Rehabilitacja po endoprotezie kolana

Staw kolanowy należy do grupy stawów, które podlegają coraz częściej wymianie na endoprotezę. Na skutek zmian zwyrodnieniowych powstających wraz z wiekiem chrząstka kolana ulega degradacji, przez co każdy krok wiąże się z dużym bólem. W sytuacji, gdy farmakoterapia i standardowa rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, należy rozpatrzyć możliwość poddania się operacji wszczepienie endoprotezy kolana. Jest to operacja,
która przywraca Pacjentowi mobilność i usuwa źródło bólu.

W procesie powrotu do zdrowia po operacji bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej rehabilitacji po endoprotezie kolana. W MediStuff zabiegi prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów zajmujących się na co dzień Pacjentami po wszczepieniu endoprotez biodrowych lub kolanowych. W pierwszej kolejności rehabilitacja polega na ponownym „uruchomieniu” Pacjenta, czyli na nauczeniu, jak należy siadać, kłaść się i chodzić z nową protezą stawu kolanowego. Jest to bardzo istotne, ponieważ bez odpowiedniego instruktażu Pacjent może wyrządzić sobie krzywdę.

Powrót do sprawności po wszczepieniu stawu kolanowego

Powrót do pełnej sprawności bez bólu możliwy jest dzięki systematycznej rehabilitacji po endoprotezie kolana. Rehabilitanci MediStuff pomagają Pacjentom odbudować siłę mięśni nóg, zwiększyć zakres ruchomości stawu oraz poprawę jego stabilności. W początkowym okresie po operacji rehabilitacja polega na wykonywaniu tak zwanych ćwiczeń biernych, czyli na szynach, oraz ćwiczeń izometrycznych. Kolejnym etapem jest rozciągnięcie mięśni poprzez samodzielne wykonywanie ćwiczeń dobranych przez naszego rehabilitanta.

W przypadku wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego ważne jest, aby poświęcać regularnie czas na usprawnienie mięśni odpowiadających za prawidłowe działanie stawu. Rehabilitację tak naprawdę rozpoczyna się jeszcze przed operacją. Pacjent uczy się prawidłowego siadania, chodzenia i wykonywania ćwiczeń, które po operacji będą nieodzownym elementem usprawniania po wszczepieniu protezy. Jako dodatkowe zabiegi można zalecić także terapię laserem, polem magnetycznym oraz krioterapię.

Jak żyć z endoprotezą stawu kolanowego

Po prawidłowo przeprowadzonej rehabilitacji po endoprotezie kolana Pacjenci mogą zrezygnować ze środków przeciwbólowych i wrócić do aktywnego stylu życia. Na pierwszym etapie warto jednak korzystać z kuli łokciowej, żeby nie obciążać zbyt szybko nowego stawu. Po odstawieniu kul można swobodnie się poruszać, prowadzić samochód itd. Należy jednak zrezygnować ze sportów obciążających stawy kolanowe, czyli na przykład z biegania czy gry w koszykówkę. Sportem, który może być bez przeszkód uprawiany, jest jazda na rowerze i pływanie. Oczywiście można uprawiać też inne dziedziny sportu, zwłaszcza jeśli przed operacją prowadziło się bardzo aktywny tryb życia, jednak przed podjęciem aktywności należy skonsultować jej zakres z fizjoterapeutą. 

Rehabilitacja po wszczepieniu protezy kolana przynosi ulgę w bólu i pozwala odzyskać mobilność, należy jednak uważać na to, aby nadmiernie nie obciążać stawu. Dlatego powinno się dbać o prawidłową masę ciała i niezbędną ilość ruchu. Nieobciążone nadwagą kolana i silne mięśnie sprawią, że endoproteza kolana będzie doskonale spełniała swoje funkcje.