
Szyna CPM (z angielskiego: continous passive motion), to narzędzie, które od dłuższego czasu sprawdza się w szerokim zakresie problemów wymagających rehabilitacji ruchem. Popularność urządzenia budują nie tylko doskonałe wyniki usprawniania przeprowadzanego za jego pomocą, ale również fakt, że z powodzeniem używać mogą go osoby chore o zróżnicowanych dolegliwościach; od kontuzjowanych sportowców, po pacjentów po zabiegu implementacji endoprotezy stawu.
Szyna CPM – historia powstania
Droga do powstania szyny CPM to opowieść o ścisłej współpracy dwóch gałęzi nauki – ortopedii z inżynierią. To właśnie w wyniku badań Roberta B. Saltera blisko 70 lat temu opracowano pierwszy plan urządzenia, którego wykonaniem zajął się inżynier John Saringer. Pierwsza szyna, której głównym zadaniem było wprowadzanie stawów w bierny ruch, powstała w ’78 roku.[1] Przez nieco ponad 40 lat była ona doskonalona, a dzięki postępowi technicznemu, niedawno trafiła pod strzechy prywatnych domów. Sam koncept ruchu biernego, co zauważał Salter, sięga starożytności – ćwiczenia tego typu powiązać można już ze sposobami leczenia Hipokratesa.
Czym charakteryzuje się ruch bierny?
Szyna CPM to – ujmując zasadę jej działania w uproszczony sposób – urządzenie, które jest w stanie wykonywać określone ćwiczenia bez udziału chorego, zastępując tym samym fizjoterapeutę w kwestii ćwiczeń biernych. Ćwiczenia tego typu charakteryzują się wykonywaniem bezbolesnych i w pełni akceptowalnych przez pacjenta ruchów. Aktywizuje się w ten sposób nie tylko mięśnie i stawy, ale również pamięć ruchową, która pozwala na utrwalenie pozytywnych wzorców ruchu.
Szyna pozwala na wykonanie podobnych ćwiczeń poprzez umieszczenie w niej rehabilitowanej kończyny; narzędzie wprawia poddawany usprawnianiu staw w bierny ruch. Rola pacjenta sprowadza się w tym przypadku jedynie do pełnego rozluźnienia mięśni, gdyż całą pracę wykonuje bezpośrednio szyna CPM.
Bezpośrednie zalety szyny CPM
Metoda usprawniania za pomocą szyny CPM cieszy się popularnością nie tylko przez wzgląd na nowatorskie podejście do fizjoterapii – cechują ją także doskonałe wyniki, poparte autorytetem wielu lekarzy. Wskazuje się ją jako zalecaną metodę leczenia dla złamań śródstawowych, złamań przynasadowych, artrolizy, zrostów pozastawowych, zapaleń stawów, synowektomii czy w rehabilitacji po endoprotezoplastyce.[2] Wykorzystywana jest także w przypadku osteotomii, operacji plastycznych na mięśniach, operacjach odtworzenia stawu czy w rekonstrukcjach ACL.
Sprawdza się ona doskonale w szerokim zakresie urazów dotyczących stawów; zwichnięciach, skręceniach, w rehabilitacji ogólnej stawów. Do zalet CPM należy między innymi:
- dyfuzja z płynu maziowego, która wpływa na poprawę tempa leczenia
- odbudowa tkanki chrzęstnej
- regeneracja powierzchni poślizgowej ścięgien i zwiększenie siły ścięgien
- znacząca redukcja okresu hospitalizacji bezpośrednio po operacji
- znacząco zwiększona mobilność stawu i zakres jego ruchów[3]
Należy również zwrócić szczególną uwagę na kwestie wpływu szyny CPM na rehabilitację osób po zabiegu endoprotezoplastyki. Na przykładzie badań dotyczących usprawniania po zabiegu przeprowadzanym na stawie kolanowym można zauważyć między innymi: znaczące poprawienie zakresu zgięcia stawu, zmniejszenie przykurczu zgięciowego, przyrost tkanki mięśniowej, duże zmniejszenie intensywności dolegliwości bólowych.[4]
Szyna CPM – dostępność
Chociaż szyny CPM tanieją, po czterdziestu latach od swojego powstania nadal stanowią „dobro luksusowe”. Ich ceny oscylują w granicach pomiędzy kilkoma a kilkunastoma tysiącami złotych, co skutecznie odstrasza większość chętnych i potrzebujących.
W tym miejscu z pomocą przychodzą wypożyczalnie sprzętu medycznego, w tym MediStuff. Szyny CPM, które udostępniamy naszym klientom, cechuje niezawodność; sprawdzamy je bezpośrednio po każdym wypożyczeniu, testując ich działanie. Dzięki temu za ułamek kwoty nowej szyny można uzyskać dostęp do urządzenia, które świetnie radzi sobie z rehabilitacją wielu problemów ze stawem kolanowym czy biodrowym. Więcej pod linkiem: https://medistuff.pl/wypozyczalnia/szyna-cpm/
[1] R. B. Salter, The Biologic Concept of Continuous Passive Motion of Synovial Joints: The First 18 Years of Basic Research and Its Clinical Application [w:] Clinical Orthopaedics and Related Research (242), s. 13.
[2] G. Gałuszka, R. Gałuszka, M. Borecki, W. Legawiec, Wyniki rehabilitacji przy użyciu szyny CPM u pacjentów leczonych z powodu schorzeń i urazów oraz dolegliwości bólowych stawu łokciowego [w:] Medyczne Wymiary Dobrostanu, s. 73.
[3] G. Gałuszka, R. Gałuszka, M. Borecki, W. Legawiec, Wyniki rehabilitacji przy użyciu szyny CPM u pacjentów leczonych z powodu schorzeń i urazów oraz dolegliwości bólowych stawu łokciowego [w:] Medyczne Wymiary Dobrostanu, s. 72.
[4] T. Ridan, A. Berwecki, M. Janusz, Ł. Dmuchała, Ocena wpływu leczenia na parametry funkcjonalne stawu kolanowego u pacjentów po zabiegu endoprotezoplastyki stawu kolanowego, s. 5-8.

Paweł Kurzyński
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: -masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej