Światłolecznictwo – co to takiego?

2022-02-17
Światłolecznictwo - co to takiego?

Leczenie niskimi i wysokimi temperaturami, wpływ wody na zdrowie, a także sposoby leczenia dolegliwości chorobowych za pomocą energii elektrycznej – wszystko to metody fizykoterapii, które sprawdzają się w medycynie od lat. Tym razem na naszym blogu przyjrzymy się nieco bliżej innemu popularnemu sposobowi fizykoterapii; mowa tu o światłolecznictwie!

Światłolecznictwo – co to takiego

Światłolecznictwo to jedna z licznych form fizykoterapii, a więc dyscypliny lekarskiej, która nieprzerwanie rozwija się na świecie od czasów starożytnych. W odróżnieniu od innych sposobów leczenia przy użyciu naturalnych czynników, światłolecznictwo – na co wskazuje sama nazwa – wykorzystuje do prozdrowotnego działania światło oraz jego specyficzne właściwości.

Jego działanie uzależnione jest od długości fali oraz poszczególnych części widma – promieniowanie różnego typu inaczej oddziałuje na ludzki organizm.

Rodzaje promieniowania świetlnego i ich zalety

W leczeniu światłem wykorzystuje się promieniowanie nadfioletowe, widzialne oraz podczerwone.

Promieniowanie nadfioletowe, niewidzialne dla ludzkiego oka, jest powszechnie znane jako UV. Do licznych zalet oddziaływania za jego pomocą należy chociażby fakt, że odpowiada za syntezę witaminy D3 w organizmie. Oprócz tego przyspiesza ono przemianę materii oraz mineralizację kości, obniża ciśnienie krwi, pobudza metabolizm tlenu. Wykorzystuje się je w leczeniu licznych rodzajów chorób skóry, schorzeniach układu oddechowego, problemach natury laryngologicznej, reumatologicznej oraz przy niedoczynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nie zaleca się jednak stosowania terapii światłem UV w przypadku występowania choroby nowotworowej. Przed pierwszym zabiegiem warto również sprawdzić wrażliwość skóry na promieniowanie UV, by uniknąć ewentualnych podrażnień.

Promieniowanie widzialne wyróżnia się pozytywnym wpływem na czynności układu krwiotwórczego, oraz – podobnie jak UV – na przemianę materii oraz pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego. Oprócz tego kolory światła mają wpływ na psychikę człowieka (na przykład – niebieski działa uspokajająco), co wykorzystuje się w wielu formach terapii. Również promieniowanie laserowe zalicza się do promieniowania widzialnego – laser wykorzystuje się między innymi w leczeniu problemów powstałych w wyniku przeciążenia mięśni, lecząc dolegliwości bólowe, a także w celu przyspieszania gojenia tkanek i  w zabiegach dermatologicznych oraz kosmetycznych. Zasadniczo promieniowania laserowego powinno unikać się będąc narażonym na chorobę nowotworową. Wystrzegać powinny się go również kobiety w ciąży oraz cukrzycy.

Promieniowanie podczerwone w ponad 60% pokrywa się z energią promieniowania słonecznego. Łatwo wykorzystać je do tego, by głęboko przenikało do tkanki, przez co wykorzystuje się je leczeniu bólu. Szczególnie przydaje się także w terapii ostrych stanów zapalnych, nerwobóli, schorzeń natury dermatologicznej i reumatologicznej.

W światłolecznictwie używa się oczywiście wielu różnych narzędzi, pozwalających dostosować rodzaj światła do potrzeb pacjenta. Rodzaje lamp pozwalających na leczenie specyficznych dolegliwości zmieniają się praktycznie z roku  na rok – dlatego właśnie w doborze odpowiedniej formy terapii światłem powinien pomóc fizjoterapeuta lub lekarz.

Lampy Bioptron AllMed

Dostępne w MediStuff lampy Bioptron AllMed to przenośne, kompaktowe urządzenia wykorzystywane do światłolecznictwa. Model AllMed to nowy sprzęt, który wyróżnia się wieloma usprawnieniami względem starszego modelu Compact III.

Pomimo niewielkich rozmiarów (średnica filtra lampy Bioptron AllMed wynosi zaledwie 5cm!), model AllMed może pochwalić się doskonałą efektywnością, dzięki której z łatwością naświetli powierzchnie do 41 centymetrów kwadratowych.

Światłoterapia możliwa do przeprowadzenia w domowym zaciszu – to główna zaleta certyfikowanych lamp Bioptron. Powstające w Szwajcarii urządzenie cechuje się jakością najwyższej klasy, a co najważniejsze – nie posiada przeciwwskazań, przez co korzystać może z niego dosłownie każdy.

Badania dotyczące światłolecznictwa jasno wskazują na zalety sprzętu podobnej klasy. Lampy Bioptron AllMed wpływają pozytywnie na metabolizm, układ krwionośny, pomagają regenerować tkanki, wzmacniają stawy, rewitalizują skórę, usprawniają działanie układu krwionośnego. Wydzielane przez nie światło posiada także właściwości wirusobójcze!

W MediStuff doradzimy w jaki sposób używać lampy Bioptron, wskazując jej potencjalne zastosowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, oferujemy lampę Bioptron w dwóch możliwych opcjach: do wypożyczenia i w ramach zakupu na własność. W obu przypadkach można liczyć na błyskawiczną dostawę sprzętu medycznego pod umówiony adres.

Do wypożyczanych lub sprzedawanych przez nas lamp dołączamy fakturę, która pozwala osobom o orzeczonej niepełnosprawności, korzystającym z ulgi rehabilitacyjnej, odliczyć poniesiony koszt zakupu lub wypożyczenia od podatku dochodowego.

 


KarolKuzielMedistuff

Karol Kuziel

Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]

Czytaj więcej