Koncentrator – czy kondensator tlenu?

2022-08-17
Koncentrator tlenu KSOC–5

Przysłowie mówi – mylić się jest rzeczą ludzką. Nie ma nic niezwykłego w przejęzyczeniach czy braku wiedzy w zakresie sprzętu medycznego. Co jednak zrobić w przypadku, w którym używanie niepoprawnych nazw produktu może obniżyć szansę jego odnalezienia na przykład w internecie? W poniższym artykule przyglądamy się najczęstszym pomyłkom związanym z koncentratorami tlenu. 

 

Koncentrator tlenu – co to takiego?

Koncentrator tlenu to narzędzie ułatwiające lub – w skrajnych przypadkach – umożliwiające oddychanie chorym z różnorodnymi chorobami płuc. Pozwala na podawanie choremu powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu koncentrator może radzić sobie z niewydolnością oddechową. Koncentrator nie tylko zwiększa zawartość tlenu w podawanym pacjentowi powietrzu, ale także poddaje je procesowi filtracji, oczyszczenia i ewentualnego nawilżenia.

Koncentratory to alternatywa dla mniej bezpiecznych butli tlenowych – w odróżnieniu od butli nie stwarzają ryzyka wybuchu, a w przypadku pożaru nie przyczyniają się do jego rozprzestrzeniania. Koncentrator nie musi także być wymieniany, gdyż tlen pobiera bezpośrednio z otoczenia. Koncentrator jest prosty w obsłudze i dość mały, dzięki czemu łatwo go przestawić. Nowoczesne koncentratory charakteryzują się cichą pracą i możliwością działania w trybie ciągłym, nawet 24 godziny na dobę.

 

Kondensator tlenu – częste przejęzyczenie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów językowych jest nazywanie koncentratora kondensatorem. W fizyce kondensacja to zmiana stanu z gazowego ciecz lub w ciało stałe, łatwo jest więc zauważyć, że nie ma nic wspólnego z działaniem koncentratora. W ujęciu chemicznym kondensacja to reakcja łączenia dwóch substratów w celu stworzenia większej docelowej cząsteczki. Również w tym przypadku pojęcie kondensacji mija się z zasadą działania koncentratora tlenu, dlatego podobny termin jest niepoprawny.

 

Generator tlenu – powszechnie stosowany błąd

Generator to według słownikowej definicji układ wytwarzania czynnika energetycznego lub postaci energii. Nawet gdyby założyć, że generator to po prostu urządzenie produkujące, określenie to mijałoby się z prawdą w przypadku koncentratora. Koncentrator tlenu nie produkuje tlenu – jedynie przyjmuje powietrze, filtruje je, oczyszcza z azotu, następnie oddając użytkownikowi bogatsze o tlen w odpowiednim stężeniu.

 

Butla tlenowa – prekursor koncentratorów tlenu

Butla to określenie często używane w kontekście koncentratora tlenu. Warto wiedzieć, że w czasach, w których koncentratory tlenu były zbyt drogie i zbyt duże, by móc być używane w prywatnych domach i mieszkaniach – to właśnie butle tlenowe pozwalały swobodnie oddychać osobom z niewydolnością oddechową.

Współcześnie butle tlenowe stosuje się rzadziej. Ich plusem jest brak konieczności dostępu do źródła prądu, którego butle nie wymagają, by działać, w odróżnieniu od koncentratora. Są również ciche. Mimo to, butle stanowią poważne zagrożenie w przypadku pożaru, wymagają również częstej wymiany, co czyni z nich kiepską alternatywę dla koncentratorów tlenu.

Dodatkowo nie nawilżają i nie filtrują powietrza, a zawartość tlenu w butli pozostaje niezmienna i nie można manipulować ją w zależności od potrzeb chorego.

 

Kompresor tlenu – częsta pomyłka

Kompresor tlenu to tak zwana uczciwa pomyłka – w odróżnieniu od generatora tlenu czy koncentratora tlenu, kompresor ma pewien związek z wydzielaniem powietrza.

Kompresory to urządzenia, które wykorzystuje się głównie w warsztatach, których zadaniem jest umożliwienie poboru powietrza pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu podpięty pod kompresor sprzęt – na przykład aerograf – może działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Inne określenie kompresora to sprężarka, co dość dobrze wskazuje na zasadę działania urządzenia.

Kompresor nie jest jednak skonstruowany w sposób, który pozwala mu na filtrację powietrza z uwagi na zawarte w nim cząsteczki; w odróżnieniu od koncentratora, powietrze uzyskane ze sprężarki ma te same właściwości, co powietrze wprowadzone do urządzenia. Zmienia się jedynie jego ciśnienie.

 

Podsumowując – koncentrator tlenu to jedyna słuszna nazwa na urządzenie, które wykorzystuje się w terapii osób z chorobami płuc. Stosowanie określenia koncentrator tlenu pozwoli bardzo szybko odnaleźć sprzęt w internecie, a w rozmowie – nie narazi na błąd, który z całą pewnością utrudniałby komunikację i wprowadzał niepotrzebne zamieszanie.

Koncentratory tlenu znaleźć można również w MediStuff – wypożyczalni sprzętu medycznego. Od niedawna nie tylko wypożyczamy nasze koncentratory, ale także oferujemy sprzedaż nowoczesnych koncentratorów tlenu renomowanej firmy Konsung. Model KSOC-5 to wydajny, efektywny i sprawdzony koncentrator, który charakteryzuje się łatwością obsługi i cichą pracą. W przypadku wątpliwości – chętnie doradzimy czy w konkretnym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup, czy wypożyczenie sprzętu.

 


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej