Ruch to zdrowie – mówi przysłowie, któremu nie można odmówić racji. Znaczenie ruchu podkreślają nie tylko znane od lat praktyki medyczne, ale także nowoczesne metody terapeutyczne. Do tych ostatnich należy bez wątpienia usprawnianie przy pomocy szyny CPM. Każdy, kto chciałby z szyny skorzystać, musi jednak zadać sobie pytanie – czy lepiej jest wypożyczyć sprzęt tego rodzaju, czy kupić go na własność?
Szyna CPM – co to takiego?
Szyna CPM to urządzenie, które stanowi kolejny etap rozwoju myśli fizjoterapeutycznej.
Zasady ruchu biernego w rehabilitacji są znane od dawna; zasadniczo ruchu biernego używa się w celu zmiany ruchu biernego na czynny, poprzez ćwiczenia, w których to rehabilitant wykonuje za pacjenta odpowiednie ruchy. Terapia tego rodzaju pomaga między innymi na opóźnienie zmian degeneracyjnych, pobudza krążenie krwi, zapobiega odleżynom, przynosi doskonałe skutki jako rozwiązanie umożliwiające pobudzenie pamięci mięśniowej.
Ruchu biernego używa się w różnorodnych przypadkach, jednak bardzo często są to terapie bezpośrednio powiązane z rehabilitacją pourazową i pooperacyjną.
Właśnie taką rolę spełnia również szyna CPM, czyli specjalistyczne narzędzie, które zastępuje choremu fizjoteraputę, wprawiając nogę w bierny, nie wymagający wysiłku ruch.
Zastosowanie szyny CPM
Wydawać może się, że użyteczność szyny CPM ogranicza się do kwestii związanych ze stawem kolanowym – nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że istnieje wiele wskazań do tego, by zdecydować się na fizjoterapię przy pomocy szyny CPM. Należą do nich na przykład:
- artroliza, czyli konieczność usprawniania sztywnego stawu
- zapalenia stawów
- operacje na mięśniach
- zabieg instalacji endoprotezy
- zabiegi rekonstrukcyjne ACL
Na powyższym przykładzie ocenić można jasno, jak bardzo przydatną formą terapii jest wykorzystanie ruchu biernego, którego używać można w tak pokaźnej ilości schorzeń.
Zalety ruchu biernego i szyny CPM
Ruch bierny to metoda wszechstronna, umożliwiająca – co można ocenić na podstawie powyższych przykładów – rehabilitację dużej liczby schorzeń. Oprócz tego do jego ogromnych plusów należy to, że zwiększa ruchomość kończyny w zgodzie z jej fizjologiczną normą, odbudowując zdrowe wzorce ruchu.
Sama szyna CPM ułatwia dopasowanie rehabilitacji do osobistych możliwości chorego, pozwalając na przykład na określenie zakresu wykonywanego ruchu. Działa za pacjenta, więc nie wymaga od niego nakładów siły i energii. Nie licząc samego instruktażu obsługi oraz opracowania planu ćwiczeń, chory może używać szyny we własnym zakresie, na podstawie wytycznych specjalisty. Dzięki sprawdzonej konstrukcji, szyna umożliwia także szansę na to, by ćwiczenia wykonywane przy jej pomocy mogły przynieść skutek w przypadku osób z nawet najbardziej ograniczonymi możliwościami ruchowymi. W tym celu wystarczy po prostu wyregulować zakres kątów, z jakimi urządzenie powinno działać. Oprócz tego, szyna umożliwia także automatyczną blokadę ruchu w przypadku, kiedy w rehabilitowanej kończynie wystąpi napięcie mięśniowe. Pozwala także kontrolować tempo w jakim pracuje chory.
Szyna CPM – czy warto kupić?
O ile zabiegi w gabinecie fizjoterapeutycznym podlegają refundacji, o tyle sam zakup szyny CPM – nie. Dlatego, wobec wydatku rzędu kilku-kilkunastu tysięcy złotych, istnieją dwie alternatywy.
Refundowane wizyty u fizjoterapeutów posiadają dwa minusy; pierwszym są kolejki, które niejednokrotnie nie pozwalają skorzystać z zalet urządzenia. Szyna CPM bardzo często wykorzystywana jest w rehabilitacji dotyczącej urazów lub operacji – zwlekanie z usprawnieniem może w takich przypadkach przynieść opłakane skutki. Drugą ważną kwestią jest oszczędność czasu – prawdą jest, że w wielu przypadkach wystarczyłaby pojedyncza wizyta, na której lekarz wyjaśniłby choremu działanie urządzenia oraz poinformował o samym modelu ćwiczeń; gdyby oczywiście pacjent miał dostęp do podobnego urządzenia we własnym zakresie.
Wydanie kwoty kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na urządzenie do fizjoterapii, która potrwa w większości przypadków najdłużej kilka tygodni – zwyczajnie mija się z celem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą wypożyczalnie sprzętu medycznego. Szyna dostępna w wypożyczalni sprzętu medycznego MediStuff wyróżnia się dbałością o szczegóły wykonania, które zapewniają ćwiczącemu dodatkowy komfort; mowa tu o miękkich podkładkach pod nogę, wygodnych rączkach do przenoszenia sprzętu oraz o pilocie umożliwiającym zdalne kontrolowanie szyny.
Paweł Kurzyński
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej