Rehabilitacja po złamaniu łokcia

Łokieć to bardzo ważny element ręki, w skład którego wchodzą trzy współpracujące ze sobą stawy. Złamanie kości któregokolwiek z nich znacząco upośledza funkcjonowanie całej ręki. Rehabilitacja po złamaniu łokcia ma na celu pomoc w powrocie do właściwej mu ruchomości w optymalnie krótkim czasie. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do trudno odwracalnych skutków, takich jak przykurcze czy ograniczenie ruchomości stawu łokciowego. Z racji skomplikowanej budowy łokcia samodzielna rehabilitacja, przynajmniej w początkowym jej etapie, nie jest wskazana. 

Wykwalifikowany zespół fizjoterapeutów MediStuff ma wieloletnie doświadczenie w rehabilitacji po złamaniu kończyn. W związku z tym wiemy, jak pomóc Pacjentowi bezpiecznie powrócić do pełnej sprawności. Rehabilitację po złamaniu łokcia należy rozpocząć od razu po tym, jak tylko lekarz wyrazi na to zgodę. Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z zaleceniami lekarskimi przygotowuje szczegółowy plan rehabilitacji. Bardzo skutecznym sposobem przywracania sprawności stawu łokciowego jest terapia manualna wykonywana przez terapeutę.

Jak rehabilitować łokieć po złamaniu

Staw łokciowy należy do tej kategorii stawów, które bardzo trudno uruchomić samodzielnie. Najbezpieczniej skorzystać tu z pomocy przeszkolonego w tym zakresie fizjoterapeuty, który pomoże delikatnie, a co ważne, bezboleśnie przeprowadzić mobilizację łokcia. Pierwszym etapem rehabilitacji po złamaniu łokcia jest zapobieganie bólowi i obrzękom, czyli podnoszenie, w miarę możliwości, kończyny w górę oraz ruszanie palcami. Te proste czynności pomagają utrzymać odpowiednie napięcie mięśniowe, a także zapobiegają zastojom krwi i limfy.

Następnym etapem mogą być ćwiczenia prowadzone w obecności fizjoterapeuty. Początkowo jest to gimnastyka dotycząca głównie dłoni i barku. Dopiero po ustaniu dolegliwości bólowych przechodzi się stopniowo do uruchamiania stawu łokciowego. Na początku są to ćwiczenia bierne, polegające na zginaniu i prostowaniu łokcia, następnie są to ćwiczenia izometryczne oraz działania mające na celu zwiększenie ruchomości i wytrzymałości.

Dlaczego nie można zrezygnować z rehabilitacji po złamaniu

Fizjoterapeuci MediStuff doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwa rehabilitacja po złamaniu łokcia. Dzięki wieloletniej praktyce mamy wypracowane i sprawdzone metody pozwalające na przywrócenie ruchomości łokcia w optymalnie krótkim czasie. Plan rehabilitacji dopasowujemy indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego Pacjenta. Zaniedbanie rehabilitacji może utrudnić powrót do pełnej sprawności, co będzie powodowało nie tylko utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu, ale może też wiązać się z niepotrzebnymi dolegliwościami bólowymi. 

Oprócz standardowych działań związanych z kinezyterapią w MediStuff Pacjenci mogą skorzystać z zabiegów fizykoterapeutycznych takich jak pole magnetyczne, laser czy ultradźwięki. Są to sprawdzone metody przyspieszające prawidłowe zrastanie się i regenerację kości. W sytuacji, gdy oprócz złamania kości uszkodzeniu uległy także nerwy, w ramach rehabilitacji podejmuje się działania mające na celu poprawę stanu tkanek nerwowych, czyli neuromobilizację. Wszystkie działania sprawiają, że Pacjenci powracają do odpowiadającego im stanu sprawności.