Rehabilitacja po endoprotezie biodra

Wymiana zniszczonego stawu biodrowego to jeden z coraz częściej wykonywanych zabiegów u Pacjentów w podeszłym wieku. Wszczepienie endoprotezy to poważna operacja mająca na celu wydatną poprawę komfortu życia. Aby operacja przyniosła jak największe korzyści, należy uzupełnić ją o odpowiednie zabiegi z zakresu fizjoterapii. W MediStuff oferujemy kompleksową rehabilitację po endoprotezie biodra. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta rehabilitacja pozwala na szybki powrót do pełnej mobilności Pacjenta.

Zniszczone na skutek zwyrodnienia lub urazu stawy biodrowe są często powodem dużego bólu oraz ograniczenia możliwości swobodnego poruszania się. Pacjenci chcący wrócić do normalnego funkcjonowania poddawani są operacji wszczepienia endoprotezy. Systematyczną rehabilitację rozpoczyna się już w kilka dni po operacji. Dzięki temu Pacjenci w miarę szybko mogą wrócić do normalnego funkcjonowania. Operacja wraz z rehabilitacją pozwalają także na ograniczenie lub całkowite odstawienie środków przeciwbólowych.

Kiedy rozpocząć rehabilitację po wymianie stawu

Bardzo ważne jest, aby rehabilitację po endoprotezie biodra rozpocząć jak najszybciej po wszczepieniu protezy. Ma to na celu przywrócenie prawidłowego krążenia oraz wzmocnienie mięśni odpowiadających za właściwe działanie stawu. Jest to etap bardzo ważny, ale również trudny dla Pacjenta, wiąże się on z zupełnie nową sytuacją, a na początku także z bólem. Wykwalifikowani fizjoterapeuci z MediStuff doskonale wiedzą, jak ważna jest rehabilitacja, i są gotowi na pracę z Pacjentem, gdy tylko będzie ku temu możliwość. Proces terapii po wszczepieniu sztucznego biodra jest dość złożony, warto więc skorzystać z pomocy przygotowanych do tego osób.

Pacjenci po przebytej operacji wymiany stawu biodrowego muszą sobie radzić nie tylko z bólem, ale także z ograniczeniem mobilności. W przypadku wymiany tak ważnego stawu Pacjenci muszą od nowa nauczyć się wykonywania codziennych czynności. Zabiegi rehabilitacji po endoprotezie biodra pomagają wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy i na nowo cieszyć się swobodą ruchu bez uporczywego bólu.

Jak długo trwa rehabilitacja po przeszczepie stawu biodrowego

Wstawienie protezy stawu biodrowego to bardzo poważna operacja ingerująca w układ ruchowy Pacjenta. W związku z tym bardzo ważne jest, aby rehabilitacja po endoprotezie biodra była przeprowadzona we właściwy sposób. Zabiegi mogą zająć nawet pół roku, w tym czasie Pacjent na nowo uczy się chodzić, najpierw przy użyciu kul lub balkonika. Właściwa rehabilitacja to ćwiczenia izometryczne, czyli wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za właściwe działanie stawu biodrowego. Równie ważne są ćwiczenia z oporem poprawiające wytrzymałość mięśni i zmniejszające prawdopodobieństwo ich zaniku.

Zachęcamy Pacjentów, aby skontaktowali się z MediStuff jeszcze przed planowanym zabiegiem. Nasi terapeuci nauczą, w jaki sposób wstawać, siadać czy chodzić o kulach jeszcze przed operacją, jest to ważne zwłaszcza z punktu widzenia psychiki. Rehabilitacja po endoprotezie biodra to proces wieloetapowy, w skład którego wchodzą także masaże poprawiające nie tylko stan mięśni, ale także rozluźniające i poprawiające samopoczucie Pacjenta po operacji.