Rehabilitacja po złamaniu miednicy

Złamanie miednicy to bardzo bolesne doświadczenie, o którym każdy Pacjent chciałby jak najszybciej zapomnieć. Aby w pełni wrócić do zdrowia i aktywności fizycznej należy rozpocząć rehabilitację we wskazanym przez lekarza terminie. Plan rehabilitacji po złamaniu miednicy uzgodniony przez specjalistów w zakresie fizjoterapii i fizykoterapii to najszybsza droga do odzyskania pełnej sprawności. Pod czujnym okiem rehabilitantów z MediStuff każdy Pacjent prędzej czy później będzie mógł stanąć na nogach o własnych siłach.

W MediStuff znajdziesz wyłącznie wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy stale podnoszą  swoje kwalifikacje zawodowe i pogłębiają wiedzę. Mają indywidualne podejście do Pacjentów i są w stanie w profesjonalny sposób pomóc osobom cierpiącym na dolegliwości związane ze złamaniem miednicy. Minimalizujemy ból, obrzęk i poprawiamy zakres ruchu w stawie biodrowym. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń oraz zabiegów i masaży postawi na nogi każdego Pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Rehabilitacja po złamaniu miednicy jest bardzo ważna

Niestety złamanie miednicy to nie tylko uszkodzenie struktury kości, ale również naruszenie struktur otaczających, takich jak tkanki miękkie czy receptory odpowiedzialne za czucie lub nerwy. Brak rehabilitacji po złamaniu miednicy może powodować trwałe uszkodzenia, które będą rzutować na prawidłowość postawy oraz zaburzenia równowagi i siły mięśniowej. Co z kolei może prowadzić do przykurczy i braku pierwotnej sprawności fizycznej, a nawet częściowej niepełnosprawności i nasilonych dolegliwości bólowych. 

Nasi wykwalifikowani fizjoterapeuci pomogą nauczyć Pacjenta, jak korzystać ze sprzętów rehabilitacyjnych takich jak kule czy balkonik. Wskażą, jak je prawidłowo dopasować do swoich potrzeb, wyregulują wysokość, tak aby samodzielne przemieszczanie się nie stanowiło problemu. Nieprawidłowe dopasowanie sprzętów ortopedycznych może być przyczyną wtórnych urazów, które znacznie wydłużają czas rekonwalescencji.

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu miednicy

Jak najszybciej wdrożona rehabilitacja daje najlepsze efekty. Wiadomo jednak, że po złamaniu miednicy czy jakiejkolwiek innej kości należy odczekać pewien czas, tak aby kość się bezpiecznie zespoliła i można już było zdjąć usztywnienie bądź stabilizator w postaci ortezy. Jeśli lekarz w porozumieniu z fizjoterapeutą uznają, że można bezpiecznie zacząć rehabilitację po złamaniu miednicy, to właśnie nadszedł odpowiedni czas. 

Nawet w pierwszych dniach po urazie można wprowadzić elementy rehabilitacji mające za zadanie usprawnienie funkcji oddechowych i zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakrzepicy. W przypadku złamania miednicy może wystąpić konieczność wszczepienia protezy. Wczesna rehabilitacja wskaże odpowiednie pozycje ułożeniowe, które są niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku osób starszych. Prawidłowe ułożenie Pacjenta zapobiega powstawaniu odleżyn i łagodzi skutki długotrwałego przebywania w pozycji leżącej. Można też przygotować mięśnie górnych partii ciała do wzmożonego wysiłku podczas korzystania z kul czy chodzików.