Rehabilitacja po złamaniu kostki

Staw skokowy narażony jest na wiele urazów, czasem wystarczy źle postawić nogę i złamanie gotowe. Podczas badania lekarz powinien określić, czy doszło do złamania jednej kostki, czy większej ich liczby oraz czy przemieściły się odłamy kostne i czy doszło do uszkodzenia więzadeł stabilizujących. Wszystkie te informacje są niezbędne do prawidłowego złożenia i unieruchomienia nogi oraz do dalszej rehabilitacji, która powinna przywrócić pełną sprawność.

W MediStuff oferujemy kompleksową rehabilitację po złamaniu kostki. W konsultacji z lekarzem opracujemy plan indywidualnie dopasowany do wieku, stanu fizycznego i schorzenia. Naszym celem jest uruchomienie stawu i stopniowe przygotowanie go do przejęcia pełnego obciążenia ciała. Zabiegi rehabilitacyjne minimalizują ból, obrzęk i przyspieszają przyrost kości i tkanki miękkiej. Zapraszamy wszystkich Pacjentów do korzystania z naszych usług.

Objawy złamania kostki

Staw skokowy narażony jest na duże obciążenia, dlatego nietrudno o kontuzję w tym miejscu. Wszelkie złamania w obrębie stawu są wynikiem nienaturalnego ruchu, który skutkuje uszkodzeniem jednej kostki bądź wielu kostek, czyli tak zwanego złamania jedno-, dwu- lub trójkostkowego. Poza uszczerbkiem w samej kości dochodzą również urazy aparatu więzadłowego stawu skokowego i więzozrostu piszczelowo-strzałkowego.

Najczęstsze objawy złamania kostki to silny ból promieniujący do stopy lub kolana. Uniemożliwia obciążanie kończyny i często towarzyszy chodzeniu. W obrębie stawu pojawia się obrzęk i zasinienie. Czasem może dojść do deformacji stawu, następuje ograniczenie lub zwiększona ruchomość stawu. Jeśli Pacjent zauważy u siebie te dolegliwości, koniecznie powinien udać się do lekarza, który zleci badania i skieruje na rehabilitację po złamaniu kostki.

Trzy fazy rehabilitacji po złamaniu kostki

Już w pierwszych dniach po operacji kostki można przystąpić do rehabilitacji. Najpierw są to ćwiczenia czynne palców stóp i układanie stopy w pozycji przeciwobrzękowej. Lekarz wraz z rehabilitantem podejmują decyzję o rodzaju ćwiczeń i zabiegów fizykoterapeutycznych Głównym zadaniem rehabilitacji po złamaniu kostki jest przywrócenie ruchomości i sprawności stawu skokowo-goleniowego. Po zdjęciu gipsu następuje rehabilitacja, która przede wszystkim ma na celu uśmierzenie bólu i przywrócenie pełnego biernego zakresu ruchu w stawie. Przyspieszenie zrostu kostnego ułatwi zastosowanie pola magnetycznego.

W fazie drugiej wykonywane są ćwiczenia poprawiające czynny zakres ruchu i siłę mięśniową. Na tym etapie Pacjent wykonuje również ćwiczenia progresywne z zastosowaniem taśmy rozciągliwej, która rozciąga mięsień płaszczkowaty i ścięgno Achillesa. W ostatniej fazie rehabilitacji po złamaniu kostki skupiamy się na wzmacnianiu określonych grup mięśniowych z naciskiem na poprawę stabilności dynamicznej. Rozmaite ćwiczenia i zabiegi fizykoterapeutyczne przyspieszają pełny powrót do zdrowia. A indywidualnie dostosowany plan rehabilitacji przygotowany przez specjalistów z MediStuff sprawi, że każdy Pacjent będzie zadowolony i szybko zapomni o nieprzyjemnym urazie.