yandex icon

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, jest rdzeniowy zanik mięśni, znany także pod skrótem SMA. Skąd bierze się rdzeniowy zanik mięśni, jak działa oraz czy da się go leczyć? Dowiecie się tego z naszego tekstu!

 

Rdzeniowy zanik mięśni – co to takiego?

Rdzeniowy zanik mięśni to neurodegeneracyjna choroba recesywna o podłożu genetycznym, której cechą charakterystyczną jest obumieranie neuronów w obrębie rdzenia kręgowego. SMA nie należ do chorób szczególnie częstych, jednak nie da się go przeoczyć; statystycznie jeden chory przypada na dziesięć tysięcy zdrowych osób.

Neurony, które w wyniku choroby ulegają degeneracji, wpływają na rozregulowanie pracy mięśni poprzecznie prążkowanych. Po jakimś czasie zaczyna objawiać się to spadkiem sprawności, a następnie zanikiem mięśni oraz poważnymi problemami zdrowotnymi, np. kłopotami z samodzielnym oddychaniem.

Choroba, bez wątpienia poważna, do niedawna uznawana była za nieuleczalną. Na szczęście rozwój wiedzy medycznej zaowocował w ostatnich latach rozwojem nowych terapii i leków. Współcześnie można liczyć nie tylko na zatrzymanie rozwoju SMA oraz mieć nadzieję na to, że w przyszłości możliwe będzie również wyleczenie choroby.

 

Jak powstaje rdzeniowy zanik mięśni – patogeneza choroby

Za powstawanie SMA odpowiada w większości przypadków mutacja w genie SMN1. Inne przyczyny choroby to również mutacje genetyczne, obejmujące jednak inne geny. Z uwagi na to, rdzeniowy zanik mięśni określa się jako chorobę genetyczną.

Przebieg choroby może różnić się w zależności od formy, którą przybierze. Istnieje kilka wariantów SMA, które warunkuje moment zachorowania:

– SMA typu 0 – diagnozowane w okresie niemowlęcym; to ostra postać choroby, która bardzo źle rokuje dla życia dzieci, z których większość umiera na jej skutek.
– SMA typu 1 – rozpoznawane do pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. SMA przyjmuje tę formę u ponad 50% chorych. Wyróżnia się równie wysoką śmiertelnością, co rdzeniowy zanik mięśni typu 0.
– SMA typu 2 – najczęściej rozpoznawane w okolicach 6 do 18 miesiąca życia. Jest to nieco łagodniejsza forma zaniku mięśni, która nadal upośledza np. umiejętność samodzielnego chodzenia.
– SMA typu 3 – w tym przypadku objawy pojawiają się najczęściej po pierwszym roku życia. Zmiany rozwijają się wolniej niż w przypadku SMA 0 i 1, jednak nadal postępują przez całe życie chorego.
– SMA typu 4 – to najłagodniejsza wersja choroby, pojawiająca się dopiero w okolicy 20-30 roku życia chorego.

 

Rdzeniowy zanik mięśni – objawy choroby

Rdzeniowy zanik mięśni wyróżnia się objawami zależnymi od typu choroby. Symptomy często pokrywają się ze sobą, dlatego warto zwrócić uwagę na:
a) W przypadku niemowląt i dzieci
– wiotkość mięśni
– problemy z podniesieniem głowy
– cichy płacz, kaszel, problemy z oddychaniem

b) U młodzieży i dorosłych
– towarzyszące uczucie zmęczenia
– problemy z wchodzeniem po schodach
– osłabienie mięśni

 

Diagnozowanie rdzeniowego zaniku mięśni

W przypadku osób dorosłych, pomocny w diagnostyce okazuje się być wywiad – podobny przeprowadza się z rodzicami dziecka, u którego podejrzewa się chorobę. Na podstawie objawów, lekarz neurolog jest w stanie ocenić ryzyko SMA, a potem skierować pacjenta do poradni genetycznej, gdzie będzie można potwierdzić badaniami mutacje genetyczne.

 

Rdzeniowy zanik mięśni – rehabilitacja i leczenie

Terapie dotyczące SMA stale rozwijają się – aktualnie w ramach leczenia stawia się na rozwiązania umożliwiające dostarczenie do organizmu kopii genu SMN1, testuje się także leki pobudzające wzrost i funkcjonowanie mięśni.

Przełomową formą leczenia okazało się być wprowadzone niedawno onasemnogene abeparvovec, które do użytku zostało wprowadzone przed rokiem, co najlepiej uzmysławia ciągły rozwój medycyny w zakresie SMA. Tę niezwykle droga i nowoczesną terapię wykorzystuje się już u najmłodszych – a więc najbardziej narażonych – pacjentów. Jest on w stanie skutecznie hamować postęp rdzeniowego zaniku mięśni. Badania kliniczne w ciągu najbliższych lat pozwolą oszacować, czy praktyka jest równie optymistyczna, co teoria – według specjalistów jedna dawka leku wystarcza na całe życie.

Oprócz tego istnieją grupy leków, które mają za zadanie zwalczać poszczególne objawy choroby. W wielu przypadkach SMA niezbędna okazuje się także rehabilitacja. Działania przeprowadzone przez wielu specjalistów mogą zaowocować spowolnieniem tempa rozwoju choroby; fizjoterapeuta, ortopeda, pulmonolog i neurolog bardzo często muszą współpracować, by zadbać o pełne bezpieczeństwo chorego, monitorując rozwój choroby pod każdym względem. Od strony fizjoterapeutycznej oznacza to działanie na kilku frontach – bardzo ważne jest np. usprawnianie oddechowe, które pomaga chorym utrzymać władzę nad odruchem samodzielnego oddychania. Zasadniczo metody terapeutyczne dopasowuje się w SMA do aktualnego stanu chorego.

Warto także pamiętać o tym, że rdzeniowy zanik mięśni wraz z rozwojem upośledza umiejętności ruchowe chorego. Dbając o jego komfort, zgodnie ze standardami opieki nad chorymi na SMA, warto jest zainteresować się nie tylko kwestiami związanymi z technikami pielęgnowania chorego, ale również jego komfortem. W jego zachowania pomoże sprzęt medyczny – w stadium choroby, które uniemożliwia samodzielne poruszanie się, pomocny może okazać się specjalistyczny wózek ortopedyczny, posiadający liczne zalety, których nie posiada klasyczny wózek inwalidzki. W przypadku chorego leżącego dobrym rozwiązaniem jest nie tylko materac przeciwodleżynowy, ale również sterowane elektrycznie łóżko czy podnośnik, który ułatwi pracę opiekuna oraz zapewni komfort samemu choremu.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA


Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo poważnym przebiegiem, upośledzając funkcjonowanie sprawności ruchowej. Należy do nich między innymi stwardnienie zanikowe boczne. Z poniższego artykuł dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat tej choroby.

SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne to choroba znana od dawna, po raz pierwszy opisana w 1869 roku. To właśnie wtedy francuski neurolog Jean-Marie Charcot opisał i scharakteryzował schorzenie, będące najczęstszą dolegliwością paralityczną u osób dorosłych.[1]

Stwardnienie zanikowe boczne wyróżnia się postępującym charakterem choroby, która z czasem degeneruje neurony mózgu oraz neurony rdzenia kręgowego, doprowadzając do paraliżu mięśni, a w rezultacie – śmierci. Od momentu rozpoznania, większość chorych przeżywa zaledwie od dwóch, do pięciu lat.

 

Stwardnienie zanikowe boczne – geneza choroby

O ile SLA to choroba niewątpliwie poważna, o tyle pozostaje ona schorzeniem stosunkowo rzadkim – zapada na nią zaledwie kilka osób na 100 000 tysięcy, co według statystyk oznacza około 3000 chorych w Polsce. Za około 10% przypadków choroby odpowiadają uwarunkowania genetyczne.  Chorują na nią osoby w wieku od 43 do 52 lat; sporadycznie także ludzie nieco starsi. Statystyki sugerują, że w ciągu 2 lat od rozpoznania choroby umiera na nią 1/4 pacjentów, połowa w ciągu 5 lat, a około 20% – w ciągu ponad 10.

Dużym problemem dotyczącym stwardnienia zanikowego bocznego jest fakt, iż jest to choroba o nie do końca jasnym charakterze powstawania. Lekarze zgadzają się, że jest to choroba o podłożu polietiologicznym, jednak wszystkie jej mutacje i specyficzne formy powstają w okolicznościach, które nie są do końca jasne. Patomechanizm uszkodzenia motoneuronów, za który odpowiada SLA, umyka naukowcom i lekarzom, co utrudnia znalezienie lekarstwa na chorobę.

Pomimo tego, że przyczyna genetyczna powstawania choroby stwierdzona jest zaledwie u niewielkiej liczby przypadków, współczesne badania patomechnizmów SLA doszukują się właśnie obecności zmutowanego enzymu SOD-1 w komórkach chorych; badania na zwierzętach wykazały wystąpienie objawów choroby w wyniku prób wygenerowania sztucznych zmian i mutacji w obrębie SOD-1.[2]

 

Rozpoznawanie i diagnoza stwardnienia zanikowego bocznego

Rozpoznanie SLA nie jest trudne w przypadku, w którym chory nie ukrywa lub nie bagatelizuje swoich objawów. Jedynie postawienie diagnozy we wczesnym stadium choroby może sprawiać pewne kłopoty. Brak specjalistycznych testów diagnostycznych na SLA wpływa na wydłużenie czasu diagnostyki, który ostatecznie wynosić może nawet kilkanaście miesięcy. Neurolog, opierający się o wywiad rodzinny, może zlecić wykonanie badań elektrofizjologicznych i obrazowych, a także badań krwi.

 

To 5 najpopularniejszych objawów SLA

Istnieje wiele objawów choroby, na podstawie których zaobserwować można jej rozwój. Charakterystyczne cechy to między innymi:

Przez uszkodzenia włókien nerwowych, wywołane między innymi podanymi powyżej przyczynami, dochodzi do osłabienia mięśni, a w rezultacie postępowania choroby – do jej zaniku, co tłumaczy nazwę choroby. Rozwój choroby zauważyć można na podstawie osłabienie mięśni stóp, dłoni, barku – nie ma w tym przypadku zasady, czy kwestia utraty pełnej sprawności będzie dotyczyła jedynie jednej strony ciała, czy jego całości. W czasie choroby wzrasta spastyczność  – czyli napięcie mięśniowe ciała. SLA upośledza z czasem aparat mowy chorego, sprawiając, że mowa staje się trudniejsza do zrozumienia, wykształcają się także problemy z przełykaniem.

Te kłopoty wpływają z kolei na problemy z jedzeniem oraz układem oddechowym; te pierwsze skutkują częstym niedożywieniem i brakiem witamin, te drugie – infekcjami dróg oddechowych. Chory na SLA bardzo często musi borykać się z problemami natury psychicznej.

 

3 rodzaje stwardnienia zanikowego bocznego

Wyróżnia się trzy podstawowe postacie SLA. Należą do nich:

 

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego

Z uwagi na swoją nierozpoznaną genezę, leczenie stwardnienia zanikowego bocznego jest praktycznie niemożliwe. Aktualnie wciąż trwają próby znalezienia odpowiednich leków, które mogłyby wpływać na chorobę – ich brak pozwala zakwalifikować SLA jako jedną z najgroźniejszych chorób neurodegeneracyjnych na świecie.

Jednym z niewielu skutecznych leków jest Ruizol, który pomaga zahamować chorobę, zwiększając przeżywalność chorych w ostrej postaci SLA o kilka miesięcy, znacząco wydłużając przeżywalność tych osób, u których SLA wykryto we wczesnej postaci.

Pomimo braku możliwości wyleczenia stwardnienia zanikowego bocznego, zauważa się znaczenie fizjoterapii w opiece nad chorymi, którzy cierpią na przypadłość. Rehabilitacja nie tylko poprawia jakość życia, ale również pozwala poprzez ćwiczenia zachować sprawność na możliwie długi czas. Zadaniem fizjoterapeuty jest w tym zakresie dobranie odpowiednich ćwiczeń, które nie tylko przyniosą ulgę choremu, ale również wzmocnią jego mięśnie, skutecznie spowalniając efekt działania choroby.

Oprócz tego warto pamiętać również o tym, by w przypadku SLA zadbać o komfort chorego. Bez wątpienia pomoże w tym specjalistyczny sprzęt, taki jak wielofunkcyjne wózki czy łóżka medyczne. Łóżko medyczne, samo w sobie, może stanowić duży wydatek dla domowego budżetu – dlatego warto zastanowić się nad jego wypożyczeniem w wypożyczalni sprzętu medycznego.

Oprócz łóżka medycznego, w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju choroby, należy zastanowić się nad zakupem lub wypożyczeniem materaca przeciwodleżynowego lub ssaka medycznego. Warto pamiętać, że sprzęt medyczny dostępny w wypożyczalniach medycznych lub sklepach, zapewnia wysoki komfort nie tylko samym chorym na stwardnienie zanikowe boczne, ale również ich opiekunom.

Potrzebujesz pomocy w opiece nad zdrowiem swoim lub bliskich? Skontaktuj się z MediStuff!

 

[1] M. Rubinowicz-Zasada, A. Orczyk, M. Orczyk, J. Pasek, Stwardnienie boczne zanikowe – choroba neuronu ruchowego. Prezentacja przypadku [w:] Pediatria i Medycyna Rodzinna, nr. 11, s. 113.

[2] P. Grieb, Stwardnienie zanikowe boczne: uwarunkowania genetyczne i transgeniczny model choroby [w:] Szkoła Wiosenna 2005: Genetyczne podstawy chorób neurodegeneracyjnych, r. 2005, s. 19. Zobacz dokument pdf własności Zakładu Farmakologii Doświadczalnej – Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Skolioza – co to takiego?

Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one przez tryb życia, który prowadzimy, spędzając długie godziny, siedząc w jednakowej pozycji oraz nie zachowując przy tym odpowiedniej pozycji ciała. Jedną z częstych wad postawy jest właśnie skolioza, o której przeczytacie w naszym artykule.

Odpowiednia postawa to charakterystyczny i prawidłowy układ poszczególnych odcinków ciała wobec siebie, w odniesieniu do osi mechanicznej ciała, utrzymywanej w najmniejszym możliwym napięciu układu mięśniowego i nerwowego; ta definicja, będąca jedną z najczęściej stosowanych, pozwala nieco skuteczniej określić „normę” w zakresie postawy.

Skolioza to wada postawy, która stanowi dość częsty i poważny problem ortopedyczny. To trójpłaszczyznowa wada kręgosłupa, która charakteryzuje się zniekształceniami w trzech płaszczyznach: poprzecznej, strzałkowej, czołowej. W wyniku skoliozy zakłócone zostaje działanie wielu układów i narządów organizmów – choroba ma na przykład niebagatelny wpływ na układ krążeniowo-oddechowy.

 

Patogeneza – skąd bierze się skolioza?

Około 1/5 wszystkich przypadków skoliozy można zaliczyć do tych, które powodowane są przez jasne i wyraźne schorzenia; nerwowe, wrodzone, zespołowe. Jednak w zdecydowanej większości, skolioza powstaje w wyniku nie do końca jasnych przyczyn: dlatego współcześnie schorzenie określa się jako przypadłość wieloczynnikową, która wykształca się jako efekt różnorodnych problemów. Skoliozę i inne wady postawy mogą powodować na przykład: przebyte choroby płucne, zmiany nowotworowe kości, różnice w długości kończyn, porażenie mózgowe i inne.

Na chorobę najczęściej zapadają dzieci – dlatego też wyróżnia się skoliozę wczesnodziecięcą, rozpoznawaną do 3 roku życia, dziecięcą, rozpoznawaną do 10 roku życia, oraz skoliozę młodzieńczą, diagnozowaną w okresie dorastania. Problem skoliozy najczęściej dotyka najmłodszych ze względu na szybki rozwój układu kostnego, za którym nie mogą nadążyć mięśnie, przez co nie zapewniają one kręgosłupowi odpowiedniej podpory.

 

Objawy i diagnostyka skoliozy

Diagnozowanie skoliozy nie należy do zadań szczególnie trudnych – do podstaw diagnostyki należy badanie ortopedyczne oraz wykonanie radiogramu kręgosłupa, który pozwoli ocenić ewentualne zmiany.

Istnieje także szereg symptomów, które można ocenić na podstawie obserwacji. Skoliozę można podejrzewać przy:

Do charakterystycznych objawów należą także dolegliwości bólowe, którym towarzyszy ograniczenie zakresu ruchów, zmęczenie (szczególnie w trakcie wysiłku fizycznego), symptomy oddechowe.

 

Leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy to bez wątpienia złożony problem, z którym zmaga się współczesna ortopedia. Problemem w wielu przypadkach jest niejasna geneza choroby – etiologia skoliozy bardzo często bywa ukryta. Zasadniczo jednak leczenie skoliozy ma na celu albo zapobieganie rozwojowi zmian zachodzących w organizmie, albo ich cofnięcie, co nie zawsze bywa osiągalne.

Jedną z niezwykle popularnych metod leczenia skoliozy są gorsety ortopedyczne. Ich dużą zaletą jest to, że można stosować je w przypadku pacjentów w młodym wieku, których układ kostny cały czas się rozwija. Gorsety zakłada się po to, by ustabilizować tułów i zapobiegać deformacjom kręgosłupa; dopasowane do indywidualnych potrzeb chorego, pozwalają skutecznie korygować wady postawy. W przypadku skoliozy dziecięcej i młodzieńczej gorsety to dobre rozwiązanie, z którego najczęściej można zrezygnować już po zakończeniu okresu wzrostu chorego.

W zakres działań, które warto podjąć, walcząc ze skoliozą, wchodzą również i ćwiczenia. Fizjoterapeuta pomaga w tym zakresie dobrać odpowiednie ćwiczenia do wieku oraz sytuacji chorego, gwarantując optymalną korekcję wad oraz zapobieganie ich rozwojowi. Ćwiczenia skupiają się dookoła wzmacniania mięśni pleców, usunięcia przykurczów wiązadeł, zrównoważenia układu sił i napięcia układu mięśniowego – stosuje się w tym przypadku masaże, ćwiczenia rozciągające mięśnie (po stronie wklęsłej), ćwiczenia rozluźniające. Oprócz tego ważną rolę może odgrywać pływanie, które świetnie wpływa na rehabilitację wielu wad postawy – w tym skoliozy. Zaletą ćwiczeń jest, oprócz korekty wady, podniesienie ogólnej wydolności fizycznej, a także wyrobienie w chorym nawyku utrzymywania scharakteryzowanej wcześniej prawidłowej postawy ciała.

Oprócz tego na skoliozę stosuje się także ćwiczenia oddechowe, mięśni grzbietu, ogólnorozwojowe, a w przypadku najmłodszych – odpowiednie gry ruchowe, wspomagające budowanie nawyku ćwiczeń poprzez zabawę.

 

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej choroby da się uniknąć – schorzenia wrodzone skutecznie uniemożliwiają odpowiednie przygotowanie na ich nadejście. Do chorób tego typu zalicza się przypadłości wynikające z wad genetycznych; takie jak na przykład zespół Marfana. 

 

Zespół Marfana – co to takiego?

Zespół Marfana to wrodzone zaburzenie tkanki łącznej. Zakłada się, że po raz pierwszy wspomniano o nim pod koniec XIX wieku, opisując zespół nieprawidłowości szkieletowych bezpośrednio powiązanych z wysokim wzrostem oraz wadami i brakiem proporcji układu kostnego. Jednak dopiero w roku 1929, w oparciu o nowe przypadki, zaproponowano nazwę, która towarzyszy chorobie do dziś. Pomimo to, nazwę schorzenia przypisano pediatrze, który jako pierwszy opisał chorobę nieco ponad 30 lat wcześniej – doktorowi Antoine Marfanowi.

 

Co powoduje zespół Marfana?

Zespół Marfana to przypadłość genetyczna, której patogeneza jeszcze do niedawna nie była do końca znana. Współcześnie łączy się ją z genem fibryliny-1. Uszkodzenie genetyczne tego rodzaju objawia się charakterystycznymi dla zespołu Marfana symptomami. Co ważne, ponad 70% chorych to dzieci osób, które cierpią na chorobę; u reszty rozwija się ona jako przykład mutacji.

Na zespół Marfana choruje od jednej, do 10 osób na 100 000. Ryzyko przekazania genu swoim dzieciom określa się natomiast jako 50%.

 

Rozpoznawanie zespołu Marfana

Diagnostyka zespołu Marfana nie należy, przynajmniej w zakresie badań wstępnych, do szczególnie trudnych, z uwagi na widoczne, wielonarządowe objawy, które lekarz specjalista z łatwością może ocenić jako odpowiadające charakterystyce choroby.

Zalicza się do nich:

W objawach dotyczących narządów wzroku rozpoznaje się:

Symptomy ze strony układu sercowo-naczyniowego to:

Oprócz tego rozpoznaje się także inne objawy, takie jak zaburzenia układu krzepnięcia, układu nerwowego, samoistną odmę i powstawanie pęcherzy rozedmowych, rozstępy skórne, nawracające przepukliny.

Na podstawie wywiadu rodzinnego oraz objawów opisanych powyżej, na bazie tak zwanej klasyfikacji Ghenta, lekarz jest w stanie wstępnie wykluczyć lub potwierdzić zespół Marfana. Do pełnej diagnozy wymagane są jednak szczegółowe badania. Zaliczyć można do nich pomiar ciśnienia krwi, badania pracy serca przy pomocy EKG, badania echa serca, badania tomograficzne, okulistyczne (np. dna oka), badania genetyczne.

 

Leczenie zespołu Marfana

Profilaktyka w zakresie zespołu Marfana to przede wszystkim uważne kontrolowanie zmian narządowych, które zachodzą w organizmie w jego wyniku – oznacza to częste wizyty u lekarzy specjalistów, które pozwalają zapanować nad symptomami kardiologicznymi czy ortopedycznymi.

Zapobiegając rozwojowi choroby stosuje się leczenie farmakologiczne, ale również i chirurgiczne – w zakresie korekcji wad, zniekształceń stawów, klatki piersiowej. O ile jeszcze w latach 90 zakładało się, że przeżywalność w zespole Marfana gwałtownie spada w okolicach 40 a 50 lat, aktualnie, biorąc pod uwagę rozwój leków, metod operacji oraz wiedzy o chorobie, średnia długość życia chorych wyraźnie zwiększa się.

Duży wpływ może mieć na ten fakt także rehabilitacja. O ile z uwagi na specyfikę choroby pacjent nie jest w stanie wykonywać wszystkich ćwiczeń, o tyle terapia z doświadczonym terapeutą może w tym zakresie przynieść pozytywne skutki.  Ćwiczenie mięśni brzucha, pleców oraz poprawianie sprawności płuc umożliwia chorym zachowanie sprawności, tym samym wpływając również na komfort psychiczny. Fizjoterapia w zakresie Marfana powinna być ukierunkowana na rehabilitację i zapobieganie zmianom – takim jak skrzywienie kręgosłupa czy osłabienie sprawności stawów, więzadeł, mięśni.

W dobraniu odpowiednich ćwiczeń pomoże rzecz jasna specjalista, bezwzględnie należy jednak pamiętać o tym, by w zespole Marfana:

Zasadniczo wskazuje się na konieczność rezygnacji z biernego trybu życia oraz wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności, takich jak np. nordic walking.

Warto także pamiętać o tym, że chory na zespół Marfana powinien być otoczony opieką psychologiczną. Problematyczny charakter choroby, słusznie klasyfikowanej jako poważny kłopot zdrowotny, bez wątpienia wpływa na konsekwencje życiowe osób, które muszą  z nią walczyć w codziennym życiu. Zespół Marfana zmusza do wielu wyrzeczeń, stałego kontrolowania stanu organizmu poprzez wizyty u lekarza, oraz wymusza na chorym konieczność regularnych ćwiczeń. W wyniku tego statystyki wskazują, że niemal połowa pacjentów boryka się z obniżonym nastrojem oraz depresją, co bezpośrednio wskazuje na konieczność korzystania z konsultacji terapeutycznych w zakresie zdrowia psychicznego.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Istnieje wiele rodzajów pozycji, w których układa się chorego po to, by zaadresować szczególny stan, w którym się znajduje. Wśród nich wyróżnia się pozycja Trendelenburga, którą powszechnie wykorzystuje się nie tylko w terapii, ale również w leczeniu wielu licznych chorób. Na czym polega i jakie zalety posiada pozycja Trendelenburga? Na te pytania odpowiada nasz artykuł!


Friedrich Trendelenburg – historia pozycji

Ułożenie Trendelenburga, czyli rodzaj pozycji medycznej, w której chory leży na wznak z głową poniżej poziomu nóg, zaproponował i usystematyzował niemiecki lekarz Friedrich Trendelenburg, żyjący w latach 1844-1924.

Trendelenburg pełnił za swego życia rolę nadwornego lekarza Fryderyka Augusta III Saskiego, obejmując funkcję profesora na Uniwersytecie w Rostocku oraz – w późniejszych latach – Lipsku. Przez całe swoje życie rozwijał wiedzę medyczną, będąc prekursorem nie tylko pozycji nazwanej jego imieniem, ale również pierwszą osobą, które wykonała dotchawiczą narkozę przez tracheostomię. Opracował również co najmniej kilka metod leczenia operacyjnego zatorowości płucnej, a o jego umiejętnościach najlepiej świadczy fakt, że zalety pozycji Trendelenburga nie zdezaktualizowały się pomimo upływu ponad 100 lat!

Długa tradycja pozycji pozwoliła także na odpowiednią weryfikację jej zalet i wad – o ile jednak przez lata zdezaktualizowało się wiele procedur medycznych, w trakcie których wykorzystywano metodę ułożenia Trendelenburga, o tyle nigdy nie zakwestionowano zalet samej metody.


Ułożenie Trendelenburga – na czym polega?

Pozycja Trendelenburga to metoda ułożeniowa, w której osoba chora leży na plecach z głową oraz klatką piersiową ułożoną poniżej poziomu kończyn dolnych, pod kątem od 15 do 30 stopni. Warto zaznaczyć, że do odpowiedniego uzyskania podobnej pozycji niezbędne jest specjalistyczne łóżko, umożliwiające regulację kąta nachylenia na całej swojej płaszczyźnie.

Równię pochyłą – jak czasem określa się ułożenie Trendelenburga – wyróżnia uniwersalność. W tej pozycji układa się chorych niezależnie od wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych, w wielu różnorodnych przypadkach chorobowych. Sposób ułożenia wykorzystuje się między innymi do przeprowadzania badań ginekologicznych, kardiologicznych, ułatwiając dostęp do organów w ciele chorego, co znajduje swoje zastosowanie tak w badaniach, jak i w operacjach i innych zabiegach medycznych. Warto zauważyć także przydatność ułożenia w chorobach płuc oraz oskrzeli, w tym – w mukowiscydozie; w takich przypadkach pozycja umożliwia nie tylko odprowadzanie wydzieliny, ale także oklepywanie chorego.

Oprócz tego, pozycja ma także wyjątkowo szerokie zastosowanie w rehabilitacji, a w przypadku chorych w hospicjach czy domach opieki, którzy większość czasu spędzają leżąc – pozycja Trendelenburga odbarcza kręgosłup, zapobiega powstawaniu odleżyn oraz przykurczom. Jej popularność zwiększa atrakcyjność specjalistycznych łóżek medycznych, które umożliwiają przyjęcie pożądanej pozycji.

Ilość czasu, którą chory powinien spędzić w pozycji, zależy oczywiście od choroby – w gabinetach ginekologicznych, stomatologicznych czy na salach operacyjnych, czas ten powiązany jest bezpośrednio z długością zabiegu. W przypadku osób, którym zaleca się pozostawanie w pozycji kilka razy w ciągu dnia, zazwyczaj proponuje się pozostawanie w niej przez 60 do 120 minut.

 

Pozycja Trendelenburga – przeciwwskazania

Pozycja Trendelenburga zdezaktualizowała się jedynie w określonych kontekstach – współcześnie wiadomo już na przykład, że nie należy proponować jej w stanach udaru czy wstrząśnienia mózgu, co należało do częstych praktyk zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

Aktualnie uznaje się, że pozycji nie należy stosować w wielu chorobach układu pokarmowego, np. w refluksie. Unikać trzeba jej również po zawałach serca, w schorzeniach krążenia, chorobach wieńcowych. Właśnie z uwagi na to, warto przed podjęciem decyzji o układaniu chorego w tej pozycji skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni, czy faktycznie będzie ona przydatna w konkretnym przypadku.

 

Fizjoterapia a pozycja Trendelenburga

Pozycja Trendelenburga znajduje szerokie zastosowanie w przypadku chorób oddechowych, które wspomniane zostały wcześniej. To tak zwana pozycja drenażowa, która umożliwia spływanie wydzieliny z płuc – w usprawnienia wpływu pozycji na pacjenta, fizjoterapeuta może zadbać o ćwiczenia wykonywane w trakcie przez chorego, takie jak skłony czy przewroty na materacach. Dodatkowo równie pochyłą wspierać można oklepywaniem i masażem przyrządowym klatki piersiowej.

 

Pozycja Trendelenburga a specjalistyczne łóżka medyczne

Pozycja Trendelenburga jest dość ciężka do osiągnięcia bez rehabilitacyjnego łóżka medycznego. Istnieją sposoby, by doprowadzić do niej za pomocą np. podkładek pod materac, z reguły jednak uważa się je za niewygodne i wymagające dużej ilości przygotowań.

Z pomocą przychodzą w tym przypadku wypożyczalnie sprzętu medycznego, które oferują nowoczesne łóżka rehabilitacyjne, umożliwiające elektryczną kontrolę nad pochyleniem łóżka. Pozwala to na łatwe dopasowanie pozycji łóżka do potrzeb, zarówno przez opiekuna, jak i samego chorego.

Łóżka szpitalne MediStuff, sterowane za pomocą pilota, gwarantują łatwe ułożenie chorego w pozycji Trendelenburga. O bezpieczeństwo zadbają w tym przypadku chociażby barierki, które w dowolnej chwili można podnieść i opuścić, tym samym upewniając się, że chory nie wypadnie z łóżka medycznego, ale również i zabezpieczone blokadą kółka, które zapewniają stabilność .

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Do nielicznych plusów przymusowej izolacji należy na pewno to, że po wyjściu z domu aż chce się żyć – co objawia się między innymi w potrzebie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Wiele osób decyduje się na spacery lub wybiera bieganie; warto jednak pamiętać, że negatywną stroną aktywności fizycznej są ewentualne kontuzje. Jedną z częstych kontuzji są problemy stawu kolanowego – o skutkach uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego przeczytacie w poniższym artykule.

 

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy to element łączący kończynę dolną, kość udową z kością piszczelową. To największy staw w ciele człowieka. Składa się on między innymi z kłykcia pośrodkowego i bocznego, łąkotki przyśrodkowej i bocznej oraz więzadeł – pobocznego piszczelowego, strzałkowego i krzyżowego tylnego i przedniego (ACL). W kontekście kontuzji – warto przyjrzeć się bliżej właśnie więzadłom krzyżowym

Główne zadanie więzadeł krzyżowych to łączenie kości udowej z kością piszczelową. Więzadła wywiązują się ze swojej roli między innymi podczas ruchu stawu. Oprócz tego stanowią zabezpieczenie stawu w czasie jego pracy, na przykład podczas zginania nogi. Ze względu na to, więzadła krzyżowe uznać można za niezwykle ważne, gdyż zapewnia stabilizację stawu oraz bezpośrednio wpływa na jakość ruchu nogi.

 

Więzadło krzyżowe – skąd biorą się jego kontuzje?

Przyczyny kontuzji stawu kolanowego oraz jego więzadeł uznać można za typowe i charakterystyczne. Dzielą się one na kontuzje mechaniczne, komunikacyjne i sportowe. Szczególnie narażone na urazy są te osoby, które uprawiają sporty takie jak tenis, narciarstwo, piłka nożna, siatkówka, koszykówka, sztuki walki czy biegi.

Zasadniczo uszkodzenia więzadeł powstają w wyniku zadziałania siły na najsłabszą część stawu. Istnieje kilka mechanizmów, które określają rodzaj uszkodzenia:

Wyróżnia się też, oprócz dyscyplin sportowych, konkretne rodzaje ruchu, które doprowadzają do uszkodzenia więzadła krzyżowego ACL. Mowa w tym przypadku o:

Dodać warto, że przyczyn tendencji do zerwania więzadła ACL fizjoterapeuci doszukują się także w budowie anatomicznej ciała. Warunki anatomiczne o których mowa to:

 

Objawy uszkodzenia więzadła ACL

Zerwanie więzadła często przeoczyć – nawet w przypadku osób, które regularnie przyzwyczajone są do kontuzji i wykształciły tendencję do bagatelizowania urazów. Do głównych objawów zerwanego więzadła ACL należą między innymi:

Diagnostyka zerwania więzadeł – rozpoznanie problemu

Istnieje wiele sposobów na to, by rozpoznać problem jakim jest zerwanie więzadła krzyżowego. W tym zakresie lekarz może skorzystać z kilku metod, do których należy między innymi test „Pivot Shift”, test szuflady przedniej albo test Lachmana. Łatwo wykazują one problem ze stabilizacją więzadłową.

W tym miejscu podkreślić należy, że zerwanie więzadła ACL niezwykle rzadko występuje jako problem niepowiązany z innymi uszkodzeniami. Zazwyczaj pojawia się w towarzystwie uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego oraz łąkotki. Często towarzyszy także urazom chrząstki czy łąkotki. W kwestii rozpoznania, z pomocą przychodzi tu badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny, pozwalający obrazowo wykryć większość opisanych powyżej dolegliwości.

 

Skutki zerwania więzadła ACL

Skutki zerwania więzadła ACL ujawniają się w swojej pełnej okazałości szczególnie w skutek zaniechania leczenia. W takiej sytuacji cały staw kolanowy zaczyna powoli ulegać degeneracji. Wynikiem podobnej sytuacji mogą być:

 

Leczenie zerwanego więzadła ACL

Do leczenia urazów więzadła krzyżowego podchodzi się dwutorowo, stosując zarówno techniki zachowawcze, jak i operacyjne. Te pierwsze uchodzą za szczególnie owocne w przypadku uszkodzenia, które nie spowodowało pełnego zerwania więzadła – mowa tu chociażby o naderwaniu lub rozciągnięciu więzadła. Należy także pamiętać o tym, że u części chorych leczenie operacyjne nie będzie konieczne – w określonych przypadkach możliwe jest osiągnięcie sprawności i stabilności stawu bez rekonstrukcji więzadła.

Konieczność leczenie operacyjnego potwierdza metoda diagnostyki, taka jak wspomniany wcześniej „Pivot Shift” czy test Lachmanna. Zasadniczo rekonstrukcja więzadła ACL to operacja mało inwazyjna, którą wykonuje się w sposób artroskopowy. W ten sposób odtwarza się uszkodzone więzadło przy pomocy dostosowanego do tego celu przeszczepu. Wyróżnia się typy przeszczepów w oparciu o miejsce ich pobrania:

Udana operacja przywraca pełną stabilność stawu i możliwości ruchowe.

 

Rehabilitacja po zabiegu przeszczepu więzadła ACL

Proces rehabilitacyjny po operacji jest zróżnicowany i konieczny, by przywrócić nodze pełną sprawność. Zakłada on nie tylko edukację pacjenta w temacie urazu, terapii oraz dalszego postępowania, ale również ćwiczenia stabilizacyjne, koordynacyjne, wytrzymałościowe oraz fizykoterapię.

Za odpowiednie dobranie technik rehabilitacyjnych odpowiada fizjoterapeuta, który na podstawie techniki operacyjnej, wieku chorego, rodzaju wykonywanej przez niego aktywności fizycznej i kilku innych czynników – dobiera odpowiednie metody fizjoterapii.

W terapii bardzo często wykorzystuje się szynę CPM. Szyna CPM to narzędzie, które umożliwia poddawanie kończyny pasywnemu ruchowi, którego zakres zwiększa się codziennie o kilka stopnia, aż do osiągnięcia 90 stopni zgięcia.

Trening obejmować może także jazdę na rowerku stacjonarnym, ćwiczenia odpowiedniego chodu, ćwiczenia izometryczne mięśnia czworogłowego, trening proprioceptywny. Z czasem do ćwiczeń dołącza się także ćwiczenia pod obciążeniem, przysiady, a w końcu – jogging, wyskoki.

Odpowiednio dobrana i sumiennie wykonywana rehabilitacja, szczególnie przy wsparciu takich narzędzi jak szyna CPM, stanowi gwarancję powrotu do zdrowia.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Istnieje wiele metod rehabilitacji, z których sporą część mieliśmy okazję opisywać na łamach naszego bloga. Wśród sposobów fizjoterapii wyróżnia się jeden, którego cechy zasługują na szczególną uwagę – mowa tutaj o metodzie Ackermanna. Z poniższego artykułu dowiecie się więcej na temat tego, jak działa oraz jakie zalety posiada technika usprawniania opracowana przez Ackermanna. 

 

Metoda Ackermanna – historia

Metoda Ackermanna to wynik pracy szwedzkiego lekarza Wilhelma Ackermana. W latach 70 miał on okazję założyć College of Chiropractic Stockholm, który działa do dziś pod przewodnictwem syna Wilhelma. Głównym założeniem instytutu jest kształcenie kolejnych terapeutów oraz doskonalenie metody fizjoterapii, w oparciu o najnowszą i najbardziej aktualną wiedzę, technologię.

Sposób Ackermanna powstał jako wynik 50 lat doświadczenia lekarza w dziedzinie chiropraktyki – a od tego czasu jest na bieżąco aktualizowany o współczesne badania, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność metody.

 

Główne założenia metody Ackermanna

Ackermann w swojej pracy skupiał się na dolegliwościach bólowych kręgosłupa – ich powstawanie przypisywał w dużej mierze nieodpowiedniemu ustawieniu miednicy, której wadliwe ustawienie prowadzi do przemieszczeń całego szkieletu, co z kolei wywołuje ból. Ackermann zwraca uwagę również na to, że w wyniku szczególnego obciążenia, upadków lub innych urazów, może zmienić się położenie miednicy względem innych kości, co – pozbawione rehabilitacji – może w następstwie wpłynąć na położenie kręgosłupa, będąc przyczyną licznych dolegliwości. Na szczęście, wady tego rodzaju można korygować!

 

Metoda Ackermanna – diagnostyka

Podstawą terapii jest odpowiednie badanie oraz diagnostyka, które pozwalają ocenić dokładną naturę przemieszczeń i dysfunkcji, skupiając się  na na kręgosłupie i jego kręgach, miednicy.

Podstawą diagnozy jest oczywiście dokładny wywiad, który terapeuta przeprowadza z pacjentem, pozyskując informacje na temat dolegliwości, ich objawów i charakteru. Następnie bardzo często sprawdzana jest nie tylko długość kończyn, ale także palpacja miednicy – zdobyte w ten sposób dane pozwalają określić pozycję stawów oraz położenie kości względem siebie. Określa się także to, czy problem ma naturę strukturalną czy funkcjonalną. Diagnozę uzupełniać może również badanie radiologiczne.

 

Terapia Ackermanna – kiedy stosować?

Terapia wg Ackermanna nadaje się do leczenia wielu różnorodnych dolegliwości bólowych kręgosłupa, takich jak między innymi rwa kulszowa, migrenowe bóle głowy, dyskopatia. Model Ackermanna pozwala redukować przeciążenia i doprowadzać do zrównoważenia pracy mięśni, co w następstwie umożliwia odpowiednią stabilizację kręgosłupa. Wpływa pozytywnie na dystorsje i wady postawy, dlatego często stosuje się ją nie tylko jako formę leczenia, ale również zestaw profilaktycznych ćwiczeń, pozwalających uniknąć kłopotów z kręgosłupem.

 

Terapia manualna Ackermanna – zalety i przeciwwskazania

W świetle przytoczonych przykładów da się wyszczególnić kilka szczególnych zalet koncepcji Ackermanna. Fizjoterapia tą metodą pozwala na szybką diagnostykę i ocenę przemieszczeń w obszarze miednicy, dodatkowo rozróżniając przyczyny na funkcjonalne i strukturalne. Proponowane przez Ackermanna metody korekcyjne są poparte nie tylko jego osobistym, 50 letnim doświadczeniem, ale również najnowszą wiedzą, która sprawia, że metoda szwedzkiego lekarza pozostaje niezwykle aktualna. Wyróżnia się także dużą skutecznością oraz dużym dostosowaniem do indywidualnych potrzeb pacjenta. Terapia nie wymaga od fizjoterapeuty użycia siły, a co za tym idzie – jest dla pacjenta całkowicie bezbolesna.

Oprócz tego, metodę Ackermanna wyróżnia także szybkość jej działania – o ile sprawdza się na dłuższą metę, o tyle jej efekty doskonale widoczne są także na przykładzie pojedynczych zabiegów, które potrafią skutecznie uśmierzyć problematyczny ból. Warto zaznaczyć jednak, że nie jest to metoda uniwersalna – sposób Ackermanna przeciwwskazany jest chorym z osteoporozą, chorobami nowotworowymi. Nie poleca się go również przy świeżych złamaniach oraz w obliczu kilku stanów chorobowych, takich jak np. choroba Bechterewa. Na szczęście jej rozbudowany system diagnostyczny umożliwia szybkie rozpoznanie tych czynników, które mogą wymuszać konieczność zmiany podejścia terapeutycznego przez rehabilitanta.

 

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Dolegliwości związane z bólem kręgosłupa można uznać za powszechne – biorąc pod uwagę, że skarży się na nie ogromna część społeczeństwa, można bezpiecznie zakładać, że każdy jest narażony na nie w mniejszym lub większym stopniu. Na szczęście istnieją metody, które potrafią przynosić ulgę w bólu. Należy do nich między innymi terapia metodą McKenziego.

 

Przyczyny bólu kręgosłupa

Statystyki pozostają nieubłagane – na różnorodne zespoły bólowe kręgosłupa skarży się nawet 80% populacji. Co ważne, dane te dotyczą ludzi w każdym wieku, nie tylko tych starszych, ale również i młodszych. To bardzo często przyczyna złego samopoczucia, wynikająca w dużej mierze ze zmian zwyrodnieniowych krążków kręgosłupa.

Faktem jest, że zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa coraz częściej uważa się za problem natury cywilizacyjnej. Długie godziny pracy biurowej, czas spędzony bez ruchu, przy komputerze lub telewizorze, źle wpływa na kondycję nie tylko kręgosłupa, ale i całego ciała.

Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest oczywiście fizjoterapia – do jednej z najpopularniejszych metod terapii kręgosłupa należy metoda McKenziego.

 

Metoda McKenziego – historia

Robin McKenzie w czasie swojej praktyki jako fizjoterapeuta zaobserwował wpływ wykonywania konkretnych, indywidualnie dobranych i specyficznych ruchów na dolegliwości pacjenta. Poprawnie scharakteryzował również to, że ból kręgosłupa w większości przypadków ma podłoże mechaniczne.

Od tego czasu McKenzie rozwijał metodę, która miała służyć temu, by wdrożyć w życie jego teorię. W latach 70[1] jego sposoby likwidowania bólu kręgosłupa były dobrze znane na terenie Stanów Zjednoczonych, zyskując terapeucie zadowolenie pacjentów oraz przychylność środowiska fizjoterapeutów.

Ostatecznie metodę ugruntowało założenie w roku 1982 Instytutu, w którym podjęto się nie tylko badań nad metodą, ale również szkolenia kolejnych fizjoterapeutów.

 

Cechy metody McKenziego

Metoda McKenzie powstała jako system niesienia pomocy pacjentom narażonym na schorzenia kręgosłupa, ale współcześnie stosuje się ją również w terapii stawów. Podstawą terapii jest odpowiedni model badania, który opiera się na szczegółowym wywiadzie z chorym oraz na badaniu przedmiotowym, co pozwala sklasyfikować przyczynę dolegliwości, określając problem strukturalny.[2]

Wywiad pomaga ustalić nie tylko same czynniki odpowiadające za powstanie bólu lub schorzenia, ale również umożliwia ustalenie przebiegu choroby, pozwala ocenić postawę, objawy neurologiczne, ocenić dotychczasowe leczenie.

Badanie przedmiotowe polega natomiast na wykonaniu kilku charakterystycznych ruchów w powtórzeniach, co umożliwia na określenie kierunków ruchomości pacjenta.

 

Metoda McKenziego – kiedy stosować?

Zasadniczo metoda McKenzie może być z powodzeniem używana w wielu różnych schorzeniach kręgosłupa, które powodują trwałe uczucie bólu. Należą do nich między innymi:

Oprócz tego, diagnostyka metody pozwala przypisać chorego do jednej z określonych grup, w zależności od przypadłości:

 

Sposób działania metody McKenzie

Ogromna popularność metody McKenzie wśród fizjoterapeutów wynika w dużej mierze z faktu, iż jest to terapia mocno indywidualna, dopasowana do potrzeb chorego. Wśród osób skarżących się na uszkodzenia mechaniczne tkanek kręgosłupa, metoda skupia się na ćwiczeniach wprawiających w ruch przeciwstawny do tego, który wywołał uszkodzenie, dzięki temu odwracając jego skutki. Pacjenci z grupy posturalnej najczęściej poddawani zostają terapii przywracającej ruchomość, oraz kształcącej w zakresie odpowiedniej postawy.

Dodatkowo, fizjoterapeuta w ramach metody bardzo często instruuje chorego w zakresie działań profilaktycznych, które mają na przyszłość pomóc mu uniknąć nawracania problemu. W zakres tych działań wchodzić może między innymi nauka prawidłowego schylania się, dźwigania, ale także przygotowanie zestawów ćwiczeń, które pacjent będzie mógł wykonywać samodzielnie.

Podsumowując – metoda McKenziego to sposób rehabilitacji, którego popularność wynika z jego ogromnej skuteczności. To niezwykle skuteczna metoda walki z bólami kręgosłupa, która potrafi przynieść choremu długotrwałą ulgę!

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Odma płucna, nazywana również odmą opłucnową, to przypadłość kojarzona głównie z przeżytymi traumami  – pojawiająca się np. po wypadkach. Często zapomina się jednak o tym, że odma opłucnowa może także występować samoistnie. Czym jest odma, jak ją leczyć i jakie są jej przyczyny: między innymi tego dowiecie się z naszego artykułu!

 

Odma opłucnowa – co to takiego?

Odma płuc to obecność powietrza w jamie opłucnowej. Jamy, przestrzenie w klatce piersiowej, otaczają płuca swoimi strukturami wypełnionymi płynem surowiczym, zmniejszającym tarcie w trakcie oddychania. Sama opłucna to natomiast błona pokrywająca powierzchnię płuca, lub klatkę piersiową od jej wnętrza. Dostanie się powietrza powoduje zmiany ciśnienia w płucu, tym samym utrudniając jego prawidłowe funkcjonowanie.

 

Mechanizm powstawania odmy

Odma to przypadłość, która może pojawić się u osoby każdego wieku i płci. Biorąc pod uwagę statystyki, uznaje się, że częściej chorują na nią mężczyźni, niż kobiety.

Rozróżnia się kilka typów odmy, które dzieli przez wzgląd na mechanizm jej powstawania. W takim przypadku mówi się o odmie zamkniętej, otwartej lub prężnej. Oprócz tego, odmę opłucnową klasyfikuje się także z uwagi na przyczynę, wyróżniając odmę samoistną, pierwotną, wtórną, jatrogenną i pourazową.

Jedną z najczęściej występujących u pacjentów jest odma pierwotna. Stwierdza się ją w przypadku tych chorych, którzy wcześniej nie mieli okazji chorować ani na odmę, ani na inne choroby płuc, które mogłyby ją wywołać. Natomiast odmę wtórną stwierdza się u pacjentów, u których wywołana jest przez inne dolegliwości, takie jak rozedma czy POChP (przewlekła, obturacyjna choroba płuc).

Odma pourazowa, na co wyraźnie wskazuje jej nazwa, powstaje w wyniku urazów klatki piersiowej. Na tym tle wyróżnia się odma jatrogenna, która dotyczy problemów powstałych w wyniku działań medycznych, np. podczas operacji.

Biorąc pod uwagę mechanizmy powstawania, wyróżnia się odmę zamkniętą, którą powoduje jednorazowy dopływ powietrza do opłucnej, odmę prężną, której geneza łączy się z otworem powstałym w płucu (np. w wyniku wypadku). Natomiast odma otwarta powstaje w wyniku przepływu powietrza do opłucnej i odwrotnie.

 

Objawy odmy

Pomimo tego, że odma powstaje w wyniku różnorodnych czynników, jej objawy często pokrywają się ze sobą. Do najbardziej popularnych należą:

W przypadku odmy prężnej, objawy najczęściej występują w nasilonym stopniu, w najgorszych przypadkach prowadząc do omdleń, a nawet zatrzymania akcji oddechowej.

 

Diagnostyka odmy opłucnowej

Na szczęście, diagnostyka odmy opłucnowej należy do wyjątkowo prostych. Po zebranym przez lekarza wywiadzie, do potwierdzenia diagnozy wystarczy osłuchanie chorego, a następnie zlecenie prześwietlenia klatki piersiowej.

 

Metody leczenia odmy

Istnieje kilka metod leczenia odmy, w zależności od stopnia jej zaawansowania i sposobu, w jaki powstała.

Jeśli odma jest niewielka, istnieje szansa na jej samoistne wchłonięcie. W takich przypadkach zaleca się nie tylko tlenoterapię, ale leżenie na narażonym na odmę boku.

Oprócz wykorzystuje się także metodę odbarczania, polegającą na wykonywaniu powtarzalnych nakłuć jamy opłucnej. Wkłucia wykonywane pomiędzy żebrami mają na celu wprowadzenie kaniuli do jamy opłucnej – metodę tę wykorzystuje się najczęściej w przypadku odmy prężnej.

Najpopularniejszym sposobem leczenia odmy jest jednak drenaż opłucnej, który polega na wprowadzeniu do jamy opłucnej specjalnie przystosowanego do tego celu drenu, którzy uszczelnia się i mocuje szwami. Drugi koniec drena podłącza się do butli stanowiącej system układu ssącego, co z czasem niweluje odmę.

 

Odma samoistna – czynniki ryzyka

Odma samoistna to przykład odmy płucnej, która powstaje w grupie podwyższonego ryzyka, z powodu pozornie niejasnych przyczyn. Do czynników sprzyjających występowaniu odmy tego rodzaju zalicza się:

 

Odma opłucnowa – o co zadbać po chorobie

Po przebytej odmie należy zwracać uwagę na kilka kwestii. Ze swojego życia warto wykluczyć rzecz jasna czynniki ryzyka, ale również zachowania mogące wpłynąć na ciśnienie w płucach – mowa tu o lotach samolotem, nurkowaniu, skokach spadochronowych czy skokach na bungee.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Pomimo tego, że za oknem w najlepsze dominuje wiosenna pogoda, wiele osób martwi się problemami z odpornością. Nic w tym dziwnego – w dobie pandemii spowodowanej koronawirusem, o zdrowie warto dbać w szczególności. Właśnie dlatego poniższy artykuł wyjaśnia to w jaki sposób dbać o swoją odporność!

 

Zdrowy sen

Stres spowodowany zmianą trybu życia wymuszoną przez sytuację na świecie może spędzać sen z powiek! Warto jednak pamiętać, by pomimo tego na jakość snu zwracać szczególną uwagę. Sen sam w sobie wzmacnia odporność, a jego braki mogą doprowadzić do skutków poważniejszych niż samo zmęczenie – brak snu łączy się bezpośrednio z chorobami krążenia, nowotworem, chorobami o podłożu psychicznym.[1]

Dobrej jakości sen, czego dowodzą badania, jest w stanie zmniejszyć podatność organizmu na infekcje czy wirusy.

W trakcie snu wydzielana jest także melatonina, która uważana jest za niezwykle ważny hormon, który kontroluje nasz rytm biologiczny – łączy się ją bezpośrednio z wpływem na układ odpornościowy, pobudzając komórki organizmu do walki z infekcjami czy grzybami.

 

Stres – wróg zdrowia

Stres, który może przyczynić się do zaburzeń snu, należy również do czynników, które bezpośrednio obniżają naszą odporność. Dzieje się tak dlatego, że długotrwały stres wpływa na kwestię równowagi hormonalnej – stres pobudza organizm do reakcji odpornościowej w chwilach dla niego zbędnych, co sprawia, że hamuje reakcje organizmu w momentach, kiedy układ odpornościowy powinien działać.

Z uwagi na to, warto regularnie poddawać się czynnością, które pozwalają redukować stres – dobrym sposobem na walkę ze stresem jest znalezienie hobby, na przykład w formie ćwiczeń.

 

Dieta i odporność

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem to, że ogromny wpływ na zdrowie ma dieta. Warto pamiętać o tym, by dobrać ją odpowiednio do swoich potrzeb, zwracając szczególną uwagę na te pokarmy, których nie możemy spożywać.

Naturalnym wyborem są oczywiście potrawy stanowiące naturalne suplementy witaminowe, jak na przykład bogate w witaminę C cytrusy. Nie bez znaczenia w diecie jest również beta-karoten znajdujący się w marchwi i dyniach, który wytwarza witaminę A. Dla osób przebywających w domu z powodu kwarantanny – dobrym wyborem będą pokarmy bogate w witaminę D, a więc między innymi ryby, ale również sery pleśniowe, jajka, produkty mleczne.

Ważnym elementem diety są także naturalne probiotyki, czyli tak zwane dobre bakterie. Posiadają one wiele zalet, a do najważniejszych z nich należą: wytwarzanie kwasów tłuszczowych, stabilizację pracy jelit, ochronę przed patogenami. Probiotyki są w stanie wytwarzać witaminy, wpływają na metabolizm, modulują reakcje autoimmunologiczne i wiele więcej! Warto nadmienić, że naturalnym źródłem dobrych bakterii są między innymi jogurty i kiszonki. Między innymi ten fakt wpływa na to, że kuchnię Azji uznaje się za jedną z najzdrowszych na świecie – powszechnie występuje w niej wiele potraw kiszonych, takich jak uznawane za superfood kimchi.

 

Ćwiczenia fizyczne

Zmiana trybu życia i godziny spędzane w domu potrafią wybić z rytmu. Należy jednak pamiętać o tym, że do prostych ćwiczeń nie potrzeba siłowni i profesjonalnego sprzętu. Kilkanaście minut rozciągania dziennie, prosty trening poszczególnych partii mięśni – to ćwiczenia, które można wykonać we własnym zakresie, a na których zyska nie tylko ciało, ale także umysł.

Warto pamiętać, by wykonywane ćwiczenia dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Zalecane są proste ćwiczenia na poprawę krążenia, ćwiczenia pomagające rozciągnąć mięśnie, joga, aerobik, a dla bardziej zaawansowanych – trening wytrzymałościowy.

 

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii

Większość opisanych wyżej sposobów wzmacniania odporności pozytywnie odbija się także na zdrowiu psychicznym. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją dodatkowe sposoby, które pozwalają zachować odpowiednią higienę psychiczną. Należy do nich między innymi utrzymywanie regularnych kontaktów z rodziną i znajomymi, unikanie używek czy planowanie i trzymanie się ustalonego trybu dnia. Te proste sposoby pomogą poradzić sobie z trudnym stanem pandemii – nie tylko od strony zdrowia fizycznego, ale również i psychicznego!

 

[1] J. Kasperczyk. J. Kasperczyk, J. Jośko, Stres a zaburzenia snu wśród młodzieży szkół średnich [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, r. 2012, nr. 93, s. 105.

 

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Istnieje wiele chorób, które na tyle dobrze wpisały się do zbiorowej świadomości, że często pomija się ich wagę, bagatelizując przy tym skutki i następstwa. Zaliczyć do tego grona można między innymi choroby reumatoidalne, które kojarzą się z powszechnymi schorzeniami, jednoznacznie powiązanymi z procesem starzenia się. Czym jest reumatyzm i dlaczego nie należy go ignorować – tego dowiecie się z naszego tekstu!

Reumatyzm – co to takiego

Reumatyzm to wspólne określenie około setki różnorodnych chorób, które obejmują swoim działaniem cały układ ruchu, w tym między innymi stawy czy mięśnie. Mają one charakter typowo przewlekły. Ograniczają sprawność chorego, prowadząc do jego narastającej niepełnosprawności, której poziom zaawansowania zależny jest w dużej mierze od rodzaju schorzenia. I chociaż choroby reumatyczne przyczyniają się w wielu przypadkach do poważnych powikłań wielonarządowych, nie należy zapominać również o tym, że ogromny wpływ wywierają również na psychikę chorego.

 

Podział chorób reumatycznych

Zasadniczo choroby reumatyczne dzieli się na dwie grupy – zespół schorzeń zapalnych, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, oraz niezapalne, takie jak  np. choroba zwyrodnieniowa stawów. Dodatkowo wyróżnia się także choroby powiązane z innymi problemami ogólnoustrojowymi, takimi jak nowotwory.

Idąc dalej, same choroby można podzielić na dodatkowe podgrupy, co w roku 1983 zaproponowało American College of Rheumatology[1]. Według tej klasyfikacji wyróżnia się:

 

Epidemiologia chorób reumatycznych

Badania sugerują, że chorobami reumatycznymi objęte może być nawet 40-50% populacji Europy. Z danych dotyczących Polski wynika jasno, że na różnorodne bóle reumatyczne skarżyło się nawet 60% badanych – w tym w większości kobiety, co odpowiada ogólnoświatowym statystykom, sugerującym, że mężczyźni są mniej narażeni na reumatyzm.

Jeśli mowa o samych przyczynach reumatyzmu, należy pamiętać, że pod tym pojęciem kryje się 100 zróżnicowanych jednostek chorobowych, wyróżniających się różnorodną genezą. Faktem jest jednak to, że wiele schorzeń reumatycznych posiada podłoże autoimmunologiczne, wynikające z uwarunkowań genetycznych lub środowiskowych.[2]

 

Diagnostyka chorób reumatycznych

Również diagnostyka reumatyzmu może różnić się w zależności od choroby. Zasadniczo jednak stan chorego ocenia się rozpoczynając rozpoznanie choroby od wywiadu z pacjentem, który pomaga określić rodzaj dolegliwości, a także wykluczyć lub potwierdzić wpływ czynników środowiskowych. Następnie lekarz przeprowadza badania uwzględniające układ ruchu, a w wyniku tych czynności decyduje się na kolejne badania laboratoryjne lub radiologiczne. Na ich podstawie można przeprowadzić diagnozę, która pomaga określić rodzaj choroby reumatycznej.

 

Leczenie chorób reumatycznych

Leczenie chorób reumatycznych dobiera się na podstawie konkretnego schorzenia, które trapi pacjenta. Niezależnie od tego, nie należy zapominać o dwóch niezwykle ważnych czynnikach, wpływających na przebieg choroby.

Pierwszy z nich to tak zwane “okno terapeutyczne”, czyli odpowiednie działania podjęte przez lekarza, umożliwiające wczesne wykrycie problemów reumatycznych. Również w przypadku reumatyzmu profilaktyka jest niezwykle ważna! Wczesne wykrycie problemu, które jest możliwe przez częste wizyty u lekarza i niebagatelizowanie oznak chorób, może przyczynić się do gwałtownego wyhamowania rozwoju choroby. Chociaż wiele schorzeń reumatycznych należy do problemów nieuleczalnych, należy pamiętać, że ich rozwój oraz skutki można opanować.

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój chorób reumatycznych jest dieta. Na przykładzie badań widać wyraźnie, że wiele chorób reumatycznych wyhamowuje odpowiednia suplementacja lub potrawy, które pomagają wzmocnić organizm. Za szczególnie cenne uznaje się tu diety bogate w kwasy omega-3.[3]

Podsumowując – reumatyzm to określenie wielu różnych schorzeń, które mogą powodować naprawdę poważne zmiany w organizmie. Na szczęście istnieją sposoby ich leczenia, tym bardziej skuteczne, im szybciej rozpozna się konkretną chorobę!

 

[1] B. Kwiatkowska, F. Raciborski, M. Maślińska, A. Kłak, J. Gryglewicz, P. Samel-Kowalik, Wczesna diagnostyka chorób reumatycznych – ocena obecnej sytuacji i rekomendacje zmian, s. 15.

[2] Tamże, s. 27.

[3] T. Tatara, P. Snakowska, Rola diety w reumatoidalnym zapaleniu stawów – przegląd systematycznych badań [w:] Medycyna Rodzinna, nr. 2, r. 2005, s. 75.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Każdy z nas w swoim życiu niejednokrotnie borykał się z bólem głowy. Jego przyczyn doszukiwać można się w wielu różnych czynnikach, jednak na tle zwyczajnych, powtarzalnych dolegliwości związanych z bólem głowy, wyraźnie wyróżnia się migrena. Czym jest migrena i jakie są sposoby leczenia tej wyjątkowo przykrej przypadłości? Dowiecie się tego z poniższego artykułu!

 

Migrena – co to takiego?

Migrena to wyjątkowo dotkliwie schorzenie neurologiczne, dla przebiegu którego charakterystyczne są przewlekłe i ostre bóle głowy, nierzadko występujące wspólnie z nudnościami oraz zwiększoną wrażliwością chorego na bodźce zewnętrzne, takie jak światło czy dźwięk.[1]

Określenie migrena nie dotyka pojedynczego problemu – charakteryzuje raczej złożoną jednostkę chorobową, dlatego też w wyniku działań International Headache Society powstał system klasyfikujący migrenowe bóle głowy. Przyjęte w ten sposób kryteria diagnostyczne opisują dokładnie cechy bólu migrenowego, charakteryzując w ten sposób chorobę.

Według nich najczęściej występującym rodzajem migreny jest migrena bez aury, skutkująca przewlekłymi atakami bólu trwającymi od kilku godzin do nawet trzech dni,  zlokalizowanymi jednostronnie, pulsującymi, nasilającymi się w trakcie wykonywania aktywności fizycznej, pojawiającymi się w towarzystwie nudności, nadwrażliwości na dźwięk oraz światło.

Jeśli chodzi o kryteria diagnostyczne dla migreny z aurą, wyróżnia je obecność dodatkowych czynników, takich jak odwracalne zaburzenia widzenia (jak na przykład światła, plamy, cienie lub częściowe niedowidzenie), zaburzenia czucia oraz mowy.[2]

Należy także podkreślić, że ważną cechą migreny jest jej samoistność, to jest brak powiązania z innymi jednostkami chorobowymi.

 

Epidemiologia migrenowych bólów głowy

Migrena to schorzenie powszechne, występujące w całej populacji w granicach kilkunastu procent. Przyjmuje się, że około 10% chorych stanowią mężczyźni, a około 15% – kobiety. Jednak nie tylko płeć ma duże znaczenie w przypadku migreny; drugim niezwykle ważnym czynnikiem mającym wpływ na zapadalność na chorobę jest wiek.

U ponad 90% chorych migrena po raz pierwszy pojawia się przed 40 rokiem życia, a zapadalność na przypadłość po 50 roku życia jest niezwykle rzadka.[3]

Około jedna czwarta chorych uskarża się na migreny powiązane z aurą, a dolegliwość pojawia się wśród nich – uśredniając – raz lub dwa razy na miesiąc.

 

Jak rozpoznać migrenę?

Rozpoznanie migreny nie należy do zadań trudnych – lekarz jest w stanie określić i zakwalifikować ból głowy jako migrenowy w oparciu o wspomniane wcześniej czynniki. Ważnym jest jednak, by pierwszy napad migrenowy odróżnić od ewentualnych poważniejszych jednostek chorobowych, takich jak krwotok śródmózgowy, czy zapalenie opon mózgowych lub mózgu.

W przypadku problemów z diagnostyką pomocne mogą okazać się badania takie jak rezonans czy tomografia komputerowa, które pozwalają wykluczyć inne powody bólu głowy, niż schorzenie migrenowe.

 

Leczenie migreny

Migrena w dużej mierze utrudnia życie osób, które na nią chorują. Pojawiające się nagle bóle głowy, często o bardzo dużej sile, pojawiające się w towarzystwie zaburzeń mowy czy widzenia, a także nudności i wymiotów, w dużej mierze wykluczają możliwość normalnego funkcjonowania w chwilach, w których pojawia się migrena. Migrenę często określa się jako chorobę niezwykle „kosztowną” – mowa tu nie tyle o kwestiach związanych z leczeniem, a o efekcie, jaki przynosi gospodarce obciążenie chorych bólem głowy, który uniemożliwia im funkcjonowanie w życiu codziennym i pracy.

Dlatego tak ważne jest skuteczne leczenie migreny. Skupia się ono na dwóch głównych celach: zlikwidowaniu bólu oraz zapobieganiu wystąpienia napadu migrenowego w przyszłości.

W przypadku pierwszego celu, bardzo ważna jest współpraca z lekarzem, który pomoże nie tylko ocenić konieczną dawkę środków przeciwbólowych oraz ich rodzaj, w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Ważnym jest, by w przypadku migreny objawiającej się aurą leki podać jeszcze przed rozwinięciem się dolegliwości bólowych.

Jeśli chodzi o leczenie profilaktyczne, chroniące przed napadami, należy skupić się na znalezieniu i wyeliminowaniu przyczyn powstawania migreny – umożliwi to na przykład prowadzenie dziennika migren, który pozwoli na odkrycie czynników mogących prowokować napady. W leczeniu profilaktycznym najczęściej stosuje się leki takie jak propranolol, kwas walproinowy czy leki trójpierścieniowe.

Niezależnie od natężenia bólu warto pamiętać o tym, że migrena to choroba którą można i należy leczyć. Szczególnie ważna jest w tym przypadku również profilaktyka, która pomaga wykluczyć inne groźne schorzenia mogące powodować bóle głowy.

 

 

[1] M. Misiuk-Hojło, A. Burek, Czy migrena jest czynnikiem ryzyka jaskry? [w:] Ophthatherapy, nr 4, r. 2017, s. 193.

[2] M. Linde, Migrena: współczesne kierunki leczenia [w:] Acta Neurologica Scandinavica, nr 114, r. 2016, s. 74.

[3] H. Wójcik-Drączkowska, M. Bilińska, W. Nyka, Migrena – rozpoznanie i leczenie [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, tom 1, nr 2, r. 2007, s. 110.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Większość przypadłości określanych jako choroby cywilizacyjne to problemy wynikające z braku aktywności fizycznej, lub powstające poprzez niekorzystne warunki życia. Podobnie sprawa wygląda z zespołem cieśni nadgarstka – problemem charakterystycznym dla osób, które wiele godzin dziennie spędzają pracując przy biurku, a w szczególności przy komputerze. Czym się charakteryzuje i jak się przed nim ustrzec? Na te pytania odpowiada nasz tekst!

 

Zespół cieśni nadgarstka – co to takiego?

Zespół cieśni nadgarstka to stan chorobowy powstały poprzez ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jeśli tylko dotyka on ręki dominującej, jest traktowany jako choroba zawodowa. Niezwykle rzadko występuje w jednej i drugiej ręce. Zasadniczo schorzenie dotyka przeważnie kobiet około 50 roku życia, ale w sytuacjach bezpośrednio związanych z pracą, występuje częściej u mężczyzn.

 

Kto narażony jest na ZCN?

ZCN (zespół cieśni nadgarstka) to choroba, która dotyka głównie pracowników specyficznych zawodów. O ile we wcześniejszych latach zwracano uwagę na to, że zagrożeni wydają się być głównie pracownicy fizyczni, wykonujący powtarzalne prace, które doprowadzały do mechanicznego uszkodzenia ręki, lub którzy w swojej pracy wykorzystywali różnego rodzaju narzędzia wibrujące (takie jak np. młot pneumatyczny)[1], o tyle w ciągu ostatnich lat większą uwagę przykłada się do sytuacji pracowników biurowych.

Dzieje się tak dlatego, że w pracy z klawiaturą i myszką komputerową kryje się wiele czynników ryzyka zespołu cieśni nadgarstka. Ergonomia pracy jest w tym przypadku nieubłagana – im wyżej położona ponad wysokość łokciową jest klawiatura, tym silniejsze uczucie dyskomfortu może występować w trakcie pracy na niej. Dzieje się tak z powodu wzrostu napięcia mięśni obręczy barkowej, wymuszonego przez nienaturalne uniesienie ramion. Dodatkowo samo pisanie na klawiaturze powoduje, że większość ruchów w nadgarstku odbywa się głównie w płaszczyźnie pionowej, obciążając ścięgna, które przebywają dłuższą drogę, niż kiedy poruszają się przy ruchach zgięcia łokciowego. Oprócz tego, współczesne badania wskazują także na nieprawidłowe posługiwanie się myszą jako czynnik stanowiący zagrożenie ZCN. W tym przypadku chodzi o umieszczenie myszy obok klawiatury tak, by wymuszała nieprawidłową pozycję ciała; w trakcie posługiwania się myszą rośnie ciśnienie w kanale nadgarstka, a jej nieodpowiednie ułożenie może prowokować dodatkowe problemy.[2]

Na szczęście, istnieją sposoby by zminimalizować ryzyko zachorowania na ZCN – pomaga w tym nie tylko dobra kontrola swojego miejsca pracy, tj. utrzymywanie odpowiedniej, ergonomicznej pozycji ciała, zadbanie o umiejscowienie klawiatury i myszy, oraz przerwy w wykonywanej pracy, poświęcone na ćwiczenia rozluźniające.

Z pomocą w walce z ZCN coraz częściej przychodzą twórcy urządzeń, na których wykonuje się prace biurowe – coraz większa zachorowalność na ZCN spowodowała powstanie nowych konstrukcji klawiatur i myszy, o ergonomicznych kształtach mających zapobiegać powstawaniu schorzeń związanych z dysfunkcjami układu ruchu. Za dobry przykład mogą posłużyć tu nie tylko klawiatury z podkładką umożliwiającą wygodne oparcie rąk, ale również te umożliwiające lżejsze naciskanie klawiszy przez zastosowanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych.

 

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które skutecznie pogarsza jakość życia, uniemożliwiając niekiedy wykonywanie pracy. Charakteryzuje się między innymi przewlekłym bólem, uczuciem drętwienia kończyny, niedowładem oraz spadkiem siły zacisku.

Na szczęście, zespół cieśni nadgarstka można leczyć, wykorzystując do tego metody fizjoterapeutyczne, chociaż w zaawansowanych przypadkach konieczna może okazać się operacja. O powodzeniu rehabilitacji, jak w przypadku wielu innych chorób, decyduje między innymi to, jak wcześnie rozpoznano samą chorobę.

Badania potwierdzają, że terapia przy wykorzystaniu między innymi sonoterapii, hydroterapii i kinezyterapii wpływa znacząco na poprawę stanu chorych, skutkując nie tylko obniżeniem dolegliwości bólowych, ale także poprawiając funkcjonalność pacjenta. Terapia wpływa na poprawę funkcji ruchowej ręki, zwiększając jej siłę, oraz redukując skutki choroby.[3]

Szczególną uwagę w tym przypadku należy zwrócić jednak na to, by działania fizjoterapeuty koordynować z działaniami lekarza prowadzącego, co pozwoli wspólnie ustalić najlepsze metody terapii i sposoby leczenia zespołu cieśni nadgarstka.

 

 

[1] J. Biernawska, A. Niemczyk, K. Pierzchała, Udział czynników zawodowych i pozazawodowych w etiopatogenezie zespołu cieśni nadgarstka [w:] Medycyna Pracy, tom 56, nr 2, r. 2005, s. 133.

[2] T. Makowiec-Dąbrowska, H. Sińczuk-Walczak, Z. W. Jóźwiak, P. Krawczyk-Adamus, Sposób wykonywania pracy jako czynnik ryzyka zespołu cieśni nadgarstka [w:] Medycyna Pracy, tom 58, nr 4, r. 2007, s. 363.

[3] J. Zwolińska, A. Kwolek, Skuteczność leczenia fizjoterapeutycznego pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka [w:] Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, nr 4, r. 2012, s. 444.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia

O NAS

Przygotowaliśmy ofertę z myślą o Pacjentach, którzy ze względu na miejsce swojego zamieszkania lub ograniczone możliwości transportu mają utrudniony dostęp do profesjonalnych urządzeń i elementów wyposażenia dedykowanych chorym osobom. Wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego MediStuff umożliwia wynajem produktów niezbędnych w rehabilitacji bądź poprawiających komfort życia osób przewlekle chorych.

W naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego można dokonać korzystnego cenowo wynajmu (bez konieczności uiszczania kaucji), a pracownicy MediStuff dowiozą zarezerwowany przedmiot pod wskazany adres – zapewniając wniesienie i montaż. Świadczymy również usługi rehabilitacyjne – także w domach Pacjentów oraz wykonujemy masaże i realizujemy transport medyczny.

Pragnąc skorzystać z naszego wsparcia wystarczy skontaktować się z jedną z naszych placówek w Bydgoszczy, Jabłonowie Pomorskim, Poznaniu, Koninie, Gdańsku, Warszawie lub Szczecinie.

WIĘCEJ O NAS

Aktualności

Fizjoterapeuta ćwiczący z pacjentem chorym na rdzeniowy zanik mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni – najważniejsze informacje

2021-02-28

Każda dolegliwość, która ma szansę wpłynąć na kontrolę człowieka nad jego ciałem, budzi powszechnie słuszne obawy. Jedną z chorób, które wpływają na możliwości ruchowe chorego, […]

Rehabilitantka ćwicząca z osobą chorą na stwardnienie zanikowe boczne
Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA

2020-10-02

Stwardnienie zanikowe boczne – czym jest, jak rozpoznać oraz jak leczyć SLA Wśród chorób ograniczających funkcje motoryczne wyróżnia się kilka schorzeń, które charakteryzują się wyjątkowo […]

Skolioza - Grafika układu anatomicznego
Skolioza – charakterystyka problemu

2020-09-20

Skolioza – co to takiego? Nieprawidłowości i wady postawy to problem, który powoli można zacząć określać jako przypadłość cywilizacyjną. W dużej mierze wykształcają się one […]

Zespół Marfana – charakterystyka choroby

2020-08-30

W wielu przypadkach odpowiednia profilaktyka chroni przed chorobą – w końcu znanym dla każdego faktem jest to, że łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie każdej […]

Zdrowotne właściwości wody omawialiśmy na łamach naszego bloga w kontekście między innymi morsowania czy hydroterapii. Warto jednak wiedzieć, że metody leczenia różnorodnych schorzeń za pomocą charakterystycznych cech wody bynajmniej nie kończą się na wspomnianych wyżej terapiach. Oprócz nich, wyjątkową popularnością cieszy się także balneoterapia.

 

Balneoterapia – co to takiego?

Balneoterapia to element fizykoterapii, która stanowi jedną z najstarszych dyscyplin lekarskich na świecie. Założenia fizykoterapii są proste – wykorzystuje ona różnorodne czynniki występujące w naturze, do leczenia wielu schorzeń, na które może uskarżać się chory.

W przypadku balneoterapii mowa o cechach, którymi charakteryzują się naturalne wody, ale także gazy i surowce mineralne. Łatwo domyślić się, że zalety tej formy terapii wykorzystywano już w starożytności, a za prekursorów tej metody można uznać Greków oraz Rzymian, oraz popularyzowane przez tych ostatnich termy.[1]

 

Balneoterapia i jej rodzaje

W nomenklaturze rozróżnia się podział nazewnictwa dotyczącego balneoterapii w zależności od elementów, jakich dotyczy – wykorzystanie wód mineralnych często doprecyzowuje się jako balneohydroterapię, gazów jako balneogazoterapię a substancji mineralno-organicznych jako peloidoterapię.

Jeśli chodzi o wykorzystanie wód leczniczych, najczęściej zabiegi tego typu stosuje się w SPA i sanatoriach. Dotyczą one między innymi kąpieli leczniczych, inhalacji oraz leczenia pitną wodą leczniczą. Warto wiedzieć, że określenie „woda lecznicza” przysługuje jedynie wodzie o konkretnej zawartości związków mineralnych. Zasadniczo wody tego typu powstają przez wiele dziesiątek lat – dlatego to w miejscu ich występowania buduje się najczęściej uzdrowiska. W zależności od czynników geologicznych, wody gruntowe albo pochodzące z opadów atmosferycznych muszą przedostać się do ujścia wypłukując po drodze skały i minerały, często w wyniku zróżnicowanych reakcji chemicznych – wszystko to, by powstać mogła woda lecznicza.

W przypadku gazów najczęściej stosuje się siarkowodór, radon oraz ozon, w formie skroplonej lub gazowej, wykorzystując je także w terapiach krioterapeutycznych.

Stosując peloidoterapię, najczęściej sięga się po borowinę, glinkę, fango czy parafango.

 

Sposoby zastosowania balneoterapii

Zasady działania balneoterapii są stosunkowo proste – mają one na celu pobudzenie reakcji fizjologicznych tkanek chorego za pomocą bodźców termicznych i chemicznych zawartych w gazach czy wodzie leczniczej.

Stosując balneohydroterapię najczęściej wykorzystuje się właściwości wód leczniczych, które ujawniają się poprzez podgrzanie ich do odpowiedniej temperatury. Wydzielane w ten sposób substancje pomagają między innymi na zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale bynajmniej nie są to jedyne zalety fizykoterapii tego rodzaju.[2]

Nieco inaczej sprawa przedstawia się w leczeniu peloidami. W tym przypadku wykorzystuje się unikatowe efekty cieplne oraz mechaniczne minerałów oraz innych substancji organiczno-mineralnych, takich jak glinka czy torf leczniczy. Okłady to powszechnie stosowany element terapii, do których stosuje się specjalnie oczyszczone i przerobione surowce, aby uzyskać optymalny efekt terapeutyczny. [3]

 

Zalety i przeciwwskazania balneoterapii

Balneoterapia to doskonały dowód na to, że nie wszystkie schorzenia należy leczyć za pomocą farmakoterapii. Warto jednak pamiętać, że balneoterapia nie powinna być stosowana jako zamiennik dla leków; właśnie dlatego konieczne jest, by przed poddaniem się np. leczniczej kąpieli skonsultować się z lekarzem. Część składników zawartych w wodach leczniczych może, w określonych jednostkach chorobowych, spowodować odwrotne do zamierzonych skutki.

Jeśli jednak pamięta się o tym, by balneoterapii poddawać się po konsultacji z zaufanym lekarzem, przynieść może ona poprawę w różnorodnych schorzeniach, takich jak chociażby reumatyzm, choroby skóry (np. łuszczyca), zwyrodnienia stawów, nerwobóle. Dodatkowo metoda znana jest ze swojego działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego, oraz zmniejszającego obrzęk tkanek.

Podsumowując – balneoterapia to niezwykle pomocna, ale również przyjemna metoda terapii, bardzo często łącząca się z gorącymi kąpielami i okładami, mająca ogólny pozytywny wpływ na szereg chorób reumatycznych, chorób związanych z procesami starzenia się oraz innymi dolegliwościami. Warto jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej metody terapii, by podejmować się przeprowadzenia jej dopiero w oparciu o indywidualna sytuację każdego chorego.

 

 

[1] A. Kuryliszyn-Moskal, A. Hryniewicz, J. Dziura, Balneoterapia w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów [w:] Forum Reumatologiczne, r. 2017, tom 3, nr 3, s. 174.

[2] H. Tomczak, R. Handsdorfer-Korzon, M. Majkowicz, K. Basiński, A. Zdun-Ryżewska, W. Tomczak, J. Teodorczyk, Balneoterapia w kompleksowym leczeniu fibromialgii – przegląd wybranego piśmiennictwa [w:] Ból, r. 2016, tom 17, nr 1, s. 35.

[3] A. Kuryliszyn-Moskal, A. Hryniewicz, J. Dziura, Balneoterapia w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów [w:] Forum Reumatologiczne, r. 2017, tom 3, nr 3, s. 176.

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego

Gwarancja w pełni zdezyfekowanego sprzętu!

W rozsądnej cenie i bez ukrytych kosztów!

Łóżko rehabilitacyjne ze sterowaniem elektrycznym
łóżka rehabilitacyjne w promocji

Dowóż na terenie 5-ciu województw!

 • Kujawsko-Pomorskie
 • Wielkopolskie
 • Pomorskie
 • Zachodniopomorskie
 • Mazowieckie
Zobacz produkty

Już niedługo zamówisz przez internet!

Wypożyczanie sprzętu medycznego

Działamy w wielu miejscowościach na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy, Jabłonowa Pomorskiego, Poznania, Konina, Gdańska, Warszawy i Szczecina. Dzięki temu nasza wypożyczalnia sprzętu medycznego może wpłynąć na poprawę jakości życia wielu Pacjentów. Nie tylko chorzy potrzebują wsparcia specjalistycznymi urządzenia. Osoby starsze również znajdą dla siebie rozwiązania pomocne przy codziennych problemach.

SZCZEGÓŁY

Rehabilitacje w domu chorego

Wypożyczalnia sprzętu medycznego połączona jest z kompleksową usługą rehabilitacji w domu Pacjenta i opieki pielęgnacyjnej. Nasi pracownicy docierają do osób chorych, po urazach bądź operacjach pracując indywidualnie razem z każdym z nich nad powrotem do zdrowia i ponownej sprawności. Cały zespół składa się z terapeutów, którzy z ciepłem i delikatnością zajmie się swoimi podopiecznymi.


SZCZEGÓŁY

Transport medyczny

Za pośrednictwem firmy DuoMedic mają Państwo możliwość terminowego transportu medycznego podopiecznego ze szpitala do domu. Przewóz realizują ratownicy medyczni w przystosowanych do tego celu pojazdach, zaopatrzonych w sprzęt medyczny. Przejazdy są realizowane na terenie całego kraju, przy czym prosimy o ich zlecenie ze stosowanie dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić dostępność pojazdu.


SZCZEGÓŁY

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

DLACZEGO MEDISTUFF?

Nie pobieramy kaucji
Darmowy montaż i wniesienie sprzętu
Darmowy Dowóz na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Konina, Gdańska i Szczecina przy zamówieniu powyżej 100zł (na teranie miasta Warszawa transport, wniesienie oraz montaż, jedynie 39 zł)
Darmowa porada fizjoterapeutyczna
Materac piankowy z nieprzemakalną poszewką w cenie łóżka
Telefon czynny 24h/7
Gwarancja dostępności łóżek rehabilitacyjnych
Kompleksowa opieka
Oferta wypożyczalni medycznej MediStuff

Sprzęt medyczny do wypożyczenia