Masaż leczniczy – jak działa i jakie są jego zalety

2020-01-24
395 scaled

Choroby cywilizacyjne to specyficzny rodzaj przypadłości, które dotykają dużej części społeczeństwa w wyniku zmian cywilizacyjnych, które w nim zachodzą. Należą do nich między innymi specyficzne choroby płuc, alergie, otyłość, ale również przypadłości wynikające z siedzącego trybu życia, takie jak zespół cieśni nadgarstka czy bóle kręgosłupa. Jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzi masaż leczniczy!

Masaż leczniczy – historia i zasady działania metody

Zalety masażu jako uniwersalnej metody radzącej sobie z wieloma przypadłościami, znali już starożytni – szacuje się, że wykorzystywano go w ten sposób już około 5000 lat temu! Jego zalety odkrywał między innymi sam Hipokrates – w Grecji i Rzymie odkrywano także jego zalety, które wiązały się z opieką nad sportowcami.[1]

Współcześnie zauważa się wyjątkową skuteczność masażu leczniczego w radzeniu sobie z problemami dotykającymi różnorodnych odcinków kręgosłupa.

 

Wpływ masażu leczniczego na kręgosłup

Kręgosłup w kontekście chorób cywilizacyjnych to wyjątkowo newralgiczny element ciała, który w wyniku zmian cywilizacyjnych narażony jest na częstokroć duże przeciążenia.  Dolegliwości odcinka szyjnego i lędźwiowego dają się we znaki coraz większej liczbie osób, zwiększając tym samym zapotrzebowanie na usługi świadczone przez wykwalifikowanych rehabilitantów i fizjoterapeutów. Ból oraz zwyrodnienie kręgosłupa powodowane między innymi niewielką aktywnością fizyczną oraz siedzącym trybem życia jeszcze potęguje niechęć do ruchu, co często zamyka osoby cierpiące na kłopoty z kręgosłupem w błędnym kole napięcia i bólu. W takim przypadku do zadań masażu należy łagodzenie bólu oraz normalizacja napięcia mięśniowego, umożliwiająca powrót do normalnego życia.[2]

O ile same przyczyny powstawania problemów związanych z kręgosłupem są oczywiście różnorodne, o tyle naczelne zadanie masaży leczniczych pozostaje zasadniczo niezmienne – należy do nich zmniejszenie bólu oraz zwiększenie możliwości poruszania się kręgosłupa.

Potwierdzone statystyką badania informują wprost, że z tego zadania masaż leczniczy wywiązuje się doskonale.

Warto dodać również, że z problemami związanymi z kręgosłupem często wiążą się stany depresyjne, wywołane strachem pacjentów oraz pozorną nieuchronnością przeżywanego przez nich bólu. Nie należy się temu dziwić – kłopoty z kręgosłupem w dużej mierze przyczyniają się często, w swojej ostrej postaci, do całkowitej zmiany trybu życia, absencji w pracy oraz przedłużonej hospitalizacji, co pozostawia swoje piętno na zdrowiu psychicznym chorych. Objawy te łagodzi i niweluje masaż, który rozwiązuje problem zwiększonego napięcia mięśni i bólu, tym samym stanowiąc skuteczną technikę psychofizyczną.[3]

 

Badania jako potwierdzenie skuteczności metody

Pomimo tego, że masaż jako forma leczniczej terapii praktykowany jest od tysięcy lat, warto zauważyć, że za jego popularnością stoją nie tylko miliony zadowolonych pacjentów, ale również statystyka, która pozostaje niezastąpionym źródłem informacji na temat zbawiennego wpływu rehabilitacji masażem leczniczym.

Potwierdza ona na przykład przeciwbólowe działanie masażu w przypadku zróżnicowanych dolegliwości kręgosłupa – w jednej z badanych grup ból w okolicy przykręgosłupowej po fizjoterapii ustąpił całkowicie (38% badanych wcześniej uskarżających się na ból), a w części wyraźnie zmniejszył (co dotyczyło 61% badanych wcześniej borykających się z bólem).[4]

W innych grupach badanych, skupiających się na psychicznej stronie bólu kręgosłupa, odnotowywano zmniejszenie zaburzeń depresyjnych – o ile przed rehabilitacją masażem leczniczym w grupie odnotowano około 10% osób z depresją na umiarkowanym poziomie, o tyle po leczeniu zaburzenia zniknęły, co spowodowane było poprawą stanu fizycznego.[5]

W świetle przytoczonych argumentów widać wyraźnie, jak bardzo skuteczną metodą pozostaje masaż w przypadku zwalczania bólu kręgosłupa. O jego popularności świadczy nie tylko historia, ale również doskonalona przez pokolenia specjalistów praktyka. Warto mieć to na uwadze, borykając się z problemami z bólem kręgosłupa, ponieważ rozwiązanie jest często łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Właśnie dlatego warto skorzystać z masażu leczniczego, powierzając się opiece doświadczonych fizjoterapeutów i rehabilitantów.

 

Podsumowanie

Masaż leczniczy to forma terapii manualnej, której celem jest poprawa zdrowia i samopoczucia poprzez manipulację tkankami mięśniowymi i łącznymi. Jego działanie obejmuje poprawę krążenia krwi, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz przyspieszenie procesu regeneracji tkanek. Masaż tego typu masaż może przynieść ulgę w przypadku bólu pleców, napięć mięśniowych, kontuzji sportowych oraz innych dolegliwości. Podkreśla się również znaczenie różnych technik masażu, takich jak masaż klasyczny, głęboki i punktowy, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Masaż leczniczy wpływa nie tylko na układ mięśniowy, ale także na układ nerwowy i krążeniowy. Regularne sesje masażu mogą poprawić ogólne samopoczucie, zwiększyć elastyczność ciała, zmniejszyć stres oraz poprawić jakość snu. Profesjonalnie wykonany masaż, dostosowany do specyficznych potrzeb pacjenta, jest kluczowy dla osiągnięcia najlepszych rezultatów zdrowotnych.

 

[1]Pyszora, M. Graczyk, Rehabilitacja w opiece paliatywnej [w:] Polska Medycyna Paliatywna, r. 2006, t. 5, nr 2, s. 84.

[2] S. Chrzan, M. Wolanin, R. Sapuła, M. Soboń, K. Marczewski, Wpływ masażu leczniczego na wybrane aspekty towarzyszące zespołowi bólowemu szyjnego odcinka kręgosłupa [w:] Hygeia Public Health, r. 2013, s. 60.

[3] Tamże, s. 63.

[4]Ćwirlej, A. Ćwirlej, H. Gregorowicz-Cieślik, Masaż klasyczny i aromaterapeutyczny w bólach kręgosłupa [w:] Przegląd Medyczny Uniwersytety Rzeszowskiego, r. 2005, nr. 4, s. 369.

[5]  S. Chrzan, M. Wolanin, R. Sapuła, M. Soboń, K. Marczewski, Wpływ masażu leczniczego na wybrane aspekty towarzyszące zespołowi bólowemu szyjnego odcinka kręgosłupa [w:] Hygeia Public Health, r. 2013, s. 60.


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej