Przysłowie mówi: “ruch to zdrowie”! Ciężko się z tym twierdzeniem nie zgodzić, niezależnie od tego czy mowa o fizjoterapii, czy jedynie o zdrowym trybie życia, którego podstawą jest codzienna dawka ruchu. Właśnie dlatego w MediStuff, oprócz łóżek medycznych, wózków ortopedycznych czy koncentratorów tlenu – znaleźć można także urządzenia, które ułatwiają terapię ruchem. Jednym z nich jest nowoczesny rotor, który od niedawna gości w naszej ofercie.
Zalety ruchu
Nie da się przecenić zalet, które niesie ze sobą ruch. Regularna aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników wpływających na ogólny stan zdrowia i jakość życia. Ilość badań potwierdzających bezpośredni związek ruchu i dobrego zdrowia liczyć można w setkach tysięcy.
Aktywność fizyczna nie tylko wzmacnia odporność, obniża poziom stresu, poprawia koncentrację i wydolność układu krążenia oraz układu oddechowego – ale także pozwala uniknąć wielu różnorodnych chorób, które pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb życia. Choroby cywilizacyjne, które w XXI wieku stanowią coraz poważniejszy problem – są również następstwem spadku aktywności fizycznego w społeczeństwie.
Także w rehabilitacji ruch stanowi nieocenione narzędzie w rękach fizjoterapeutów.
Ćwiczenia fizyczne jako element rehabilitacji
Leczenie ruchem, czyli kinezyterapia, to absolutna podstawa fizjoterapii; mawia się czasem, że to właśnie fizykoterapia stanowi “matkę” rehabilitacji. Głównym celem leczenia ruchem jest przywrócenie pełnej sprawności ciała, poprzez ponowną naukę naturalnych schematów ruchu. Prowadzi to na przykład do zwiększenia siły mięśni i zakresu ruchu stawów.
Gimnastyka lecznicza obejmuje swoim zakresem rehabilitację wielu partii ciała; sprawdzi się przy rehabilitacji układu oddechowego, urazach kręgosłupa i klatki piersiowej. Wykorzystuje się ją również w rehabilitowaniu układu nerwowego, w chorobach takich jak stwardnienie rozsiane czy parkinson. Za pomocą ruchu leczy się także niektóre problemy związane z układem moczowym oraz układem sercowo-naczyniowym.
Kinezyterapia w rehabilitacji
W ramach kinezyterapii stosuje się wiele różnorodnych schematów ćwiczeń. Szeroki wachlarz dostępnych w metod leczenia ruchem wpływa na to, że kinezyterapię uznaje się za niezwykle uniwersalny sposób rehabilitacji.
W zakres kinezyterapii wchodzą na przykład ćwiczenia bierne, które fizjoterapeuta wykonuje samodzielnie, bez czynnego udziału pacjenta. Odwrotnością są ćwiczenia czynne, w których fizjoterepeuta pomaga pacjentowi wykonywać ćwiczenia. Alternatywą są metody ćwiczeń łączone obydwa sposoby, ale również kinesiotaping. Kinesiotaping wykorzystuje w terapii specjalistyczne plastry, które pozwalają zwiększyć zakres ruchomości ciała, ale także dają szansę na utrwalenie prawidłowych nawyków ruchowych.
Plastry do kinesiotapingu to nie jedyne narzędzia, które mogą pomóc w terapii ruchem. Na przykład w ćwiczeniach ruchu biernego powszechnie wykorzystuje się szynę CPM, którą wypożyczyć można w MediStuff.
Szyna CPM dostępna w wypożyczalni sprzętu medycznego MediStuff to narzędzie, które w pewnych względach zastępuje fizjoterapeutę. Szyna CPM jest w stanie wykonywać za chorego ruch bierny, nie angażując pacjenta w ćwiczenia. Umieszczona w szynie kończyna poruszana jest za pomocą specjalnie przystosowanego do tego urządzenia – lekarz lub fizjoterapeuta potrzebni są w tym przypadku jedynie na etapie opracowywania konkretnych ćwiczeń, które należy wykonywać przy pomocy szyny. Szyna CPM to urządzenie, które w wypożyczalni sprzętu medycznego MediStuff cieszy się dużą popularnością; nowa szyna CPM to drogi produkt, którego cena może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, dlatego możliwość wypożyczenia jej za ułamek kwoty – stanowi dobre rozwiązanie dla wielu pacjentów.
Rotor rehabilitacyjny
Ćwiczenia ruchowe umożliwia także rotor rehabilitacyjny, który od niedawna wypożyczyć można w MediStuff; to świetna alternatywa dla ćwiczeń wolnych i oporowych, pozwalająca ćwiczyć zarówno ręce jak i nogi.
Rotor rehabilitacyjny to stosunkowo proste urządzenie, którego serce stanowi mechanizm obrotowy. Dzięki pedałom, w które wyposażony jest rotor, pacjent może podczas pracy z produktem wykonywać ruch podobny do tego, który wykonuje jeżdżąc na rowerze.
Jeśli na rotorze ćwiczymy kończyny dolne – dochodzi do ruchu w obszarze stawów biodrowych, kolanowych i skokowych; rotor pozwala ćwiczyć całe partie mięśni i wiele stawów na raz.
Ćwiczenia kończyn górnych na rotorze obejmują ruch w stawach barkowym, łokciowym oraz nadgarstkach. Naprzemienne wykonywanie zgięć i wyprostów kończyn pozwala ćwiczyć różnorodne partie kończyn górnych.
Rotor dostępny w MediStuff to nowoczesne narzędzie, którego świetnie nada się w rehabilitacji pooperacyjnej, geriatrycznej i innych ćwiczeniach fizjoterapeutycznych, pozwalając odzyskać – lub utrzymać – sprawność fizyczną.
Rotor MediStuff to certyfikowany i efektywny sprzęt, który spełnia wszystkie normy stworzone z myślą o sprzęcie medycznym. Wykonany z trwałych materiałów, o lekkiej konstrukcji, umożliwia łatwe przechowywanie nie tylko dzięki niewielkiej wadze, ale także dzięki możliwości złożenia sprzętu.
Dodatkowym plusem rotora rehabilitacyjnego dostępnego w MediStuff jest czytelny, zasilany baterią wyświetlacz elektroniczny. Monitor wyświetlacza pozwala na łatwy dostęp do danych, które pozwalają określić skuteczność ćwiczeń. Mowa tu między innymi o ilości wykonanych obrotów czy liczbie spalonych kalorii.
Rotor posiada antypoślizgowe nakładki, które pozwalają na korzystanie z urządzenia na każdej powierzchni. Narzędzie pozwala rozwinąć różnorodne partie mięśni, poprawiając szeroko rozumiane zdrowie.
W MediStuff dbamy o wypożyczany sprzęt medyczny – dlatego decydując się na wypożyczenie rotora rehabilitacyjnego można mieć pewność, że sprzęt dotrze pod zamówiony adres sprawny i czysty. Po każdym wypożyczeniu przeprowadzamy przegląd techniczny sprzętu medycznego oraz jego dokładną dezynfekcję. W MediStuff bezpłatnie doradzimy w jaki sposób korzystać z rotora, by przyniosło to największą korzyść dla organizmu.
Karol Kuziel
Ukończył studia 2 stopnia kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydgiera w Bydgoszczy. Ukończone kursy: masażu 2 stopnia z […]
Czytaj więcej