Ostroga piętowa – jak i dlaczego powstaje, w jaki sposób ją leczyć

2019-12-03
ostroga92887121 m

Wśród licznych przykrych przypadłości, które mogą utrudnić swobodne poruszanie się, wyróżnia się ostroga piętowa. Wywołująca ból podczas chodzenia – a w późniejszym etapie, także w stanie spoczynku – stanowi bez wątpienia problem, któremu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Ostroga piętowa – co to takiego

Truizmem jest oczywiście stwierdzenie, iż głównym zadaniem, które wykonywać ma stopa, jest umożliwianie swobodnego poruszania się. Utrudnić może je wiele różnorodnych jednostek chorobowych i stanów – ostroga piętowa zalicza się w ich poczet.

Schorzenie to objawia się wykształceniem narośli kostnej w okolicach pięty, której pojawienie się skutkuje nasilającym się bólem, a w wyniku tego problemami ze swobodnym poruszaniem się.[1]

 

Przyczyny i objawy powstawania ostrogi piętowej

Powszechnie uznaje się, że etiopatogeneza powstawania ostrogi wiąże się ze stanem zapalnym okolic pięty, po którym często następuje wykształcenie się wyrostka kostnego. Bezpośrednio łączy się to ze stanem przykurczu rozcięgna podeszwowego, który stanowi przedłużenie mięśnia trójgłowego łydki. Jako przyczynę powstawania ostrogi piętowej wymienia się także mikrourazy.

Wyróżnia się również kilka czynników ryzyka, które wpływają na powstanie ostrogi piętowej:

  •  nadwaga
  •  niedoleczone kontuzje i urazy stopy
  •  tryb życia obciążający stopy (np. sporty lub praca)

Z uwagi na to, ostroga piętowa pozostaje ważnym problemem medycznym, na który wciąż poszukuje się odpowiednich metod leczenia.

Objawy, z uwagi na naturę choroby, należą do raczej prostych do scharakteryzowania. Zalicza się do nich nasilający się ból w podeszwie stopy, skoncentrowany w okolicy pięty, który na początku nasila się szczególnie podczas chodzenia. Wyróżnia się również sztywność stopy, odczuwalna po długotrwałym bezruchu, np. po nocy snu. Dużym plusem jest w tym przypadku łatwość w potwierdzeniu diagnozy – zniekształcenia, które powoduje ostroga piętowa, są doskonale widoczne na zdjęciu rentgenowskim, co pozwala na pewne określenie choroby oraz podjęcie jej leczenia.

 

Leczenie ostrogi piętowej

Po zdiagnozowaniu ostrogi piętowej, należy zdecydować się na jej leczenie, z uwagi na fakt, iż nie jest ona przypadłością, która może minąć sama. Zasadniczo lecząc ostrogę piętową działa się w trzech możliwych obszarach – fizykoterapii, chirurgii oraz wykorzystując metody zachowawcze.

Do tych ostatnich należy między innymi wykorzystanie specyficznych narzędzi mających na celu złagodzenie bólu, odciążenie stopy, złagodzenie stanu zapalnego. Mowa o specjalistycznych wkładkach do butów, ale także klasycznych lekach przeciwzapalnych, w formie maści czy zastrzyków. Z innych narzędzi często wykorzystywanych w celu radzenia sobie z ostrogą piętową, należy wyróżnić splinty, czyli zakładane na noc specjalne szyny, których nadrzędnym celem jest doprowadzenie do zredukowania stanu napięcia w powięzi podeszwowej.[2]

Farmakoterapia nie stanowi jednak sedna terapii ostrogi piętowej – do niego należą metody fizykalne, o których pisaliśmy w jednym z naszych tekstów nieco wcześniej. Fizykoterapia jako narzędzie zwalczania ostrogi piętowej cechuje się dużą skutecznością. Zarówno laseroterapia, radioterapia jak i fonoforeza, a więc leczenie ultradźwiękami, okazują się uśmierzać ból, o który przyprawia chorych ostroga.[3] Obiecującymi wynikami cieszy się także leczenie falą uderzeniową czy kinezyterapia. Za dobór odpowiedniej terapii dla konkretnego przypadku odpowiadać powinien lekarz lub fizjoterapeuta, który w razie konieczności przeprowadzi także sam zabieg. Fizjoterapeuta, w przypadku wystąpienia podobnej konieczności, będzie również w stanie opracować oraz przepisać odpowiednie ćwiczenia, które w przypadku dolegliwości, jaką jest ostroga piętowa, mogą przynieść ulgę w bólu oraz złagodzenie objawów.

Ostatecznością pozostaje chirurgiczne zlikwidowanie powodu bólu, a więc samej ostrogi. Oznacza to konieczność operacji, mającej na celu usunięcie wyrostka kostnego powstałego na spodzie pięty.

 

 

[1] P. Jaźwa, A. Jaźwa, G. Trojan, A. Panek, Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych u pacjentek z ostrogą piętową [w:] Young Sport Science of Ukraine, r. 2013, nr. 3, s. 260.

[2] M. M. Uczciwek, Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego – przegląd piśmiennictwa [w:] Journal of Education, Healt and Sport, r. 2017, nr 7, s. 415.

[3] M. Łukowicz, M. Weber-Rajek, K. Ciechanowska, A. Włodarkiewicz, Ocena skuteczności laseroterapii niskoenergetycznej i fonoforezy w leczeniu objawów ostrogi piętowej [w:] Acta Bio-Optica et Informatica Medica, r. 2009, s. 340.


PawelKurzynskiMedistuff

Paweł Kurzyński

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej