O czym pamiętać wypożyczając sprzęt medyczny?

2021-06-27
wozek

Wybór sprzętu medycznego to często niełatwe zadanie. Potrzeba wypożyczenia lub zakupu łóżka rehabilitacyjnego, koncentratora tlenu czy wózka ortopedycznego bardzo często pojawia się nagle, jako następstwo nagłego urazu czy choroby. W takich chwilach często liczy się prędkość działania. W MediStuff chętnie służymy pomocą w dobraniu odpowiedniego sprzętu do potrzeb naszych klientów – kierowani tą myślą stworzyliśmy poniższy poradnik, który pomoże w wybraniu idealnego łóżka medycznego!

Wypożyczalnia sprzętu medycznego MediStuff działa aktualnie na terenie pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego. Chociaż staramy się zasięgiem swojej pracy obejmować coraz to większy obszar (na przykład nasz sklep działa na terenie całego kraju), wiemy dobrze, że istnieją miejsca, do których nie możemy dotrzeć z naszymi łóżkami. W takiej sytuacji zwracamy uwagę osób zainteresowanych wypożyczeniem sprzętu medycznego na kilka ważnych szczegółów, które pozwolą na wybranie idealnego sprzętu.

Łóżko medyczne – jaki model wybrać?

Wybierając łóżko medyczne dla chorego, warto zdecydować się na model sterowany elektrycznie. Łóżko medyczne sterowane elektrycznie pozwala na bardzo łatwą kontrolę mebla, umożliwiając podniesienie wezgłowia lub dolnej części łóżka. Dzięki temu jednym przyciskiem można ułatwić choremu zmianę pozycji. Jest to ułatwienie nie tylko dla pacjenta, ale także dla opiekuna, który tym sposobem jest w stanie z łatwością przygotować osobę zajmującą łóżko do spożycia posiłku czy pionizacji.

Zdalne sterowanie to jedynie jedna z zalet, którą powinno posiadać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne. Bardzo istotne są także elementy łóżka, które odpowiadają za bezpieczeństwo chorego. Łóżko powinno być wyposażone w barierki, które w dowolnej chwili można łatwo podnieść lub opuścić, zapewniając tym samym, że pacjent nie spadnie na ziemię. Przydatne są także kółka wyposażone w mechanizm hamulcowy – w ten sposób mebel łatwo będzie przestawić, co może mieć znaczenie na przykład w przypadku wykonywania toalety pacjenta.

Oprócz tego należy zapoznać się z dodatkowym wyposażeniem łóżka oferowanym przez wypożyczalnię. Sprawne, nowoczesne łóżko to jedno – a materac, na którym chory będzie spędzał wiele czasu; drugie. Właśnie dlatego wypożyczając łóżko rehabilitacyjne, należy zawsze zapytać o rodzaj materaca – czy materac wypożyczany wliczony jest w cenę łóżka? Czy jest to materac przeciwodleżynowy, czy klasyczny materac piankowy? Jeśli mowa o materacu przeciwodleżynowym – to czy jest to model bąbelkowy, czy rurowy?

Rodzaj materaca wymaganego przez chorego warto jest ustalić przed wypożyczeniem sprzętu z lekarzem – a potem dobrać materac w zależności od potrzeby.

Wypożyczalnia sprzętu medycznego

Istnieje wiele wypożyczalni sprzętu medycznego, które – tak jak każdy inny rodzaj przedsiębiorstw na krajowym rynku – mogą pochwalić się pozytywnymi lub negatywnymi opiniami swoich klientów. Wybierając wypożyczalnię sprzętu medycznego, warto najpierw upewnić się, że jest ona godna zaufania. Pomoże w tym prześledzenie opinii na temat firmy dostępnych w sieci. Bardzo często oficjalny profil wypożyczalni na Facebooku lub Google może dostarczyć informacji na temat tego, czy warto jest ulokować swoje zaufanie w możliwości konkretnego przedsiębiorstwa. Jeśli opinie na temat wypożyczalni są w przeważającej liczbie dobre, a jej klienci zadowoleni – warto rozważyć kolejną ważną kwestię, którą stanowią dodatkowe i ukryte koszta.

Wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych – koszt dowozu, montażu, kaucja

Jeśli wiadomo już ile będzie kosztowało wypożyczenie łóżka w wybranej firmie – należy dopytać o ewentualne dodatkowe koszta. Niektóre firmy, oprócz opłaty za wypożyczenie sprzętu, mogą doliczać do jego wynajęcia inne opłaty. Jednym z najbardziej typowych kosztów jest opłata za dowóz sprzętu. Wypożyczalnie często decydują się także na pobieranie od swoich klientów kaucji, które zostają zwrócone po oddaniu wypożyczonego sprzętu. Zdecydowanie rzadziej wypożyczalnie sprzętu medycznego pobierają opłatę za wniesienie i montaż sprzętu.

Z drugiej strony warto zapytać także o zniżki – na przykład za wypożyczenie łóżka na dłużej niż jeden miesiąc.

Serwis i naprawa

Wypadki chodzą po ludziach – nawet najbardziej zadbany sprzęt medyczny może ulec niespodziewanej usterce, którą bardzo często należy błyskawicznie wyeliminować, by pacjent mógł cieszyć się komfortem i zdrowiem.

Warto ustalić na jakich zasadach działa serwis sprzętu w wybranej wypożyczalni – jak szybko zostanie usunięta usterka sprzętu, czy w trakcie jej naprawy można liczyć na wymianę sprzętu i jak szybko ona nastąpi?

Podsumowanie – co warto sprawdzić i o co zapytać wypożyczając łóżko medyczne

Podsumowując; wypożyczając łóżko rehabilitacyjne, warto zwrócić uwagę na szereg szczegółów, a wybranej wypożyczalni – zadać kilka pytań:

  1.       Jaką opinią cieszy się firma, z której planujemy wypożyczyć sprzęt medyczny?
  2.       Czy model oferowanego łóżka odpowiada naszym potrzebom?
  3.       Czy do łóżka dołączony jest materac? Jeśli tak, to czy jest to optymalny rodzaj materaca, którego potrzebuje chory?
  4.       Jaki jest koszt wypożyczenia łóżka oraz koszt końcowy usługi?
  5.       Czy do kosztu wypożyczenia doliczane są dodatkowe opłaty, takie jak opłata za wniesienie lub montaż? Co z kaucją za wypożyczone urządzenia medyczne?
  6.       Czy istnieje szansa zapoznania się z umową wynajmu łóżka?
  7.       W jaki sposób działa serwis sprzętu wypożyczalni w przypadku usterki?

KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej