Drenaż limfatyczny – co to takiego

2019-09-16
massage 2768833 1920

Obrzęk limfatyczny to rodzaj obrzęku tkanki, dla którego charakterystyczny jest zastój chłonki, prowadzący do przewlekłego stanu zapalnego. Istnieje wiele przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego – jednak niezależnie od jego genezy, można łatwo wyszczególnić jedną metodę pozytywnie wpływająca na obrzęk tego typu. Mowa o rodzaju masażu znanym powszechnie jako drenaż limfatyczny.

Czym jest drenaż limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny to problem, który powstać może na skutek uszkodzenia naczyń chłonnych, lub być następstwem wrodzonych wad. Objawia się on znaczącą opuchlizną, która wynika z problemów z przepływem chłonki. Często prowadzi do poważnych dysfunkcji ruchowych, stwarzając problem nie tylko zdrowotny, ale i społeczny, gdyż w zaawansowanym stadium może skutecznie utrudniać swobodę chorego.

Metoda masażu znana jako drenaż limfatyczny to metodo fizjoterapii, której naczelnym zadaniem jest radzenie sobie z obrzękiem limfatycznym, a co za tym idzie doprowadzanie do tego, by w organizmie pacjenta limfa i krew przepływały na tyle swobodnie, na ile to możliwe.

 

Zalety manualnego drenażu limfatycznego

Masaż w formie drenażu limfatycznego, oprócz swojej nadrzędnej roli, ma na celu przynieść choremu również szereg innych korzyści. Przede wszystkim dotyczyć będą one redukcji obrzęku i zwiększenia ruchomości stawów, co wpłynie na kolejny ważny w przypadku opuchlizny limfatycznej czynnik – psychologię. Jak wspomniane zostało powyżej, obrzęk limfatyczny wpływa nie tylko na kwestie fizyczne, ale również psychologiczne chorego. Zmniejszenie obrzęku i możliwość poprawy jakości życia ma na celu wpłynąć kojąco na samopoczucie pacjenta.[1]

Badania potwierdzają, że kompleksowa terapia, w skład której wchodzi masaż limfatyczny, umożliwia chorym znaczące zredukowanie obrzęku w czasie kilku tygodni. Przedkłada się to nie tylko na poprawę życia codziennego, ale i zawodowego; w przypadku chorych o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności uniemożliwiającym pracę, masaż limfatyczny w połączeniu z terapią był w stanie przywrócić pacjenta czynności zawodowej.[2]

Oprócz tego masaż limfatyczny posiada zalety, które niezwiązane są bezpośrednio z redukcją opuchlizny limfatycznej. Do jego ogólnych zalet należy między innymi to, że doskonale odżywia skórę, zapewniając jej jędrność oraz sprężystość. Dodatkowo drenaż limfatyczny zapewnia dobre ukrwienie i dotlenienie organizmu, co przekłada się na dużo szybsze usuwanie toksyn. Warto dodać, że często tę technikę masażu poleca się jako środek zwalczający cellulit.

 

Na czym polega drenaż limfatyczny

Zasady drenażu limfatycznego określają sposób, w jaki doświadczony fizjoterapeuta wykonywać będzie masaż. Technika skupia się na powolnych okrężnych ruchach, wykonywanych po okręgu, naprzemiennie uciskających i zmniejszających nacisk, co pobudza do pracy naczynia limfatyczne, pomagając w udrażnianiu węzłów i dróg chłonnych. Zasadniczo fizjoterapeuta pracę rozpoczyna na obszarze ciała niedotkniętym obrzękiem, miarowo przechodząc na opuchnięty obszar. W takim wykonaniu technika pozostaje przyjemna dla chorego, nie wywołując bólu ani niekomfortowego, silnego ucisku.[3]

Pomimo tego, że masaż limfatyczny należy do zabiegów przyjemnych, nie jest on wskazany dla każdego. Szczegółowych informacji na ten temat zawsze udzielić może fizjoterapeuta, ale istnieje kilka przypadków, w których masaż tego typu jest wykluczony. Mowa tu o osobach chorujących na serce, ze zdiagnozowaną padaczką, ale również i o kobietach w ciąży.

 

 

[1] A. Pyszor, Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym [w:] Medycyna Paliatywna w Praktyce, r. 2010, nr 4, s. 24.

[2] M. Stanisic, M. Gabriel, K. Pawlaczyk, M. Snoch, K. Stefaniak, Wpływ intensywnej terapii przeciwobrzękowej na przywrócenie zdolności do pracy u chorych zaawansowanymi postaciami obrzęków limfatycznych [w:] Orzecznictwo Lekarskie, r. 2007, nr 4, s. 87.

[3] A. Pyszor, Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym [w:] Medycyna Paliatywna w Praktyce, r. 2010, nr 4, s. 27.


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej