Problemy NFZ – zmiany zasad wyceny fizjoterapii

2022-05-12
Fizjoterapeuta masujący pacjenta

Narodowy Fundusz Zdrowia boryka się z wieloma problemami – wie o tym na przykład każdy, kogo długie kolejki do lekarzy specjalistów zmusiły do skorzystania z prywatnej opieki medycznej. Kolejnym dowodem kłopotów NFZ są zmiany dotyczące zasad wyceny świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i domowej. Zmiany, które przez wielu oceniane są jako niekorzystne i wprowadzone pospiesznie. Co zmieniło się w temacie rehabilitacji od 1 lutego? 

 

Rehabilitacja ambulatoryjna – dom, przychodnia, oddział dzienny

Rehabilitacja ambulatoryjna, z której można skorzystać w ramach NFZ, dostępna jest w 3 formach, z których skorzystać może pacjent na podstawie wystawionego przez lekarza skierowania. Skierowanie, oprócz danych pacjenta, zawierać musi opis przypadku chorego, wraz z informacją na temat zleconych zabiegów oraz obszarów ciała, których ma dotyczyć terapia.

Rehabilitacja medyczna to działania mające na celu przywrócenia pacjenta do zdrowia psychicznego i fizycznego. Stosuje się ją na przykład po operacjach, przebytych chorobach, wypadkach i kontuzjach.

Istnieją trzy formy rehabilitacji dostępnej w ramach NFZ; rehabilitacja w domu chorego, w przychodni oraz na oddziale dziennym. Skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę lub lekarza POZ – powinno zawierać informacje dotyczące konkretnej formy rehabilitacji wybranej dla chorego.

Rehabilitacja domowa to forma terapii przeznaczona dla tych chorych, którzy znajdują się w stanie uniemożliwiającym samodzielne dotarcie do gabinetu lekarza, na oddział czy do przychodni. Mowa w tym przypadku o chorych z poważnymi uszkodzeniami mózgu, urazami kręgosłupa, chorobami układu nerwowego, śmiertelnymi chorobami przewlekłymi. Rehabilitację domową zaleca się także w przypadku niektórych przypadków pacjentów wymagających rehabilitacji pooperacyjnej (np. w przypadku chorych, którzy nie powinni przez dłuższy czas opuszczać łóżka).

Rehabilitacja w przychodni przeznaczona jest dla chorych, którzy są w stanie samodzielnie dotrzeć do wybranego miejsca, w którym odbywać będą się zaplanowane zabiegi. Zazwyczaj są to chorzy, którzy nie wymagają wzmożonej opieki.

Formą pośrednią między rehabilitacją domową a rehabilitacją w przychodni jest rehabilitacja na oddziale dziennym. Dedykowana jest ona pacjentom wymagającym specyficznego podejścia, na przykład pacjentom pooperacyjnym. Chorzy korzystający z tego modelu rehabilitacji pozostają jednak samodzielni i nie wymagają całodobowej opieki, co wyróżnia tę formę rehabilitacji na tle rehabilitacji domowej.

 

NFZ – rehabilitacja w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia to jednostka organizacji powołana przez państwo, która zajmuje się opieką zdrowotną w ramach systemu powszechnego oskładkowania obywateli. W ramach opłacanych składek – w teorii można liczyć na darmową opiekę zdrowotną, w tym na przykład na rehabilitację czy dofinansowanie wypożyczania lub zakupu łóżka medycznego.

W teorii to dobre rozwiązanie – jednak praktyka wskazuje, że nie zawsze sprawdza się tak, jak życzyłoby sobie tego Ministerstwo Zdrowia.

Problemy z rehabilitacją w ramach NFZ związane są z niską dostępnością fizjoterapeutów, którzy chcieliby świadczyć swoje usługi po oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawka. 1 lutego 2022 stawki za rehabilitację oferowane przez NFZ uległy zmianie – czy dzięki temu istnieje szansa, że zmniejszy się czas oczekiwania na wizytę u rehabilitanta, który według najnowszych danych wynosi w Polsce średnio 119 dni?

 

Stawki NFZ – kryzys w fizjoterapii .

Zmiany dotyczące wycen świadczeń fizjoterapeutycznych zostały wprowadzone nagle i pospiesznie. Podpisane 11 stycznia zarządzenie weszło w życie 22 lutego 2022 roku, co – zdaniem wielu fizjoterapeutów – nie pozwala na przygotowanie się na wprowadzane zmiany.

Według informacji udostępnionych przez NFZ, w ramach konsultacji do Funduszu wpłynęło ponad 500 opinii i ponad 1100 uwag rehabilitantów, które w większości nie zostały uwzględnione przez NFZ, na co wskazuje prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów.

Jak można się domyślić – aktualne wyceny NFZ dotyczące fizjoterapii nie wydają się brać pod uwagę faktycznego stanu gospodarki oraz oczekiwań fizjoterapeutów. Dla przykładu godzinna rehabilitacja domowa wg. stawek NFZ ma oznaczać dla Funduszu koszt około 85 złotych. Zabieg masażu wyceniona na około 18 złotych, podniesiono także stawkę rehabilitacji ambulatoryjnej (o 9 złotych), jednak obniżono stawki 11 innych zabiegów.

NFZ wskazuje, że stawki wypracowano w oparciu o dane Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji; fizjoterapeuci zwracają jednak uwagę na to, że są to dane nieaktualne i nieprzystające do współczesnych realiów; nie biorą one pod uwagę na przykład inflacji.

 

Nowe stawki NFZ za świadczenia fizjoterapeutyczne – co oznaczają dla pacjenta?

Stawki na które nie godzą się fizjoterapeuci oznaczają dla pacjentów jedno – utrzymanie się lub wydłużenie czasu oczekiwania na rehabilitację w ramach NFZ. Biorąc pod uwagę to, że średni czas oczekiwania na rehabilitację w Polsce wynosi około 119 dni – w wielu przypadkach chorzy nadal będą zmuszeni decydować się na fizjoterapię opłacaną z własnej kieszeni.


PawelKurzynskiMedistuff

Paweł Kurzyński

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej