
Istnieje wiele metod masażu leczniczego – nauka stale posuwa się do przodu, a wraz z jej postępem rozwija się także fizjoterapia, która unowocześnia dawne formy usprawniania, lub opracowuje nowe, dopasowane do współczesnych potrzeb. Na tle różnorodnych typów masażu interesująco prezentuje się masaż tkanek głębokich. Czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Masaż tkanek głębokich – definicja i charakterystyka
Masaż tkanek głębokich to rodzaj masażu, który dąży do rozluźnienia napięć w mięśniach, skupiając się na strukturze tkanki i ciała. Do jego głównych założeń należy próba rehabilitacji narządów jako całości, a nie działanie miejscowe. [1] Wykorzystuje on zróżnicowane techniki, które pozwalają na usunięcie napięć oraz dysfunkcji z układu mięśniowego.[2] Co ciekawe, w masażu tego typu rehabilitant wykorzystuje nie tylko swoje dłonie, ale np. przedramię, łokcie, pięści czy kłykcie. Jest bezpieczny dla pacjenta oraz bardzo skuteczny, co przekłada się na to, że fizjoterapeuci chętnie stosują go w różnorodnych przypadkach. Osoba poddawana zabiegowi masażu głębokiego jest biernym odbiorcą czynności wykonywanych przez fizjoterapeutę, co przekłada się na pozytywne opinie chorych na temat tej popularnej techniki.
Wskazania do masażu tkanek głębokich
Masaż tkanek głębokich swoją rosnącą popularność wśród terapeutów oraz pacjentów zawdzięcza między innymi temu, że nadaje się do usprawniania w przypadku naprawdę szerokiego wachlarza urazów. Zalicza się do nich między innymi wszystkie schorzenia narządów ruchu nacechowane zmianami funkcjonalnymi w obrębie układu mięśniowo powięziowego. Zalicza się do nich między innymi:
- problem z przesuwalnością tkanek względem siebie
- łączenie powięzi
- punkty spustowe[3]
Oznacza to, że masaż tkanek głębokich nada się do rehabilitacji pooperacyjnej, w różnorodnych stanach pourazowych, w przypadku przetrenowania oraz w urazach sportowych (łokieć tenisisty czy golfisty), przypadłościach ograniczających generalną ruchomość pacjenta, a także w problemach takich jak rwa kulszowa oraz innych kłopotach o charakterze uciskowym.
Zalety masażu tkanek głębokich
Jak można domyślić się po jego popularności, masaż tkanek głębokich posiada liczne zalety. Do najważniejszych z nich należą:
- masaż potrafi świetnie redukować ból
- ten rodzaj usprawniania nie wymaga wkładu pracy ze strony pacjenta
- znacząca poprawa ukrwienia tkanek
- zwiększenie zakresu wykonywanego ruchu
- odpowiednie rozciągnięcie mięśni oraz powięzi, co za tym idzie poprawa ich działania i możliwość odzyskania równowagi mięśniowej
- ograniczenie aktywności punktów spustowych[4]
Masaż tkanek głębokich, co zostało wspomniane wcześniej, to metoda bardzo skuteczna, a istotą jej wykonywania jest nie tyle likwidowanie samych objawów oraz dbanie o rozgrzanie tkanek, co znacząca poprawa funkcji rehabilitowanego narządu, w czym sprawdza się on doskonale. W tym rodzaju masażu specjalizują się również fizjoterapeuci MediStuff, dlatego w przypadku pytań dotyczących tego właśnie tematu – zachęcamy do kontaktu!
[1] M. Wytrążek, M. Chochowska, J. T. Marcinkowski, Masaż tkanek głębokich – konieczne podejście terapeutyczne wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, rok 2013, 94(3), s. 429.
[2] M. Wytrążek, Wprowadzenie do masażu tkanek głębokich, s. 2.
[3] M. Wytrążek, M. Chochowska, J. T. Marcinkowski, Masaż tkanek głębokich – konieczne podejście terapeutyczne wobec narastającej epidemii chorób narządu ruchu [w:] Problemy Higieny i Epidemiologii, rok 2013, 94(3), s. 430.
[4] M. Wytrążek, Wprowadzenie do masażu tkanek głębokich, s. 3.

Karol Kuziel
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej