Rehabilitacja po złamaniu ręki

Złamanie ręki należy do najczęstszych chyba złamań zdarzających się w każdej kategorii wiekowej. Jest to dosyć poważny uraz, ale na szczęście większość złamań tego typu nie pozostawia po sobie żadnych negatywnych skutków. Jeżeli chcemy mieć pewność, że szybko wrócimy do pełnej sprawności, warto poddać się rehabilitacji po złamaniu ręki. W MediStuff oferujemy kompleksową terapię pozwalającą na bezpieczny powrót do samodzielnego funkcjonowania.

W zależności od rodzaju złamania oraz od tego, która z kości uległa uszkodzeniu, podejmowana jest odpowiednia rehabilitacja. Wykwalifikowani fizjoterapeuci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest dostosowanie działań do stanu Pacjenta. Jednym z pierwszych działań, jakich należy się podjąć podczas rehabilitacji po złamaniu ręki, jest nauczenie Pacjenta, jak ma radzić sobie z temblakiem. Oprócz tego jeszcze na etapie świeżego złamania instruujemy jak postępować, aby zapobiec zanikom mięśni, wzmacniać je oraz jak zapobiegać zastojom krwi i limfy.

Na czym polega rehabilitacja

Rehabilitacja po złamaniu ręki zależy między innymi od zastosowanego właściwego typu unieruchomienia. Kadra fizjoterapeutyczna MediStuff potrafi dobrać odpowiednią aktywność zarówno dla Pacjentów wyposażonych w ortezę, jak i w tradycyjny gips. Uruchamianie złamanej kończyny warto rozpocząć jak najszybciej, czyli gdy tylko zmniejszą się dolegliwości bólowe. Na początku są to ćwiczenia palców i nadgarstka oraz stawów, które nie zostały unieruchomione. Nieskomplikowana gimnastyka polegająca na zginaniu i prostowaniu palców pomoże utrzymać rękę w dobrej kondycji, co przyda się przy przejściu do bardziej intensywnej rehabilitacji.

Złamania kości rąk mogą skutkować późniejszymi zaburzeniami takimi jak przykurcze, sztywność stawów czy dolegliwości bólowe. Dlatego bardzo istotne jest, aby w przypadku każdego złamania zadbać o odpowiednią rehabilitację. Najlepiej, aby przynajmniej w początkowej fazie była ona prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Pracownicy MediStuff przygotują odpowiedni zestaw ćwiczeń, dzięki którym Pacjent szybko, a także co ważne, bezpiecznie wróci do pełnej sprawności.

Po złamaniu nie można się spieszyć

Bezpośrednio po zdjęciu gipsu lub ortezy należy starać się nie obciążać ręki, ponieważ jej mięśnie są słabsze, przez co łatwiej w niej o uraz. Powrót do sprawności sprzed złamania to proces, który może potrwać jakiś czas, nie należy go przyspieszać, ponieważ może to przynieść odwrotne skutki. Podstawą rehabilitacji po złamaniu ręki są odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane samodzielnie lub pod opieką fizjoterapeuty. Terapię warto uzupełnić o zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak pole magnetyczne, ultradźwięki, krioterapię czy laser.

Właściwie dobrane ćwiczenia, masaże oraz dodatkowe zabiegi oferowane przez MediStuff to doskonały sposób na optymalne skrócenie czasu potrzebnego na przywrócenie kończynie jej naturalnych funkcji. Zaniedbanie rehabilitacji po złamaniu ręki może doprowadzić do powikłań takich jak osłabienie czy zanik mięśni, bolesne obrzęki oraz zaburzenia w krążeniu krwi i limfy.