Masaż izometryczny

rehabilitant i terapeuta medistuff.pl

Fizjoterapia to szeroki dział, który obejmuje między innymi masaż izometryczny. Jest to zabieg, który wykonuje się u osób z częściowym zanikiem mięśni lub też ze znacznym ich osłabieniem. Masaż ten można od czasu do czasu wykonać jako masaż relaksacyjny, jednak niezbyt często powinno się powtarzać w przypadku braku przeciwskazań. Celem wykonania tego typu masażu jest przywrócenie masy mięśniowej, jak ich siły bez konieczności wykonywania ćwiczeń przez Pacjenta. Doświadczeni fizjoterapeuci z zespołu MediStuff zaproponują Państwu odpowiednio dopasowany zabieg do Państwa potrzeb, który wspomoże efekt trwającego procesu leczenia.

Opis masażu izometrycznego opiera się procesie, który obejmuje w pierwszym momencie wizyty pomiar obwodu mięśnia w dwóch w miejscach. Wykonanie tychże pomiarów pozwala ocenić postępy wykonywanej terapii, zarówno w ujęciu krótkofalowym i długofalowym. Następnym etapem jest wykonanie masażu, który powinien obejmować odpowiednio dobrane elementy dla Pacjenta. Intensywność, jak i częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest od wielu czynników. Wśród nich można wymienić między innymi: wydolność organizmu, ogólną sprawność, wiek, płeć czy dodatkowe schorzenia. Masaż izometryczny najlepiej jest wykonywać co drugi dzień. Ilość zabiegów zazwyczaj obejmuje dziesięć do dwudziestu spotkań, co zostaje ustalone na początku terapii przez specjalistów z MediStuff.

Przeciwwskazania do zabiegu masażu

Z racji tego, że masaż izometryczny jest zabiegiem mocno angażującym ciało Pacjenta, posiada znacznie więcej przeciwwskazań niż pozostałe zabiegi fizjoterapeutyczne działające relaksująco. Przede wszystkim warto wspomnieć, że ten rodzaj zabiegu nie jest wykonywany u osób z całkowitym brakiem napięcia mięśniowego. Wśród kolejnych czynników dyskwalifikujących Pacjenta do tego masażu jest: stwardnienie rozsiane, ostra niewydolność krążenia, przerwanie ciągłości powłok skórnych, żylaki, infekcje, niepełny zrost kostny, choroba nowotworowa, gorączka, menstruacja oraz ciąża u kobiet.

Wskazania do masażu izometrycznego

Masaż ten dedykowany jest przede wszystkim Pacjentom borykającym się z niedowładem kończyn, który wynika z długotrwałego unieruchomienia. Jest także dedykowany Pacjentom po wylewach i udarach, jak również po leczeniu ortopedycznym. Takim jak złamanie, czy długotrwałe unieruchomienie kończyny. Zdarza się, że masaż izometryczny uda wykonuje się u osób borykających się z cellulitem lub w czasie kuracji odchudzającej. Zabieg ten czasem wykorzystywany jest u sportowców, którym proponuje się między innymi masaż izometryczny brzucha. W tym przypadku wykonany masaż uznawany jest jako element treningu, gdyż niezwykle pozytywnie wpływa na sprężystość aktywowanego mięśnia.

Zalety wykonania masażu izometrycznego, które warto znać!

Zabieg ten zalicza się do terapii leczniczej, której zadaniem jest przywrócenie siły oraz objętości mięśniowej. Cechą charakterystyczną tego masażu jest fakt, że nie obciąża on Pacjenta pod względem wysiłku fizycznego. Jest to niewątpliwie  bardzo pomocne narzędzie terapeutyczne u osób borykających się ze skutkami udaru, wylewu i częściowego niedowładu mięśniowego. Masaż izometryczny może zostać także wykorzystany u osób odchudzających się, jak i intensywnie uprawiających sport.