Masaż drenaż limfatyczny nóg

Drenaż limfatyczny jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie przepływu krwi i limfy w organizmie. Dzięki temu cały organizm jest lepiej dotleniony, a toksyny są efektywnie odprowadzane. Jest to zabieg, który dodatkowo ujędrnia i poprawia stan skóry. Masaż limfatyczny wykonywany jest chętnie zarówno w gabinetach odnowy biologicznej jako zabieg kosmetyczny, jak i efektywny zabieg wspomagający rehabilitację Pacjentów. Można go wykonywać na różnych partiach ciała, także na twarzy.

W MediStuff masaż drenaż limfatyczny nóg wykonywany jest jako jeden z wielu zabiegów mających na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia Pacjentów po chorobach, urazach czy zabiegach. W trakcie masażu następuje stymulacja odpowiednich punktów na ciele, co powoduje lepsze odżywienie komórek, regulację krążenia krwi i limfy oraz poprawę działania narządów wewnętrznych. Dzięki temu można zapobiegać powstawaniu obrzęków i zastoin powodujących sztywność kończyn i dolegliwości bólowe. Drenaż limfatyczny przyczynia się do poprawy ogólnego stanu Pacjenta.

W jakich przypadkach wykonywać drenaż limfatyczny nóg

Obrzęki nóg to częsta dolegliwość, z którą zmagają się Pacjenci w przypadku różnych chorób, często wiążących się także z podeszłym wiekiem. Towarzyszy im często znaczny ból, uczucie ciężkości nóg i poważne ograniczenie mobilności. Jest to spowodowane zatrzymaniem limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Na szczęście jest to zjawisko odwracalne, o ile w miarę szybko wdroży się odpowiednią terapię, w tym masaż drenaż limfatyczny nóg. Zabieg mający na celu przywrócenie prawidłowego obiegu krwi i limfy w kończynach. Można go stosować w przypadku zaawansowanych obrzęków, jak też w sytuacji, gdy choroba dopiero się rozpoczyna. W obu przypadkach Pacjenci szybko odczuwają poprawę.

Zaniedbanie pojawiających się obrzęków w obrębie nóg może skutkować trwałymi, trudnymi do usunięcia powikłaniami. Może to doprowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych w obrębie kości i stawów. Masaż drenaż limfatyczny nóg odgrywa ważną rolę zwłaszcza w przypadku Pacjentów w podeszłym wieku oraz tych, dla których samodzielne poruszanie się jest dużym problemem. Regularnie stosowane zabiegi pomagają utrzymać sprawny przepływ limfy, a co za tym idzie – odpowiednio szybkie usuwanie produktów przemiany materii.

Na czym polega zabieg

Zabieg masaż drenaż limfatyczny nóg nie wymaga specjalnych przygotowań. Jest on wykonywany przez wykwalifikowanych masażystów i fizjoterapeutów. Polega na uciskaniu kończyn wzdłuż naczyń limfatycznych. Można go wykonywać manualnie lub mechanicznie przy wykorzystaniu specjalnych rękawów, które naprzemiennie są wypełniane powietrzem i opróżniane z niego. To powoduje regularny ucisk wymuszający prawidłowy przepływ chłonki. Zabiegi tego typu stosowane są także w medycynie estetycznej i kosmetologii, dzięki drenażowi limfatycznemu nóg można zdecydowanie poprawić stan skóry dotkniętej cellulitem.

Masaż drenaż limfatyczny nóg nie może być wykonywany, jeżeli Pacjenci dotknięci są chorobą nowotworową, zapaleniem stawów lub naczyń limfatycznych, zakrzepicą żylną, nadciśnieniem tętniczym, nieleczonymi chorobami układu krążenia, w tym miażdżycą. Z zabiegów tego typu nie powinny korzystać także kobiety w ciąży, bez względu na jej etap. W MediStuff przed rozpoczęciem każdego zabiegu Pacjenci poddawani są szczegółowemu zabiegowi, dlatego nie ma obaw o to, że przeprowadzone przez nas masaże mogą wpłynąć negatywnie na stan zdrowia osób korzystających z naszych usług.