Temat zdrowego życia i aktywności fizycznej niezależnie od wieku poruszaliśmy już wielokrotnie. Nadeszła pora, by skupić się na sposobie ćwiczeń, który zawędrował do Polski już kilka lat temu, a zdecydowanie przypadł on do gustu osobom w średnim i podeszłym wieku. Mowa o nordic walking – specyficznym rodzaju spaceru przy pomocy specjalnie przygotowanych do tego kijków.
Nordic walking – co to takiego?
Historia nordic walking sięga lat dwudziestych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, w Finlandii, wymyślono ten rodzaj spaceru jako formę treningu dla narciarzy. Popularyzował się aż do lat 90 i roku 2000, na kiedy datować można wzrost zainteresowania techniką chodziarstwa przy użyciu kijków. Do Polski zawitał kilka, kilkanaście lat temu, z miejsca zjednując sobie serca fanów zdrowego trybu życia. Na całym świecie uprawia go około ośmiu milionów osób.
Wyróżnia się kilka rodzajów nordic walking – w zależności od rodzaju podłoża, po którym porusza się osoba go wykonująca, ale także przez wzgląd na porę roku czy dodatkowo stosowany sprzęt; warto wiedzieć, że ćwiczenia z kijkami uprawiać można również na łyżwach lub rolkach!
Zasadniczo nordic walking to nic innego jak spacer przy pomocy specjalnie do tego przygotowanych kijków, które wyróżniają nordic walking na tle zwyczajnych spacerów – trzymane w dłoniach pozwalają aktywizować również górne partie ciała, takie jak dłonie, ramiona oraz klatkę piersiową czy plecy.
Jak zacząć ćwiczyć nordic walking
Podstawą umożliwiającą rozpoczęcie ćwiczeń nordic walking jest posiadanie kijków – można nabyć je w większości sklepów sportowych, a ich cena waha się od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych, w zależności od marki, jakości oraz materiałów użytych przy ich produkcji. Pamiętać należy, żeby kije do nordic walking dobrać do swojego wzrostu – kąt ugięcia ręki trzymającej kijek powinien wynosić w łokciu równo 90 stopni. Dodatkowo uwagę trzeba zwrócić także na wykończenie rączki; uznaje się, że ergonomiczne rękawiczki są bardziej wygodne, niż zakładane na nadgarstek paski.
Dodatkowym ważnym akcesorium pozostaje wygodne obuwie, dobrane według osobistych preferencji, pozwalające na odbywanie dłuższych spacerów, zapewniające stopie stabilizację i komfort.
Technika – jak wykonywać nordic walking
Dużą zaletą nordic walking jest to, że w zasadzie nie wymaga on specjalnego przygotowania, nie licząc kilku podstawowych uwag, o których trzeba pamiętać podczas jego wykonywania. Nordic walking został opracowany jako metoda marszu wykorzystująca naturalny schemat chodu, warto dlatego pamiętać o tym, by wykonując go poruszać się naturalnie. O czym należy pamiętać, wykonując nordic walking?
Przede wszystkim o tym, by gdy jedna noga wykonuje ruch do przodu, towarzyszyć powinien jej wymach przeciwstawnej ręki. Oprócz tego kij należy wbijać w ziemię mniej więcej w połowie każdego kroku, co pozwala na odpychanie się do przodu, aktywizując przy tym górne partie mięśni. Najważniejszym elementem ćwiczeń jest jednak moment puszczenia samego kijka – powinno następować to mniej więcej po samym odepchnięciu od ziemi, kiedy ciało znajdzie się na równi z kijkiem. Należy wtedy puścić kijek, a następnie ściągnąć go do przodu i ponownie złapać, korzystając z tego, że do dłoni wiąże go rękawiczka lub pasek. Uwagę poświęcić trzeba także odpowiedniej, prostej pozycji pleców, oraz naprzemiennej, naturalnej pracy. Dzięki temu można być pewnym, że wykonywane ćwiczenia przyniosą odpowiednie efekty!
Nordic walking – zalety
Jedną z najważniejszych zalet nordic walking jest fakt, że może być wykonywany przez osoby w każdym wieku, niemalże niezależnie od predyspozycji. Oprócz tego warto podkreślić, że nordic walking doskonale usprawnia niemalże całe ciało, w tym:
- układ oddechowy
- układ sercowo-naczyniowy
- odciąża stawy oraz kręgosłup
- wzmacnia i angażuje duże grupy mięśni[1]
Oprócz tego, nordic walking wśród innych ćwiczeń wyróżnia fakt, że stosunkowo wolno męczy osobę spacerującą, co nie wpływa jednak na wysoką intensywność samego wysiłku. Mówiąc krótko, nordic walking to ćwiczenie, które nie męczy tak samo jak na przykład bieg, ale może pochwalić się bardzo dobrymi efektami. Trening tego typu poprawia siłę, koordynację, wytrzymałość, ale również spala zbędne kalorie, znacząco zwiększając wydatek energetyczny w stosunku do zwykłego spaceru czy forsownego marszu.
Badania potwierdzają pozytywny wpływ nordic walkingu na poprawę życia osób starszych nie tylko w zakresie fizycznym, ale również i psychicznym – nordic walking z powodzeniem wykorzystuje się jako element terapii w walce z depresją starczą, gdyż umożliwia ćwiczenia w grupie, przez co prowokuje pozytywne zmiany w umyśle chorego.[2] Przynosi również bardzo pozytywne skutki w terapii licznych schorzeń, takich jak chociażby choroba Parkinsona. Wszystkie wymienione wyżej plusy wyraźnie podkreślają, że nordic walking to idealny rodzaj aktywności dla każdego – nie tylko dla seniorów.
[1] A. Litawa, M. Szarota, Nordic Walking jako forma rekreacji ruchowej seniorów [w:] Społeczne wymiary starzenia się, r. 2011, s. 85.
[2] K. Prusik, V. Zaporozhanov, K. Prusik, K. Gorner, Rekreacyjne uprawianie Nordic walking a jakość życia osób w wieku 60-70 lat [w:] проблеми фізичного виховання і спорту, r. 2010, nr 9, s. 117.
Karol Kuziel
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej