Zabieg tracheotomii to metoda operacyjna niezwykle często wykorzystywana w wielu różnorodnych przypadkach, by zapewnić pacjentowi drożność dróg oddechowych. Ze względu na swoją powszechność, stanowi procedurę wykorzystywaną tak w naglących, jak i planowanych sytuacjach. Wiedzę na jej temat pomaga zgłębić niniejszy artykuł.
Tracheotomia – długa historia skutecznej metody
Tracheotomia to jeden z najstarszych zabiegów mających na celu przywrócenie drożności płuc – źródła historyczne sugerują, że wspominano o nim już w starożytnym Egipcie. Mimo względnej popularności w starożytności, dopiero w XX wieku na dobre uznano tę metodę za szerszego rozpowszechnienia i spopularyzowania.[1] Warto nadmienić, że w czasach, w których intubacja jeszcze nie istniała, tracheotomia stanowiła często najbardziej popularną metodę radzenia sobie z różnorodnymi problemami natury oddechowej. Wzrost wiedzy i unowocześnianie tej formy operacyjnej pozwolił z czasem na między innymi zredukowanie powikłań.
Wskazania do wykonania zabiegu tracheotomii
Tracheotomia to zabieg polegający na nacięciu tchawicy i wprowadzeniu do dróg oddechowych specjalnie przygotowanej do tego rurki, umożliwiającej wentylację płuc. Jak wynika z powyższego opisu, jest to metoda inwazyjna, którą często zastępuje się alternatywami w sytuacjach, gdzie decydującym czynnikiem nie jest czas. Mowa tu między innymi o intubacji, maskach krtaniowych oraz innych technikach zabezpieczających drożność dróg oddechowych.[2]
W sytuacjach naglących wskazaniem do wykonania tracheotomii jest niedrożność górnych dróg oddechowych, narażająca chorego na niedotlenienie lub śmierć. W przypadkach, kiedy tracheotomię rozważa się jako zabieg zaplanowany, najczęściej podejmuje się decyzję o jej wykonaniu na podstawie przewidywanego okresu, kiedy wentylacja mechaniczna chorego będzie potrzebna.
Zalety tracheotomii
Na tle innych metod udrażniania dróg oddechowych, tracheotomia wyróżnia się licznymi korzyściami. Należą do nich między innymi stabilność w ten sposób utworzonej drogi oddechowej, zmniejszenie pracy oddychania, zminimalizowanie szansy na infekcję.[3] Do ważnych zalet należy również komfort chorego, na który spory wpływ ma możliwość mówienia oraz spożywania pokarmów. W porównaniu z intubacją, tracheotomia znacząco skraca czas pobytu w szpitalu oraz ułatwia prowadzenie czynności higienicznych przez opiekuna chorego.
Opieka nad chorym
Bardzo często w przypadku wykonanego zabiegu tracheotomii, niezbędna w życiu chorego jest opiekun, który zadba o jego potrzeby. Jego pracę ułatwiać może narzędzie, które do niedawna znajdowało się jedynie na wyposażeniu szpitali, a które wraz z rozwojem technologii zawitało również pod strzechy domów – mowa oczywiście o ssaku medycznym.
Ssak medyczny pozwala na bezproblemowe odsysanie wydzielin z nosa i jamy ustnej, ale także do udrażniania otworów tracheostomijnych z płynów ustrojowych, spełniając swoją rolę zarówno wobec dorosłych, jak i dzieci.
Zakup urządzenia tego typu to często niepotrzebny wydatek – w wielu sytuacjach lepiej jest skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu medycznego. Ssak medyczny, który znaleźć można w MediStuff, charakteryzuje się cichą pracą, niewielkimi wymiarami oraz systemem filtrów, które zmniejszają ryzyko niepożądanych infekcji.
[1] Z. Gronkiewicz, P. Wójtowicz, A. Krzeski, I. Olędzka, W. Kukwa, Przedłużona intubacja i tracheotomia w etiologii zwężeń krtani i tchawicy [w:] Otorynolaryngologia, r. 2015, nr 14, s. 118.
[2] M. Korpas-Wasiak, K. Śmiechowicz, W. Machała, P. Lesiak, Tracheotomia w oddziałach intensywnej terapii [w:] Anestezjologia i Ratownictwo, r. 2014, nr 8, s. 182.
[3] Tamże, s. 183.
Paweł Kurzyński
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej