Kinesiotaping – wszechstronna metoda fizjoterapii

2019-07-24
116650103 m

Istnieje wiele różnorodnych metod terapeutycznych, które przynoszą chorym wymierne korzyści, w zależności od przypadłości, które ich trapią. Jedną z ciekawszych jest bez wątpienia kinesiotaping, który znalazł zastosowanie w różnorodnych dziedzinach medycyny. Właśnie z uwagi na to warto dowiedzieć się nieco więcej na temat plastrowania – bo właśnie taką nazwę nosi potocznie kinesiotaping.

Kinesiotaping – co to takiego, jak działa

Kinesiotaping to forma terapii, która jest bardzo łatwo rozpoznawalna – głównie z uwagi na sposób jej wykonywania, powiązany z charakterystycznymi plastrami, których używa się w jej trakcie. Za jej wprowadzenie odpowiada doktor Kenzo Kase, który pilnie pracował nad jej popularyzacją od 1963 roku.[1] Chociaż od jej opracowania minęło już ponad 60 lat, dopiero w ostatnim czasie zyskuje sobie ona rosnące grono sympatyków. Lekarz japońskiego pochodzenia zauważył, że do źródeł bólu najczęściej zaliczyć można problemy z mięśniami oraz kłopoty z tkankami mięśniowymi dookoła stawów.[2] Właśnie dlatego kinesiotaping ma na celu rozwiązywanie podobnych przypadłości.

Kinesiotaping swoją nazwę zawdzięcza wykorzystaniu w terapii specjalnych plastrów noszących nazwę Kinesio Tex, które nakleja się na skórę osoby poddawanej terapii. Podstawą tego rodzaju plastra jest bawełniana taśma wyróżniająca się dużą rozciągliwością. Z uwagi na to nie ograniczają one ruchów, świetnie przylegają do skóry, a ich wodoodporność gwarantuje to, że zostają na swoim miejscu nawet kilka dni po zabiegu.

Kinesiotaping pomaga usprawniać pracę mięśni normalizując ich funkcję, pobudza przepływ krwi i limfy, zmniejsza ból mięśni i stawów, a także przyspiesza gojenie się ran oraz pozwala przywrócić tkankom ich pierwotne funkcjonowanie. Umożliwia on także korekcję pozycji stawów oraz wzmacnia osłabione mięśnie. Właśnie ze względu na ten wachlarz zalet KT (kinesiotaping) wykorzystuje się powszechnie w wielu różnorodnych dziedzinach medycyny.

 

Zastosowanie kinesiotapingu

Wcześniej wymienione zalety i cele KT mogą zasugerować, w jakich przypadkach najchętniej stosuje się tę formę terapii; warto w tym miejscu wspomnieć, że równie często kinesiotaping wybierany jest jako uzupełniający element terapii, co metoda samodzielna.

Techniki aplikacji kinesiotapingu dopasowane są bezpośrednio do potrzeb chorego, a co za tym idzie, opisują dość dobrze główne zastosowania metody:

  • aplikacja mechaniczna – wykorzystywana do zwiększania elastyczności tkanek, umożliwiająca odpowiednie korygowanie umiejscowienia mięśni, stawów oraz więzadeł.
  • aplikacja przestrzenna – używana na miejsca pod wpływem zapalenia, obrzęku lub bólu, o ściśle umiejscowionej lokalizacji.
  • aplikacja powięziowe – stosowana w kwestii problemów z powięziami, skupiająca się na obniżeniu napięcia powięzi.
  • aplikacja więzadłowo-ścięgnowa – jej zadaniem jest stymulacja mechareceptorów więzadeł i ścięgien.
  • aplikacja funkcjonalna – ma na celu ograniczyć lub poszerzyć zakres ruchu stawów.
  • aplikacja limfatyczna – wykorzystywana w celu zwalczania problemów limfatycznych, takich jak np. obrzęki.[3]

Kinesiotaping wykorzystuje się między innymi w szeroko rozumianej neurologii, między innymi u pacjentów po udarze mózgu oraz we wszelkich problemach związanych z uszkodzeniami układu nerwowego. W onkologi KT odnajduje się jako metoda wspierająca drenaż limfatyczny i presoterapię.

 

Kinesiotaping – jak przygotować się do terapii

Chociaż plastrowanie jako metoda terapii pochwalić może się ogromną liczbą zalet, posiada również jeden niewielki minus – konieczność dodatkowego przygotowania się do zakładania plastrów. Do głównych zasad, których należy trzymać się przed KT, należą:

  • konieczność depilacji skóry w miejscach, gdzie naklejane będą plastry
  • plastrowane miejsce musi być czyste oraz suche i nienatłuszczone za pomocą np. kremów

Warto pamiętać, że w przypadku kinesiotapingu szczególnie ważne jest wykonywanie plastrowana przez sprawdzonego fizjoterapeutę, który specjalizuje się w podobnej metodzie. Odpowiednich specjalistów, którzy chętnie posłużą swoją wiedzą i praktyką w dziedzinie plastrowania znaleźć można na naszej stronie.

 

[1] J. Zajt-Kwiatkowsa, E. Rajkowska-Labon, W. Skrobot, S. Bakuła, Kinesio taping. Metoda wspomagająca proces usprawniania fizjoterapeutycznego – wybrane aplikacje kliniczne [w:] Nowiny Lekarskie, r. 2005, s. 190.

[2] H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I. Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna [w:] Pomerian Journal of Life Science, r. 2016, nr. 62, s.  60.

[3] Tamże, s. 62.


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej