, który można w łatwy sposób rozłożyć; gwarantuje to przewiezienie balkonika oraz jego przechowywanie. Minimalna wysokość balkonika inwalidzkiego to 78.5 centymetrów, a wysokość maksymalna – prawie 100 centymetrów, co umożliwia skorzystanie z niego przez osoby o każdym wzroście. Balkonik waży zaledwie trzy kilogramy, a jego stabilna konstrukcja jest wstanie wytrzymać obciążenie do 110 kilogramów.
Chodzik rehabilitacyjny MediStuff to nowoczesny sprzęt, który wyposażony jest w wiele udogodnień umożliwiających bezpieczne i efektywne korzystanie z produktu. Mowa tu między innymi o stabilnych hamulcach z funkcją blokady kółek (tzw. funkcja parkingowa), siedzisku czy koszyku na zakupy lub przedmioty osobiste. Wymiary chodzika pozwalają zmieścić mu się w praktycznie wszystkich standardowych framugach, dzięki czemu z łatwością można wykorzystać go również w domu. Wysokość chodzika można regulować; minimalna wysokość rączek to 79, a maksymalna – 98 centymetrów. Chodzik rehabilitacyjny można także złożyć, co umożliwia łatwiejsze składowanie i przenoszenie sprzętu.
Chodzik rehabilitacyjny oraz balkonik inwalidzki dostępne są do wypożyczenia w MediStuff!
Karol Kuziel
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej