Rehabilitacja po złamaniu śródstopia

Stopa to układ wielu kości, które łatwo ulegają kontuzji. Jednym z najczęstszych złamań tej części ciała są złamania śródstopia. Kość środkowa stopy ulega ogromnym obciążeniom, a do tego jest mało odporna na urazy. W MediStuff wiemy, jak przywrócić sprawność i odzyskać zdrowie. Nasi rehabilitanci mają bogate doświadczenie w rehabilitacji po złamaniu śródstopia. Wszystkie zabiegi i ćwiczenia dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

O złamaniu śródstopia mówimy, gdy dochodzi do przerwania ciągłości kości środkowej stopy w wyniku przekroczenia granic jej wytrzymałości. Może to być spowodowane nadmiernym ćwiczeniem, ponieważ jest to uraz często spotykany wśród sportowców. Ale nie tylko… Rehabilitacja po złamaniu śródstopia polega przede wszystkim na ćwiczeniach, które stopniowo obciążają stopę i zwiększają ruchomość w tym obrębie.

Jakie są przyczyny złamania śródstopia

Łatwiej zapobiegać, niż leczyć. Czasem jednak zdarzają się niespodziewane wypadki i dochodzi do różnego rodzaju złamań. W przypadku kości śródstopia najczęstszą przyczyną złamań jest uderzenie ciężkim przedmiotem bądź upadek z większej wysokości. Nadmierny wysiłek fizyczny, który nadwyręża mięśnie i obciąża stopy, również może doprowadzić do złamania tej części. Jest to charakterystyczny uraz sportowców, zwłaszcza biegaczy.

Poza nieszczęśliwymi wypadkami i kontuzjami sportowymi, do złamań śródstopia może doprowadzić również choroba. Wszelkie reumatoidalne zapalenia stawów czy operacje mogą zmienić punkty największych obciążeń w obrębie stopy i powodować tak zwane złamania przeciążeniowe. Każdy uraz stopy jest niebezpieczny i sprawia ogromny ból. Ponadto unieruchamia Pacjenta na czas rekonwalescencji. Aby maksymalnie skrócić czas niezbędny do powrotu do sprawności, niezbędna jest rehabilitacja po złamaniu śródstopia.

Leczenie i rehabilitacja po złamaniu śródstopia

Najczęstszym objawem złamania kości śródstopia jest krwiak, ponieważ uszkodzeniu ulegają sąsiadujące z kością tkanki miękkie. Dodatkowo silny ból stopy, nasilający się przy chodzeniu powinien spowodować natychmiastową wizytę u lekarza. Leczenie jest uzależnione od rodzaju złamania. W przypadku tak zwanego złamania tenisisty usztywnia się nogę, a całkowite wyleczenie zajmuje mniej więcej 8 tygodni. Natomiast złamanie z przemieszczeniem wymaga operacji chirurgicznej i bardzo długiego okresu rehabilitacji po złamaniu śródstopia.

Zaraz po zdjęciu usztywnienia specjaliści z MediStuff zaproponują szereg ćwiczeń rehabilitacyjnych mających na celu stopniowe zwiększanie obciążenia stopy. Rehabilitacja musi następować stopniowo, tak aby nie spowodować ponownych urazów. Nasi rehabilitanci układają indywidualny plan rehabilitacji po złamaniu śródstopia. Służą pomocą i radą na każdym etapie powrotu do zdrowia. Oferujemy również usługi z zakresu fizykoterapii, w postaci pola magnetycznego, które usprawnia leczenie naderwanych więzadeł, mięśni i ścięgien. Poprawa krążenia krwi i zwiększenie odporności chorego miejsca, a także zmniejszenie bólu i obrzęku – to zalety naszej terapii.