Bezdech senny

2023-09-06
Bezdech senny

Zaburzenia snu to szeroki wachlarz różnorodnych problemów zdrowotnych, wynikających ze zróżnicowanych przyczyn. Chociaż bez wątpienia utrudniają życie chorych, w większości przypadków nie należą do grupy chorób uznawanych za poważne schorzenia. Inaczej sprawy mają się w przypadku bezdechu sennego, który niestety jest dość powszechnie bagatelizowany przez pacjentów. Czym jest bezdech senny, jakie są jego objawy i jak go leczyć? Dowiecie się tego z naszego artykułu! 

 

Obturacyjny bezdech senny – co to takiego?

Bezdech senny jest zaburzeniem, które powoduje czasowe zatrzymanie lub znaczne zmniejszenie przepływu powietrza do płuc podczas snu. Osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają momentów, w których przestają oddychać na krótki czas. To powoduje przerwy w snu i może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

 

Objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego mogą się różnić w zależności od stopnia schorzenia. Symptomy są często bagatelizowane – na przykład charakterystyczne dla bezdechu chrapanie to kłopot, który niewielu chorych skojarzy z bezdechem. Niektóre z najczęstszych objawów choroby to:

  • Głośne chrapanie
  • Niespokojny sen (wybudzanie się ze snu)
  • Nadmierna senność w ciągu dnia
  • Problemy z koncentracją i pamięcią
  • Problemy z nastrojem i drażliwość
  • Bóle głowy
  • Problemy z potencją i erekcją

 

Przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny może mieć różne przyczyny, z których niektóre obejmują:

Otyłość

Nadwaga i otyłość są jednymi z głównych czynników ryzyka wystąpienia bezdechu sennego. Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach szyi może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych i utrudnienia swobodnego przepływu powietrza.

Anatomiczne cechy fizyczne

Niektóre osoby mogą posiadać wrodzone cechy fizyczne, które predysponują do bezdechu sennego. Mogą to być wąskie drogi oddechowe, duży język, powiększone migdałki lub przegroda nosowa o nietypowym kształcie.

Płeć i wiek

Mężczyzn cechuje większe ryzyko rozwoju bezdechu sennego, niż ma to miejsce w przypadku kobiet. Ponadto, ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Osoby starsze są bardziej podatne na ten problem ze względu na naturalne starzenie się mięśni gardła i utratę elastyczności tkanek.

Palenie tytoniu i spożywanie alkoholu

Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bezdechu sennego. Tytoń i alkohol powodują zwiotczenie mięśni gardła, co prowadzi do zwężenia dróg oddechowych.

Historia rodziny

Bezdech senny może pojawiać się także jako problem o podłożu genetycznym. Jeśli ktoś w rodzinie ma to zaburzenie, istnieje większe ryzyko, że również inne osoby mogą być podatne na ten problem.

Inne czynniki

Inne czynniki, takie jak niewłaściwe nawyki snu, stres, używanie leków uspokajających, alergie, problemy hormonalne czy pewne choroby, mogą również przyczyniać się do wystąpienia bezdechu sennego.

Warto podkreślić, że każda osoba może mieć unikalne czynniki predysponujące do bezdechu sennego. Dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i ustali przyczynę konkretnego przypadku.

 

Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i ogólnego samopoczucia. Nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko wystąpienia:

  • Nadciśnienia tętniczego
  • Chorób serca, takich jak zawał serca czy niewydolność serca
  • Udaru mózgu
  • Cukrzycy typu 2
  • Otyłości
  • Depresji i zaburzeń nastroju

 

Diagnozowanie i leczenie bezdechu sennego

Diagnozowanie bezdechu sennego jest przeprowadzane przez lekarza specjalizującego się w medycynie snu. Jedną z najczęstszych metod diagnostycznych jest test polisomnograficzny, który monitoruje różne parametry podczas snu, takie jak aktywność mózgu, ruchy ciała i poziom tlenu we krwi.

Po rozpoznaniu choroby – można przejść do jej leczenia. W tym przypadku lekarz może zdecydować się na jedną z wielu możliwych form terapii. Jedną z najpowszechniejszych form leczenia bezdechu, jest CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) jest jedną z najpowszechniejszych metod leczenia bezdechu sennego. Polega ona na stosowaniu specjalnego aparatu, który dostarcza ciągłe, lekkie ciśnienie powietrza do dróg oddechowych, zapobiegając ich zwężeniu i zatrzymaniu podczas snu.

Co ciekawe, CPAP można i często stosuje się wraz z koncentratorem tlenu. Wynika to z faktu, iż w trakcie badania polisomnograficznego dość często rozpoznawana może być także niewydolność oddechowa. Koncentrator to urządzenie, które dostarcza pacjentowi skoncentrowany strumień tlenu, pomagając mu oddychać w sposób bardziej efektywny i nieprzerwany podczas snu. Koncentratory renomowanych firm wypożyczyć można w MediStuff.

W niektórych przypadkach zmiana stylu życia może przynieść ulgę osobom z bezdechem sennym, natomiast w przypadkach szczególnie poważnych lekarz może zalecić terapię chirurgiczną. Zabiegi chirurgiczne, takie jak adenotomia (usunięcie migdałków) czy  operacje usunięcia przeszkód w drogach oddechowych, mogą być stosowane w celu poprawy drożności dróg oddechowych.

 

Podsumowanie

Bezdech senny jest poważnym zaburzeniem snu, które może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Dlatego szczególnie ważne jest, aby po rozpoznaniu objawów – skonsultować się z lekarzem specjalistą i podjąć odpowiednią terapię, aby poprawić jakość snu, zdrowie i ogólne samopoczucie. Bezdech senny nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia chorego.


PawelKurzynskiMedistuff

Paweł Kurzyński

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej