Masaż drenaż limfatyczny rąk

Limfa to naturalny płyn tkankowy pełniący w organizmie człowieka bardzo istotną funkcję. Jej nieprawidłowe krążenie może skutkować wieloma problemami estetycznymi i zdrowotnymi. Na skutek nieprawidłowego przepływu limfy tworzą się zastoje i obrzęki powodujące powiększenie obwodu kończyn, a także dolegliwości bólowe. Podstawą leczenia jest konsultacja z lekarzem specjalistą, a następnie wdrożenie odpowiedniej terapii. Jednym z jej ważnych elementów może być drenaż limfatyczny.

W zależności od potrzeb Pacjentów w MediStuff wykonujemy masaż drenaż limfatyczny rąk, nóg i brzucha. Jest to zabieg mający na celu usprawnienie przepływu chłonki, zmniejszenie obrzęków limfatycznych, a także zapobieżenie rozwinięciu się stanów zapalnych. Właściwy przepływ limfy pomaga wrócić do zdrowia po przebytych chorobach, urazach czy zabiegach medycznych. Jest to ważne w przypadku osób w każdym wieku, ponieważ zaniedbane obrzęki rąk mogą skutkować znacznym upośledzeniem w samodzielnym funkcjonowaniu Pacjentów.

Wpływ drenażu na stan kończyn Pacjenta

Nikomu nie trzeba wyjaśniać, jak ważną częścią ciała są ręce. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji. Wszelkie obrzęki czy zastoiny pojawiające się w obrębie rąk i dłoni utrudniają prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Sztywniejące w wyniku tego stawy często uniemożliwiają samoobsługę, przez co znacznie przyczyniają się do obniżenia komfortu życia Pacjenta. Masaż drenaż limfatyczny rąk ma więc na celu przywrócenie jak największej sprawności rąk, a przez to poprawę jakości życia. 

Drenaż limfatyczny rąk wykonywany przez profesjonalnych fizjoterapeutów MediStuff obejmuje całą kończynę. Zaczyna się on na palcach i śródręczu, następnie przesuwa się poprzez nadgarstki, stawy łokciowy i ramienny, aż po doły pachowe. W ten sposób zostaje przywrócony właściwy przepływ limfy, a co za tym idzie, następuje zmniejszenie obrzęków i zwiększenie mobilności stawów. Zabieg polega na uciskaniu, głaskaniu i rozcieraniu rąk wzdłuż naczyń limfatycznych. Regularnie prowadzony masaż zdecydowanie poprawia stan kończyn. 

Czy masaż limfatyczny jest bezpieczny

Jest to zabieg szczególnie przydatny u osób poddanych zabiegowi usunięcia węzłów chłonnych. Masaż drenaż limfatyczny rąk pozwala na zapobieganie nadmiernemu puchnięciu rąk będącemu częstym powikłaniem braku węzłów chłonnych. Jest to jeden z bardzo ważnych elementów terapii, na przykład po zabiegu mastektomii. Podczas masażu Pacjent znajduje się w pozycji drenażowej, czyli takiej, w której następuje naturalny przepływ chłonki. W przypadku drenażu rąk jest to pozycja siedząca. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ masażysta nie uciska znajdujących się głęboko mięśni, ale tylko „przesuwa” zalegającą w narządach limfę.

Jak w przypadku każdego zabiegu fizykoterapeutycznego, także masaże limfatyczne mają różnego rodzaju przeciwwskazania. Przed rozpoczęciem zabiegu warto więc poinformować masażystę o ewentualnych schorzeniach. Do najważniejszych chorób wykluczających drenaż limfatyczny należą wszelkiego rodzaju stany zapalne, choroby nowotworowe, zakrzepice oraz poważne choroby kardiologiczne. Wśród przeciwwskazań wymienia się także astmę, ciążę i zapalenia skóry.