Opis
Szyna CPM skierowana jest do osób, którym potrzebne są ćwiczenia bierne stawu kolanowego, jak również biodrowego w procesie powrotu do zdrowia. Głównym zadaniem pacjenta podczas trwania ćwiczeń jest pełne rozluźnienie mięśni (ruch w stawach wykonuje za nas urządzenie).
Wskazania do stosowania szyny CPM:
- Kontuzje i skręcenia stawów
- Artrotomie, artroskopie z wycięciem błony maziowej
- Artroliza (uruchomienie zesztywniałego stawu)
- Operacje plastyczne na mięśniach
- Osteotomia korekcyjna
- Zastarzałe zapalenia stawów
Zalety stosowania szyny CPM:
- Fizjologiczny zakres ruchomości (zgięcia i wyprostu)
- Anatomiczne ustawienie kończyny, co wyklucza przesunięcie się punktu obrotowego stawu, podczas wzrastanie zgięcia w kolanie
- Automatyczne blokowanie ruchu podczas wystąpienia podwyższonego napięcia w kończynie, spowodowane reakcją mięśniową na ból – szyna CPM zatrzymuje się
- Uniwersalność – zastosowanie na lewej i prawej kończynie dolnej
Szyna CPM dostępna w sklepie internetowym MediStuff została wyposażona w pilot, miękkie podkładki pod nogi oraz rączki do przenoszenia sprzętu.
Produkt ten skierowany jest do Pacjentów, którym niezbędna są bierne ćwiczenia stawu kolanowego, jak również biodrowego w ramach powrotu do zdrowia. Głównym zadaniem Pacjenta podczas trwania ćwiczeń jest pełne rozluźnienie mięśni, bowiem ruch w stawach wykonuje tutaj urządzenie.
Zalety stosowania szyny CPM
Pacjentami, którzy korzystają z szyny CPM dostępnej w naszej wypożyczalni są osoby borykające się z kontuzjami i skręceniami stawów, artrotomią, artroskopią z wycięciem błony maziowej, artrolizą. Ponadto jest to wyposażenie dedykowane dla osób po przebytych operacjach plastycznych na mięśniach, z osteotomią korekcyjną, zastarzałym zapaleniem stawów oraz po wszelkich operacjach rekonstrukcyjnych z zespoleniem kości.
Zakres ruchomości polegający na ćwiczeniu zgięcia i wyprostu powoduje, że Pacjenci powracają do zdrowia i sprawności. W rozwiązaniu tym zastosowano automatyczne blokowanie ruchu podczas wystąpienia podwyższonego napięcia w kończynie, spowodowane reakcją mięśniową na ból. Jest to praktyczne zabezpieczenie, gdyż szyna CPM w takiej sytuacji zatrzymuje się. Szynę można stosować zarówno na lewej i prawej kończynie dolnej.
Jak ćwiczy się z szyną CPM?
Szyna CPM, jak już wspomniano, charakteryzuje się możliwością wykonywania ćwiczeń biernych. Aktywność ta nie angażuje mięśni, nie wymaga dużego wkładu siły ze strony pacjenta. Dlatego też doskonale sprawdza się w przypadku porażeń wiotkich,lub niedowładów znacznego stopnia. Jeśli stan chorego uniemożliwia codzienną aktywność fizyczną, ćwiczenia z szyną mogą okazać się znaczącym wsparciem w rehabilitacji. Należy jednak skonsultować się z fizjoterapeutą, aby zalecił odpowiednie zakresy zgięcia i wyprostu kolana oraz tempo wykonywanych ruchów. W sytuacji dodatkowych pytań po stronie Pacjenta oraz jego rodziny, służymy profesjonalnym wsparciem.
- Zakresy ruchu:
- Staw kolanowy od -10° do 120° (zgięcie – wyprost) lub od -3° do 130° (zgięcie wyprost). Różnice w zakresie ruchomości są uzależnione od modelu szyny CPM.
- Staw biodrowy od 75° do 10° (zgięcie – wyprost) lub od 80° do 8° (zgięcie – wyprost). Różnice w zakresie ruchomości są uzależnione od modelu szyny CPM.
- Stopa od 40° do 30° (zgięcie podeszwowe – zgięcie grzbietowe), 30° (odwodzenie – przywodzenie).