Łóżko rehabilitacyjne – wynajem czy kupno? 

2019-07-17
57364950 m

Kiedy specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne staje się koniecznością, najczęściej chory lub jego rodzina stają przed ważną decyzją – czy lepiej zakupić łóżko tego rodzaju, czy zdecydować się na jego wypożyczenie? Jest to pytanie, na które odpowiedź zależy od wielu różnorodnych czynników. W poniższym tekście omawiamy najważniejsze z nich, by decyzja stała się prosta i pewna. 

Elektrycznie sterowane łóżko rehabilitacyjne to ogromne ułatwienie w życiu niepełnosprawnego. Gwarantuje ono zachowanie pewnej autonomii w przypadku chorych, którzy są w stanie samodzielnie używać pilota odpowiedzialnego za podniesienie lub opuszczenie oparcia, umożliwia także opiekunowi łatwiejszą zmianę pozycji podopiecznego. Nie da się ukryć faktu, że jest to sprzęt nie tylko przydatny, ale często i konieczny – pytanie tylko, na jak długo.

Kwestia okresu rekonwalescencji chorego to jeden z kluczowych czynników, od których zależy zakup łóżka rehabilitacyjnego. Jeśli istnieją przesłanki, że chory dojdzie do siebie w ciągu kilku miesięcy, prawie zawsze wypożyczenie sprzętu będzie opcją bardziej ekonomiczną. Jeśli jednak konieczna jest dłuższa rekonwalescencja, lub stały pobyt chorego w łóżku, w takim przypadku warto rozważyć zakup mebla.

Należy zwrócić uwagę na to, że ważnym czynnikiem pozostają również kwestie natury finansowej. Ceny łóżek sterowanych elektronicznie wahają się od około 2 tysięcy złotych, aż do kilkunastu tysięcy; najdroższe modele gwarantują nie tylko zdecydowanie więcej opcji kontroli leża oraz wyższą ergonomiczność, ale również dopasowanie do indywidualnych potrzeb, o czym ciężko mówić w przypadku najtańszych łóżek oraz ujednoliconych produktów wypożyczalni. Dla osób stawiających na najwyższą wygodę, rozwiązanie premium, okupione dodatkowym kosztem, będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, są nie tylko kwestie ekonomii, ale i logistyki. Często bywa tak, że potrzeba zaopatrzenia się w łóżko rehabilitacyjne pojawia się nagle, nierzadko z dnia na dzień. Ciężko jest w takiej chwili podjąć decyzję o kupnie konkretnego modelu, albo skutecznie ubiegać się o dofinansowanie, gdy rozpatrzenie wniosku może przecież potrwać. Nie jest w tym przypadku złym rozwiązaniem, by na czas załatwiania formalności oraz zakupu własnego łóżka, wypożyczyć sprzęt medyczny od zajmującej się tym firmy.

Podejmując decyzję o zakupie łóżka, należy pamiętać także o tym, by mieć na uwadze dodatkowe koszta, które się z tym wiążą. W tym konkretnym przypadku chodzi o koszta przeglądów technicznych, konserwacji sprzętu oraz ewentualnej naprawy. W przypadku wypożyczeni łóżka rehabilitacyjnego koszta tego typu ponosi firma odpowiadająca za produkt, co gwarantuje oszczędności w tym zakresie.

Podsumowując – łóżko sterowane elektrycznie to bez wątpienia niezbędny sprzęt dla chorego, który będzie musiał spędzać większość, lub całość swojego czasu leżąc. Oferuje ono przydatne udogodnienia, takie jak możliwość dopasowania kąta oparcia do potrzeb niepełnosprawnego, funkcję podnoszenia i opuszczania dolnej części leża, przydatny do podnoszenia się trójkąt, bezpieczne barierki oraz kółka. Decyzja o tym, czy łóżko kupować, czy jedynie wypożyczać, zależy jednak od wielu indywidualnych czynników, które rozważyć należy w zależności od konkretnego przypadku.


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej