Rwa kulszowa – co to takiego?

2021-04-06
Kobieta skarżąca się lekarzowi na rwę

Uciążliwy ból pleców to przypadłość, która może powstawać z wielu różnych powodów – wystarczy jednak wspomnieć o bólach lędźwiowo-krzyżowych, a wiele osób z całą pewnością skojarzy je z rwą kulszową. Rwa kulszowa, która owocuje silnym bólem pleców, to kłopot towarzyszący ludziom od zarania dziejów; dlatego właśnie nie brak informacji na jej temat. Czym jest rwa kulszowa, kogo dopada i jak ją leczyć? Dowiecie się tego z naszego artykułu!

Spis treści

  1. Rwa kulszowa – co to takiego?
  2. Przyczyny powstawania rwy kulszowej
  3. Objawy zdrowotne rwy kulszowej
  4. Diagnozowanie i leczenie rwy kulszowej

Rwa kulszowa – co to takiego?

Rwa kulszowa to nic innego jak atak korzonków nerwowych. Wynika on bezpośrednio z ucisku na korzenie nerwowe, co wywołuje silne dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej, promieniując na wyższe partie kręgosłupa oraz niżej – na nogi. Najczęściej rwa kulszowa pojawia się w wyniku powstania zmian degeneracyjnych krążka międzykręgowego, który bezpośrednio uciska korzenie nerwowe nerwu kulszowego.

Ból towarzyszący rwie opisywany jest jako silny, promieniujący, paraliżujący i ostry. Z uwagi na to, dolegliwość bardzo często utrudnia codzienne życie, wpływając na efektywność w pracy czy niszcząc dobre samopoczucie. Wynika to z tego faktu, że nerw kulszowy to jeden z najpotężniejszych nerwów w organizmie człowieka.

Co ciekawe, sama rwa kulszowa to historycznie bardzo szybko rozpoznana choroba; sposób leczenia dolegliwości lędźwiowo-krzyżowych proponowali już starożytni Grecy i Rzymianie, a później – średniowieczni cyrulicy. W 1764 roku Domenic Cotugno jako pierwszy wskazał na neurogenną specyfikę problemu, a w 1934 Barr i Mixter powiązali kręgi kręgosłupa z przyczyną rwy. Dzięki temu można stwierdzić, że jest to problem dobrze rozpoznany, co dobrze rokuje w kwestii leczenia.

Przyczyny powstawania rwy kulszowej

Jak zostało wspomniane wcześniej, za powstawanie rwy kulszowej odpowiadają najczęściej problemy związane z krążkami międzykręgowymi kręgosłupa. Do najbardziej typowych przyczyn rwy należą:

  • Stenoza kanału kręgowego – zwężenie kanału kręgowego, która owocuje uciskiem na rdzeń kręgowy albo korzenie nerwowe. Ważnym symptomem wyróżniającym tę przyczynę powstawania rwy jest silne promieniowanie uczucia drętwienia na nogi, wraz z osłabieniem mięśni nóg. Stenoza jest przyczyną dość trudną do zdiagnozowania, jednak jest to możliwe w przypadku zastosowania odpowiednich badań.
  • Intensywny wysiłek fizyczny – gwałtowny ruch, wypadek, źle przeprowadzona rozgrzewka lub przetrenowanie – wszystkie te sytuacje mogą doprowadzić do obciążeń kręgosłupa, co w rezultacie może skutkować jego kontuzją i wykształceniem się rwy.
  • Wypuklina dysku – jakiekolwiek wysunięcie krążka – wypuklina – poza jego pierwotny obszar, może powodować nacisk na korzenie nerwowe. Do problemów z rwą dochodzi najczęściej w trakcie tylno-bocznego wysunięcia dysku między wysuniętym elementem kręgu a stawem.
  • Nadwaga – cukrzyca, otyłość wywołana chorobą lub nabyta w wyniku złej diety, mogą powodować wystąpienie rwy kulszowej.
  • Nowotwory – także guzy nowotworowe mogą wytwarzać ucisk na nerwy, powodując tym samym powstawanie rwy.

Objawy zdrowotne rwy kulszowej

Atak rwy nadchodzi najczęściej niespodziewanie, objawiając się silnym bólem kręgosłupa w okolicach lędźwiowych. Ból wzrasta wraz z poruszaniem się, obejmując swoim zasięgiem tylko jedną stronę ciała. Z uwagi na powiązanie z ruchem, da się często zauważyć nasilające się objawy w trakcie kaszlu czy śmiechu.

Oprócz bólu pleców istnieją także inne objawy, które pozwalają łatwiej zdiagnozować chorobę. Należą do nich:

  • Ból nogi – przebiegający od pośladka, przez udo, do łydki i stopy. Ból opisywany jako silne rwanie oraz mrowienie.
  • Drętwienie nogi – w przypadku postępującego drętwienia nogi, można podejrzewać uszkodzenie nerwu kulszowego. Postępująca słabość mięśni, opadanie stopy, brak możliwości stanięcia na palcach – to symptomy, które mogą wskazywać na rwę.
  • Skrzywienie kręgosłupa – rwa kulszowa może spowodować ból i dolegliwości tak intensywne, że powodujące okresowe skrzywienie kręgosłupa; na całe szczęście jest to stan, który po wyleczeniu rwy ustępuje.
  • Problemy z mięśniami – oprócz niedowładu, mogą występować również kłopoty związane z wypróżnianiem się.

Diagnozowanie i leczenie rwy kulszowej

Diagnozowanie rwy kulszowej, z uwagi na liczne przyczyny powstawania choroby, nie zawsze jest łatwe. Z pomocą przychodzą jednak odpowiednie badania, które ułatwiają rozpoznanie choroby. Stawia się w tym przypadku między innymi na rezonans magnetyczny, który pozwala odkryć przepuklinę, ale także inne powody powstawania rwy kulszowej.

Dobrą metodą zastępczą, jeśli z powodu przeciwwskazań nie można wykonać rezonansu, jest również tomografia komputerowa. Pomocne są również badania RTG, które pomagają wykluczyć inne problemy o podobnych objawach do rwy.

W szczególnych wypadkach – np. jeśli zauważy się opadającą stopę lub osłabienie mięśni chorego – wykonuje się elektromiografię, czyli badanie mięśni sprawdzające poziom przewodnictwa nerwów.

Po rozpoznaniu, leczenie rwy kulszowej rozpoczyna się najczęściej od leczenia objawowego; do gry wkraczają w tym miejscu leki przepisane przez specjalistę. Najczęściej są to farmaceutyki przeciwbólowe, przeciwzapalne czy rozkurczowe. W niektórych, wyjątkowo ostrych przypadkach rwy, stosuje się także glikokortykosteroidy czy zastrzyki domięśniowe. Oprócz tego, na tym etapie leczenia zaleca się również odpoczynek, zmianę trybu życia, czasowe zrezygnowanie z obciążania kręgosłupa i nadmiernego ruchu.

Rwa, wywołana przez część przyczyn (jak np. nowotwór czy silne zwyrodnienie kręgosłupa), może wymagać leczenia chirurgicznego. Jeśli jednak nie okaże się ono konieczne, chory będzie musiał skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

W zależności od indywidualnej sytuacji chorego istnieje wiele możliwych metod rehabilitacji rwy. Na podstawie rozpoznania choroby, fizjoterapia może wykorzystywać zabiegi używające pola magnetycznego, takie jak np. magnetostymulacja. Alternatywą pozostają fizykoterapeutyczne zabiegi takie jak ultradźwięki, lasery czy krioterapia.

W leczeniu rwy kulszowej wykorzystuje się również nieco standardowe metody fizjoterapii, takie jak opisana na łamach naszego bloga metoda McKenzie, w której specjalizują się fizjoterapeuci MediStuff.

Pamiętać trzeba, że w przypadku rwy sprawdza się motto – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbając w życiu codziennym o nasze ciało,  wzmacniając mięśnie, regularnie ćwicząc, wysypiając się i kontrolując postawę – jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko powstania choroby!

Uciążliwy ból pleców to przypadłość, która może powstawać z wielu różnych powodów - wystarczy jednak wspomnieć o bólach lędźwiowo-krzyżowych, a wiele osób z całą pewnością skojarzy je z rwą kulszową. Rwa kulszowa, która owocuje silnym bólem pleców, to kłopot towarzyszący ludziom od zarania dziejów; dlatego właśnie nie brak informacji na jej temat. Czym jest rwa kulszowa, kogo dopada i jak ją leczyć? Dowiecie się tego z naszego artykułu!

woman complains of back pain to doctor

URL: https://medistuff.pl/czym-jest-rwa-kulszowa/

Author Name: Moderator

Published Date: 6 kwietnia 2021

Appearance Headline: Czym jest rwa kulszowa? Wyjaśniamy 4 najczęstsze objawy

Appearance URL: https://medistuff.pl/czym-jest-rwa-kulszowa/

Appearance Author: Moderator

Appearance Published Date: 6 kwietnia 2021


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej